Udostępnij

Parki Narodowe potrzebne od zaraz. Inicjatywa ponad podziałami politycznymi

13.10.2023

Parki Narodowe zajmują zaledwie 1 proc. powierzchni Polski. Jakie jest stanowisko polityków i polityczek wobec parków narodowych? Podczas konferencji prasowej sześć polityczek różnych partii, w imieniu swoich środowisk, postanowiło złożyć deklarację, że w nowej kadencji zagłosują za powstaniem nowych parków narodowych w Polsce. Konferencja miała na celu podkreślenie znaczenia determinacji kobiet w polityce oraz ich konsekwentnego zaangażowania w ochronę środowiska naturalnego.

Inicjatorzy akcji #GłosujęNaNoweParkiNarodowe postanowili przypomnieć wszystkim o naszym wspólnym dziedzictwie przyrodniczym i zadbać, aby kwestia ochrony przyrody i parków narodowych nie została zapomniana w ferworze ostatnich dni przed wyborami.

Od 22 lat w Polsce nie powstał żaden park narodowy

W sprawie parków polityczki złączyły się ponad podziałami. Ich cechą wspólną jest troska o środowisko. A obywatele mówią wyraźnie: „Chcemy nowych parków narodowych!”

 Pierwsze prawdziwe parki narodowe (Pieniński i Białowieski) powstały w Polsce w 1932 r. Jednak od 2001 r., kiedy to został założony Park Narodowy Ujścia Warty, nie powstał żaden nowy park. Jednocześnie aż 80 proc. społeczeństwa pragnie zmiany: do tej pory łączna powierzchnia parków narodowych to zaledwie 1 proc. powierzchni Polski.

 class=
Katarzyna Krajewska FB/Fiszka Foto

Polityczki we wspólnej sprawie

Agata Diduszko-Zyglewska (Nowa Lewica): – Parki narodowe w Polsce zajmują niewiele ponad 1 proc. (3 295 km2) powierzchni kraju, a średnia dla Unii Europejskiej to 2,7 proc. Daje nam to dopiero 29. miejsce w Unii. Musimy pracować na rzecz przyrody ponad podziałami politycznymi, bo katastrofa klimatyczna zagraża nam wszystkim. Cieszę się, że strona społeczna przedstawiła analizę prawną pokazującą możliwe rozwiązania, aby w porozumieniu ze społecznością lokalną wypracować powstanie nowych parków narodowych.

Przedstawicielka Zielonych, Klaudia Jachira: – Potrzebujemy także powiększenia istniejących parków narodowych. Jest ich kilka, a naturalnymi kandydatami zdają się parki Białowieski, Bieszczadzki, Karkonoski czy Słowiński.

Aleksandra Gajewska z Platformy Obywatelskiej: – Dziś koncentrujemy się na parkach narodowych, ale mamy także inne lasy, które trzeba lepiej chronić i w mądry sposób udostępnić je społeczeństwu. Mówię tutaj o tzw. lasach społecznych, ważnych dla obywateli ze względu na swoją dostępność i lokalną tożsamość.

– Powstawanie nowych parków narodowych, nie może być jednak takim plasterkiem na nasze dobre samopoczucie. Musimy mówić o rozwiązaniach systemowych, o utrwaleniu i chronieniu korytarzy ekologicznych oraz integracji z przygranicznymi rezerwatami i parkami narodowymi naszych sąsiadów. Nie jesteśmy wyspą. Zwłaszcza, że jak widać – nie jest to wyspa tak zielona, jak często o niej myślimy – powiedziała Anna Radwan-Röhrenschef (Polska 2050).

Parki narodowe: ostatni powstał 20 lat temu

 – Rządy się zmieniają ale parki narodowe pozostają. Wraz z nimi pozostaje naturalne piękno naszej Ojczyzny, które musimy zostawić w spadku naszym pokoleniom. Bo przyroda jest najcenniejszym narodowym dziedzictwem. A my jesteśmy tego dziedzictwa kustoszami. Przyszłe pokolenia będą nas rozliczać z tego, jak poradziliśmy sobie z obowiązkiem jego ochrony –  stwierdziła posłanka Katarzyna Piekarska (Inicjatywa Polska).

 – Jako cała opozycja popieramy tworzenie i rozszerzanie parków narodowych. Ale prawdziwym testem sił demokratycznych na pierwsze sto dni rządów będzie stworzenie rezerwatu reliktowej Puszczy Karpackiej na pogórzu przemyskim. Dziś powstanie tego i wielu innych blokują Lasy Państwowe. Możemy to zmienić jedną decyzją – mówiła Dorota Olko, przedstawicielka Razem.

 Jan Mencwel: podkreślał, że „Ostatni park powstał w 2001 r. W tym czasie Niemcy powołali 5 nowych parków, a Ukraińcy – aż 45. Tymczasem ochrona przyrody jest tym co nas wszystkich łączy. Wg badań Kantar Millward Brown na zlecenie WWF Polska aż 80% Polek i Polaków popiera utworzenie nowych parków narodowych”.

Katarzyna Jagiełło, aktywistka, współautorka akcji: – Ostatnie miesiące to także co najmniej trzy cenne inicjatywy dotyczące ochrony lasów i powstania nowych parków narodowych.

– Mamy głos prawników z ClientEarth i drobiazgowe wręcz instrukcje, jak w demokratycznej Polsce, w porozumieniu ze społecznością lokalną, stworzyć nowe parki i to w sposób atrakcyjny finansowo dla lokalnych samorządów – dodaje.

Dlaczego parki narodowe nie powstają?

– Można przełamać impas w tworzeniu parków narodowych poprzez odejście od tzw. weta samorządowego przy tworzeniu i powiększaniu parków narodowych, a jednocześnie przyjęcie zasady “nic o nas bez nas”. Obecne przepisy uzależniają tworzenie nowych parków narodowych od decyzji samorządów, a jednocześnie brakuje dobrego systemu działań osłonowych dla społeczności lokalnych. Nic dziwnego, że nowe parki nie powstają, a samorządy są niechętne ich tworzeniu. Należy zapewnić samorządom „parkowym” i mieszkańcom rekompensatę utraconych korzyści oraz wsparcie rozwoju regionalnego w koegzystencji z parkiem – powiedziała SmogLabowi Agata Szafraniuk, kierowniczka Programu Ochrona Przyrody w Fundacji ClientEarth Prawnicy Dla Ziemi.

Jacek Wiśnicki podkreśla, że apel o jasną deklarację w kampanii dotyczącą parków narodowych, wysłano do wszystkich partii startujących w wyborach. – Cieszymy się, że odpowiedziało aż sześć środowisk demokratycznych. To daje nam nadzieję, że doczekamy się jakościowej zmiany w podejściu do ochrony przyrody. Co ważne, szczególnie cieszymy się, że to stanowisko prezentują polityczki, co także jest symbolem zmiany i nowej polityki. Polityki opartej na szacunku dla wartości, otwartej na głos środowisk naukowych, gotowej do podejmowania decyzji, których skutki będą długofalowe.

Zdjęcie tytułowe: Kluciar Ivan/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.