Udostępnij

Za nami najgorętszy wrzesień i początek października z rekordem. „Szalony rok” w Polsce

04.10.2023

Wrzesień 2023 roku był najcieplejszym, jaki kiedykolwiek odnotowano w Polsce. Wyjątkowo gorący w naszym kraju okazał się także początek października, przynosząc rekord temperaturowy dla tego miesiąca. Termometry w Legnicy pokazały we wtorek 29,2 st. Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) nazywa to wprost anomalią. Średnia temperatura we wrześniu w Polsce była w tym roku wyższa niż średnia dla czerwca.

Wskazania termometrów w 2023 roku nie przestają zaskakiwać. Jak informowaliśmy w ostatnich miesiącach, najcieplejszy w historii pomiarów był miniony lipiec. W jego trakcie miał miejsce także najgorętszy dzień, jeśli chodzi o średnią temperatur dla całego świata. Choć lato akurat w Polsce nie było rekordowo ciepłe, to w wyjątkowych warunkach pogodowych przywitaliśmy jesień.

Wrzesień okazał się bowiem być najcieplejszym w historii pomiarów, jeśli chodzi o nasz kraj. Podobnie było m.in. w Niemczech, Francji, czy Austrii. Średnia temperatura była o 3,6 st. Celsjusza wyższa od średniej wieloletniej.

Najgorętszy wrzesień i początek października z rekordem

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB), średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła w kraju 17,7 st. Celsjusza. Co ciekawe, w sierpniu było to 19,6 st., w lipcu 19,3 st., natomiast w czerwcu 17,5 st. Celsjusza. – Wrzesień był więc cieplejszy od tegorocznego czerwca. Przypominamy, że czerwiec to miesiąc meteorologicznego lata – zwrócił uwagę IMGW-PIB w jednym z komunikatów.

W jednym z Twitterowych postów państwowy instytut zwrócił uwagę na wyjątkowość obserwowanych warunków pogodowych. – Zarówno my, jak i nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie od czasu, gdy zaczęto wykonywać pomiary temperatury powietrza na terenie kraju, nie zaznaliśmy tak ciepłego września. Początek października przebiegać będzie podobnie, jeśli chodzi o wysokie anomalie – podał IMGW-PIB.

Wyjątkowo ciepły w naszym kraju okazał się także początek października, przynosząc rekord temperaturowy dla tego miesiąca. Urządzenia pomiarowe w Legnicy pokazały we wtorek 3 października aż 29,2 st. Celsjusza. Bijąc tym samym krajowy rekord ustanowiony w 1966 roku.

„Szalony rok 2023”. Dla Polski to już trzy ważne rekordy

W najnowszym, dwujęzycznym komunikacie IMGW-PIB zwrócił uwagę, że to kolejne rekordy temperaturowe w tym roku w naszym kraju. – Szalony 2023 rok to już 3 najważniejsze rekordy w polskiej meteorologii. To najwyższa temperatura w styczniu, najcieplejszy wrzesień i najwyższa temperatura w październiku – podał państwowy instytut.

2023 rok, jeśli chodzi o ciepło, okazuje się wyjątkowy także w skali globalnej. Na obecną chwilę cieplej było jedynie w rekordowym 2016 roku. W wydanym w lipcu komunikacie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ogłosiła między innymi, że z 98-proc. prawdopodobieństwem jeden z kolejnych pięciu lat, jak również cały okres najbliższych pięciu lat, będzie najgorętszym w historii pomiarów.

Jak podkreślała wówczas WMO, poza skutkami emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, w tym roku na średnią temperatur na świecie istotnie będzie wpływać cykliczne zjawisko El Niño. Więcej o tym, co oznacza i jak aktualnie oddziałuje ono na sytuację, pisaliśmy szerzej TUTAJ.

_

Zdjęcie: LeManna / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.