Udostępnij

Krakowski Alarm Smogowy nagrodzony za edukację w zakresie zero waste i oszczędzania energii

28.11.2023

Konkurs EDUinspiracje to inicjatywa mająca na celu docenienie najlepszych praktyk oraz osiągnięć w edukacji. W tym roku w kategorii „Ekologia” nominowano Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy. W ramach międzynarodowego projektu powstały narzędzia edukacyjne wskazujące m.in. jak redukować zużycie energii w budynkach.

***

[AKTUALIZACJA 1.12.2023] Podczas uroczystej gali 30.11.2023 r. ogłoszono, że w kategorii „Ekologia” zostało nagrodzone Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy. „Dziękujemy za zaangażowanie wszystkich Partnerów! Ta nagroda jest potwierdzeniem, że to, co robimy, jest ważne i potrzebne” – napisała w mediach społecznościowych Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

O szczegółach dotyczących uhonorowanego projektu edukacyjnego informujemy w dalszej części artykułu.

***

Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy nominację otrzymało za projekt “Take the challenge and start the 3R’s: Reduce, Reuse, Recycle. Promoting zero-waste lifestyle among adults”, którego było liderem. Współpraca międzynarodowa, podjęta z organizacjami z pięciu krajów, zaowocowała przygotowaniem narzędzi edukacyjnych promujących ideę zero waste. Trzy tytułowe „R-ki” odnoszą się natomiast do zmniejszenia obciążenia środowiska i klimatu (ang. reduce), ograniczenia ilości odpadów poprzez ponowne użycie produktów (ang. reuse) oraz recyklingu (ang. recycle).

– Jako Krakowski Alarm Smogowy zajmujemy się głównie tematem jakości powietrza. Często powtarzamy, że jesteśmy organizacją jednego celu, którą interesuje przede wszystkim to, jakim powietrzem oddychamy. W ramach nominowanego projektu podjęliśmy jednak współpracę dotyczącą ochrony środowiska w szerszym zakresie, ponieważ dbanie o jakość powietrza ma bliski związek z ochroną klimatu – mówi SmogLabowi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. 

Zero waste okazuje się przy tym budzić coraz większe zainteresowanie. – Otrzymywaliśmy wiele pytań od mieszkańców, którzy chcieli się dowiedzieć, co sami mogą zrobić zarówno dla powietrza, jak i dla klimatu. Postawiliśmy więc na działania, które przede wszystkim skupiały się na temacie oszczędzania energii i termomodernizacji budynków. Wspólnie z pięcioma organizacjami z Europy przygotowaliśmy narzędzia edukacyjne, które dotyczą między innymi tego zagadnienia – podkreśla Ewa Lutomska. 

Filmy, podcasty i podręcznik. Narzędzia edukacyjne w przystępnej formie

W ramach projektu przygotowano narzędzia edukacyjne dotyczące problematyki zero waste. Postawiono zarówno na bardziej tradycyjne formy przekazywania wiedzy (tj. podręcznik), jak i materiały audiowizualne (wideo oraz podcasty). – Wspólnie z organizacjami z Polski, Hiszpanii, Czech, Litwy oraz Węgier opowiadamy o tym, jak można zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów oraz w jaki sposób można inaczej podejść do kwestii zakupów jedzenia i jego marnowania, wytwarzania własnych kosmetyków oraz środków czystości. My zajęliśmy się przede wszystkim kwestią oszczędzania energii, ponieważ ten temat łączy się bezpośrednio z naszą działalnością, czyli między innymi zapobieganiem ubóstwu energetycznemu – komentuje dla SmogLabu Natalia Matyasik z KAS. 

Współpraca z organizacjami z różnych krajów pomogła dotrzeć z edukacją na temat oszczędzania energii, w którym specjalizuje się Krakowski Alarm Smogowy, również poza Kraków i Polskę. – Widzimy, że najbardziej atrakcyjną formą przekazu, która najlepiej trafia do odbiorców, są obecnie materiały audiowizualne. Dlatego przygotowaliśmy serię filmów, jak również podcastów, które można obejrzeć i odsłuchać na kilku platformach – mówi nam Ewa Lutomska. 

Materiały wideo znaleźć można m.in. tutaj, natomiast podcasty tu.

Międzynarodowe grono odbiorców

Materiały przygotowano w językach wszystkich partnerów, współpracujących przy projekcie. – Chcieliśmy możliwie jak najszerzej dotrzeć z przekazem, dlatego każda z organizacji rozpowszechniała i promowała materiały. W każdym z krajów odbyły się konferencje, w ramach których opowiadaliśmy o projekcie i jego efektach – podkreśla Natalia Matyasik. 

– Skupiliśmy się na tematyce efektywności energetycznej, bo z naszego punktu widzenia to kwestia najbardziej istotna. Każdy kraj ma jednak inny poziom świadomości społecznej na temat zagrożeń środowiskowych i nieco inną specyfikę. Współpraca z lokalnymi organizacjami pozwoliła dostosować nasze działania do różnych warunków i potrzeb Partnerów – zwraca uwagę Lutomska.

Przy projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej współpracowało 6 organizacji z pięciu krajów. Obok Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy w Polsce było to Stowarzyszenie SEDA. Pozostałe podmioty to Biuro ds. Energii w Granadzie (Hiszpania), Czeski Uniwersytet Przyrodniczy w Pradze (Czechy), Pažangos projektai (Litwa) oraz Trebag Ltd. (Węgry).

EDUinspiracje 2023

Konkurs EDUinspiracje to inicjatywa, której celem jest promocja najlepszych praktyk oraz osiągnięć w dziedzinie edukacji. Organizatorami są Narodowa Agencja Programu Erasmus+ oraz Europejski Korpus Solidarności. Konkurs odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: „Działania społeczne”, „Ekologia”, „Synergia dla edukacji”, „Umiejętności cyfrowe” oraz „Wyrównywanie szans”. W dziedzinie „Ekologii” nominowane zostały: 

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Szarych Szeregów w Namysłowie: Zero waste – nie wyrzucaj śmieci jak leci!;
  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju: Ekologia bez granic;
  • Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy: Take the challenge and start the 3R’s: Reduce, Reuse, Recycle. Promoting zero-waste lifestyle among adults;
  • Stowarzyszenie ARID: Beegen: Beekeepers generation bridging;
  • Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi: Greenopolis – Interactive eBook on Sustainable Development;
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: Transnational Quality Education for Organic Food Safety;
  • Stowarzyszenie Młodzieżowe STRATEG: Zero Waste Life;
  • Stowarzyszenie Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany ANAWOJ: Green Heroes.

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy 30 listopada 2023 roku.

_

Zdjęcie: Yevhen Prozhyrko / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.