Udostępnij

Koreańczycy pozywają za smog nie tylko swój rząd, ale też sąsiednie Chiny

08.04.2017

’- Nasze ciała cierpią przez nieudolność władz. Krzywda, jaką ponosimy, wynika z  ich bezczynności i braku inicjatywy. Smog ma negatywny wpływ także na moją rodzinę. Mój syn kaszle, ja również kaszlę. Wiem, że to przez zanieczyszczenie powietrza. Dlatego pozywam rządy jako ofiara – powiedział dziennikarzom Choi Yul, przewodniczący Korean Green Foundation, który razem ze swoim prawnikiem Ahn Kyung-jae i pięcioma innymi osobami pozwał rządy Chin i Korei Południowej do sądu w Seulu. Zarzucają im odpowiedzialność za „fizyczne i psychiczne skutki działania smogu”.
To pierwszy w historii przypadek zaskarżenia władz dwóch państw. Również bezprecedensowy, jeśli chodzi o pozew związany ze smogiem.
Jako dowód na szkodliwość działań (a raczej: braku działań) władz dla zdrowia mieszkańców Ahn Kyung-jae przedstawił zaświadczenie ze szpitala, potwierdzające, że cierpi na astmę, która nasila się podczas wysokich stężeń pyłów w powietrzu.
W uzasadnieniu pozywający napisali: „Rząd Chin jest głównym odpowiedzialnym za smog. Nie uznał swoich obowiązków jako członka społeczności międzynarodowej w skutecznym zwalczaniu zanieczyszczeń”. Z kolei władzom Korei Południowej zarzucają, że „nie dbają o zwalczanie przyczyn smogu, mimo że ich obowiązkiem jest dbanie o godność i prawo do szczęścia mieszkańców”.
Specjaliści potwierdzają, że smog w Korei jest spowodowany zarówno krajowym przemysłem, jak i zanieczyszczeniami, które docierają z sąsiednich Chin.
Pozywający dodają, że ostatnie stężenia smogu były „wyższe niż zwykły człowiek może znieść. Nie mówiąc już o osobach starszych czy schorowanych”. Podkreślają również, że w ciągu ostatnich lat powietrze w ich kraju znacznie się pogorszyło, a w niektóre dni ze strony Chin nawiewa żółty, czasami radioaktywny kurz.
Każdy z powodów żąda 3 milionów wonów południowokoreańskich, czyli po ok. 10,5 tysiąca zł. -To tylko symboliczna kwota – mówi Yul. – Naszym głównym celem jest zmuszenie rządów do walki z toksycznym powietrzem.
Fot. dnlspnk/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.