Udostępnij

Czyste powietrze uszczęśliwia? Okazuje się, że tak

26.10.2017

„Czy czyste powietrze może dać nam szczęście? Badanie efektu dwutlenku azotu na życiową satysfakcję” – pod takim hasłem naukowcy z University of York przeprowadzili najnowsze badania nad dobrostanem Anglików. Ich konkluzja nie jest optymistyczna: im więcej zanieczyszczeń w powietrzu, tym gorsze są nastroje.

Przebadano 50 tysięcy dorosłych Brytyjczyków, którzy corocznie od 2002 roku spotykali się z badaczami, żeby odpowiedzieć na pytanie – na ile oceniasz swoją życiową satysfakcję? Skala zaczynała się od 7 (bardzo zadowolony) do 1 (kompletnie niezadowolony)
– Co roku przepytywaliśmy te same osoby, a ich odpowiedzi mogliśmy łączyć ze zmianami zanieczyszczeń powietrza. Sprawdzaliśmy, czy zmiany w dobrostanie i satysfakcji z życia naszych respondentów wiązały się ze stężeniami dwutlenku azotu – mówi Sarah Knight, jedna z autorek badań, w rozmowie z Public Radio International.
Badacze musieli uwzględnić także wiele innych czynników, jak m.in: dochody, położenie geograficzne, gęstość zaludnienia, przestępczość, poziom wykształcenia.
Okazuje się, że wzrost stężenia NO2 o 10 mikrogramów na metr sześcienny zmniejszył satysfakcję z życia o 0,03. Może nam się wydawać, że to jest bardzo niewiele. Jednak autorzy badań porównali to do innych zdarzeń, które mogą mieć wpływ na szczęście i samopoczucie.
-Jeśli ludzie są narażeni na poziom zanieczyszczeń o dopuszczalnym poziomie 40 mikrogramów na metr sześcienny, straty w zadowoleniu z życia są porównywalne w około 83 procentach do efektów separacji małżeńskiej, w ponad w 100 procentach do utraty współmałżonka i w nieco ponad 50 procentach bezrobocia.To więcej, niż się spodziewaliśmy – dodaje dr Knight.
Dodaje, że 10 mikrogramów to spory skok, który może mieć także wpływ na zdrowie mieszkańców – nie tylko to psychiczne, ale też fizyczne.
Naukowcy przypominają, że WHO ustaliło limity dotyczące stężeń NO2. Jego roczne stężenie nie powinno przekraczać właśnie 40 µg/m3. (pisaliśmy o tym TUTAJ) Tymczasem w wielu miejscach limit jest przekraczany.
Wystarczy spojrzeć na Londyn – to najbardziej zanieczyszczone miasto pod względem stężeń NO2 w Europie. W 2015 roku średnioroczne stężenie na stacji Marylebone Road wyniosło 88 µg/m3 , a więc ponad 200% normy.
Jak to można wyjaśnić? Dlaczego większe stężenia wiązały się z gorszym samopoczuciem?
Doktor Knight twierdzi, że poza faktem, że przez zanieczyszczenie traci się zdrowie  (co, oczywiście, ma wpływ na psychikę), istnieje jeszcze kilka czynników. Jednym z nich jest „estetyka”.
-Patrzysz, wąchasz i smakujesz miasto oraz swoją okolicę. Jeśli idziesz ulicą i jedyną rzeczą, jaką czujesz, jest zanieczyszczenie, to naprawdę pogarsza twój nastrój – mówi.
Najważniejszym czynnikiem jest jednak poziom niepokoju i troski – o rodzinę, dzieci, własne zdrowie, środowisko. – Ludzie widzą i czują zanieczyszczenie. Myślą sobie, mimowolnie, „Boże, co to robi ze mną i z moimi dziećmi” – tłumaczy dr Knight.
Fot. NASA Goddard Space Flig/Flickr.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.