Udostępnij

Schoonschip, czyli pierwsze w Europie osiedle na wodzie

21.05.2023

Wspólne miejsca do jedzenia posiłków, zieleń, kaczki, rowery, koty i miejsce do pływania metr od wejścia do mieszkania. Tak wygląda codzienność na pierwszym tego typu osiedlu na wodzie w stolicy Holandii. Wszystko przemyślane tak, aby budynki i społeczność była niemal samowystarczalna. Schoonschip zamieszkują 144 osoby. Budynki zasila 516 paneli słonecznych, 30 pomp ciepła i 60 paneli termalnych. Na łamach SmogLabu prezentujemy dziś rozmowę z jedną z mieszkanek tego miejsca oraz fotorelację z okolicy.

Maciej Fijak, SmogLab: Gdzie jesteśmy, czym jest Schoonschip i skąd w ogóle ten pomysł?

Charlotte Bohne: Schoonschip to pierwsza zrównoważona pływająca dzielnica w Europie. Znajduje się w północnej części Amsterdamu. Wszystkie prace skończyliśmy w styczniu 2020 r. Mamy nadzieję, że zainspirujemy innych sposobem, w jaki ta okolica została zbudowana, jej funkcjami i tym, jak razem żyjemy. Po więcej szczegółów odsyłam na naszą stronę oraz do aplikacji Greenprint, gdzie wyjaśnione są poszczególne rozwiązania z naszego osiedla.

 class=
Schoonschip Amsterdam fot. Maciej Fijak

Bliska społeczność osiedla

Jak wygląda wasze codzienne życie w tak niewielkiej i mieszkającej blisko siebie społeczności?

Mieszkanie w Schoonschip oznacza, że wdrażamy zrównoważony rozwój w naszym życiu w najlepszy możliwy sposób. Każdy robi to na swój własny sposób – dokonując świadomych wyborów. Schoonschip to nie tylko zrównoważony rozwój, ale także spójność społeczna. Ze względu na proces – od początku projektu i podczas fazy budowy, znaliśmy się już dość dobrze, zanim zamieszkaliśmy razem. Przeszliśmy razem przez pełne wyzwań fazy budowy.

Jednak każdy mieszkaniec żyje własnym życiem, dzieci chodzą do szkoły, dorośli do pracy. Ale jeśli chcesz nawiązywać bliższe kontakty z sąsiadami, to istnieje wiele możliwości, aby to zrobić. Jemy razem na zewnątrz w częściach wspólnych, gdy pogoda na to pozwala. Albo uprawiamy razem sport podczas wspólnych zajęć. Można być też częścią jednej z grup roboczych, które u nas funkcjonują. Takie grupy zajmują się sprawami wspólnoty, biuletynem informacyjnym, organizacją przyjęć, zarządzaniem wspólnymi częściami. Mamy również własną grupę aplikacji Marketplace. Kiedy sprzątasz swój dom, po prostu robisz zdjęcie produktu/przedmiotu, który chcesz podarować i szybko znajduje się ktoś, kto chce dać mu nowy dom. Albo, kiedy gotujesz i brakuje Ci ważnego składnika, po prostu prosimy w ramach tej grupy i produkt szybko się znajduje.

 class=
Schoonschip Amsterdam fot. schoonschipamsterdam.org

Schoonschip – największym wyzwaniem kwestie formalne

A jakie są wasze najpoważniejsze wyzwania?

Największe wyzwania napotkaliśmy podczas procesu tworzenia i budowania osiedla. W Holandii obecnie trudno jest sfinansować kredyt hipoteczny na pływający dom. A to dlatego, że mamy pojedyncze i podwójne łodzie. Zbudowanie konstrukcji legalnej z punktu widzenia obowiązującego prawa było wyzwaniem dla tych podwójnych łodzi. Większość z nas ma jedne główne drzwi wejściowe, następnie korytarz, a później dwie pary drzwi wejściowych do mieszkań. Czyli dwa różne adresy. Musieliśmy stworzyć dla tego rozwiązania nowe ramy prawne. Gdybyśmy tego nie robili, mieszkalibyśmy pod jednym adresem z sąsiadami.

Wideo relacja z wodowania osiedla

Kolejnym wyzwaniem było przekonanie konstruktorów do zastosowania trwałych materiałów. Wielu z nich nie używało tego wcześniej. I trochę się wahaliśmy, czy to zrobić, ze względu na gwarancje dla tych materiałów.

W takim razie, jaki był koszt budowy i ile kosztuje miesięczne życie w Schoonschip?

To zależy od gospodarstwa domowego. Są jedno- i dwuosobowe gospodarstwa domowe, a wszyscy mieszkańcy dokonywali różnych wyborów w procesie budowy. I oczywiście zależy to również od konfiguracji twojego kredytu hipotecznego. Trudno to jednoznacznie określić.

 class=
Charlotte Bohne – mieszkanka osiedla fot. Maciej Fijak

Pigułki imbirowe na chorobę morską

Co z chorobą morską?

Kiedy tu przyjechaliśmy, potrzebowałam kilku dni, aby przyzwyczaić się do tego, że mój dom ciągle się unosi i porusza. Później nigdy więcej tego nie odczuwałam. Podczas silnych sztormów domki na łodziach są oczywiście bardziej ruchliwe niż w zwykłe dni. Butelki z winem mogą się wtedy ruszać w szafkach. Niektórzy mieszkańcy używają w tym przypadku pigułek imbirowych lub specjalnej bransoletki, ale z tego, co wiem to tylko nieliczni.

 class=
Schoonschip Amsterdam fot. Maciej Fijak

Gdyby ktoś chciał Was odwiedzić, to czy teren jest dostępny dla wszystkich?

Co prawda Schoonschip Amsterdam jest własnością prywatną, ale nie chcemy być osiedlem zamkniętym. Chcemy pokazać światu, co stworzyliśmy i być przykładem dla innych. Dlatego ludzie mogą spacerować i zobaczyć różnorodność domów na łodziach, ich architekturę i zainspirować się nowymi technikami. Organizujemy wycieczki z przewodnikiem po naszym osiedlu, które także można rezerwować przez naszą stronę. Twoim przewodnikiem będzie jeden z mieszkańców osiedla!

 class=
Schoonschip Amsterdam fot. Maciej Fijak

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.