Udostępnij

I Kongres Energetyki Rozproszonej. Eksperci i praktycy dyskutowali o przyszłości energii

26.09.2023

W dniach 25-26 września 2023 roku w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbył się I Kongres Energetyki Rozproszonej. Wydarzenie — poświęcone trwającej transformacji energetycznej oraz stojącym przed nami wyzwaniom — pozwoliło na integrację środowisk branżowych, ekspertów i naukowców. SmogLab objął patronat medialny nad wydarzeniem.

I Kongres Energetyki Rozproszonej kontynuował linię programową wyznaczoną przez serię wydarzeń organizowanych pod szyldem Forum Energetyki Rozproszonej. Pięć edycji odbywało się w ostatnich latach, w ramach projektu „Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii” (KlastER).

W nowym wydaniu połączono natomiast formułę integracji środowiska branżowego (Forum Energetyki Rozproszonej — FER) z interdyscyplinarną konferencją naukową (Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej — KNER).

W ramach odbywającego się w dniach 25-26 września Forum dyskutowano na najważniejsze tematy związane z transformacją energetyczną naszego kraju.

Energetyka rozproszona — stanowiąca alternatywę wobec produkcji energii w scentralizowanych, dużych jednostkach wytwórczych — to szeroki sektor, obejmujący m.in. energetykę słoneczną, wiatrową, biogaz, czy też perspektywę rozwoju technologii wodorowych. To także kluczowe zagadnienia, związane z przyszłością infrastruktury energetycznej kraju.

Transformacja energetyczna i poprawa jakości powietrza

W ramach jednej z sesji odbywających się pierwszego dnia — pt. „Energetyka rozproszona dla klimatu i środowiska” — rozmawiano m.in. o tym, jak inwestycje w energetykę rozproszoną mogą zminimalizować problemy środowiskowe, ekonomiczne i społeczne.

W panelu wzięli udział: Andrzej Guła (Polski Alarm Smogowy), Patryk Białas (Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum), Łukasz Białczak (Geotermia Polska), Anna Kornecka (Stowarzyszenie ESG Impact Network) oraz Tomasz Pietrusiak (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego).

Sesję prowadziła Ewa Adamiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 class=
Fot. Mateusz Wójtów

Andrzej Guła — lider Polskiego Alarmu Smogowego — mówił o wyzwaniach związanych z poprawą jakości powietrza w Polsce. Nawiązywał m.in. do obecnego stanu powietrza w Polsce. I tego, jak wiele brakuje jeszcze, by osiągnąć poziomy zgodne z nowymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia.

Poprawa jakości powietrza to jednak korzyści nie tylko dla zdrowia publicznego. „Walka o czyste powietrze to również troska o budżety gospodarstw domowych. Tutaj jest ten związek z energetyką rozproszoną. Pamiętajmy, że w Polsce nadal mamy 3 miliony gospodarstw domowych, które wykorzystują do ogrzewania węgiel, paliwa stałe. 3 miliony domów, które są w bardzo słabym stanie energetycznym” – mówił Guła. „Musimy przeprowadzić transformację energetyczną polskich budynków. Żeby to zrobić, musimy stworzyć stabilne warunki, dla gospodarstw domowych, do inwestowania w czyste formy energii. Tego na chwilę obecną jeszcze brakuje i to będzie ogromne wyzwanie na najbliższe lata” – zwracał uwagę lider PAS.

„Energetyka rozproszona dla klimatu i środowiska”

„Jakość powietrza jest bardzo mocno związana z kryzysem klimatycznym, którego jesteśmy świadkami” – mówił Patryk Białas z Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. „Na szczęście problem klimatu dostrzegła Unia Europejska. I przygotowała dla takich regionów, jak woj. śląskie, instrumenty finansowe do tego, by proces transformacji energetycznej przyspieszyć. By z jednej strony pomóc nam osiągnąć neutralność klimatyczną, z drugiej, by nikogo nie zostawić bez pomocy. Czyli by stało się to w sposób sprawiedliwy” – zaznaczał Białas, zwracając uwagę na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Podkreślał przy tym, że sama transformacja będzie procesem skomplikowanym, który dotknie bardzo wiele osób.

Tomasz Pietrusiak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego mówił o wyzwaniach, jakie transformacja energetyczna w kierunku bardziej zrównoważonym oznacza dla samorządu. Anna Kornecka — prezes Stowarzyszenia ESG Impact Network — opowiadała natomiast o tym, jakie przynosi to wyzwania dla przedsiębiorstw, jeśli chodzi o raportowanie działań. Łukasz Białczak — prezes Geotermia Polska — mówił z kolei o m.in. perspektywach związanych z geotermią w Polsce.

I Kongres Energetyki Rozproszonej. Dyskusje o przyszłości wytwarzania energii

Wydarzenie miało charakter dwudniowy, łącząc forum branżowe (FER) z konferencją naukową (KNER). Dodatkowo, przy okazji Kongresu odbyły się warsztaty pt. „Klastry a elastyczność sieci”. Prowadzone były one przez Krajową Izbę Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii (KIKE i OZE).

Wieczorem 25 września odbył się ponadto bankiet w krakowskim Klubie Studio, będący okazją do integracji środowisk branżowych, eksperckich i naukowych.

Podczas uroczystego bankietu wręczona została nagroda „Kreator Nowej Energetyki” za 2023 rok. Laureatem został Rafał Gawin, Prezes Urząd Regulacji Energetyki. Wcześniej, pomiędzy sesją pierwszą a drugą Forum, wręczono natomiast nagrodę za ubiegły rok. W tym przypadku nagrodzony został prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i były Premier RP.

_

Fot. Mateusz Wójtów

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.