Udostępnij

Francja odchodzi od samochodów spalinowych. Od 2040 roku planuje zakaz sprzedaży

08.07.2017

Nowy minister środowiska Francji Nicola Hulot zapowiedział właśnie, że rząd chce, by od 2040 roku obowiązywał w tym kraju zakaz sprzedaży samochodów napędzanych silnikami benzynowymi i diesla. Taka zapowiedź w kraju, który jest jednym z największych światowych producentów aut, zapowiada prawdziwą rewolucję. Tak też się o tym mówi.

To część większego planu, który ma pozwolić, by ślad węglowy Francji był w 2050 roku neutralny.

Jednocześnie zaprezentowano mniejszy, pięcioletni plan transformacji energetycznej, który ma pozwolić osiągnąć cele zakładane w paryskim porozumieniu klimatycznym. Zgodnie z nim do 2022 roku Francja ma przestać używać węgla do produkcji energii elektrycznej. 4 mld euro inwestycji mają też pomóc zwiększyć efektywność energetyczną i zmienić skład miksu źródeł energii, w którym udział elektrowni jądrowych ma spaść z 75 do 50 proc. Inne zamierzenia dotyczą między innymi ograniczenia importu towarów, które są uprawiane w sposób wpływający na wylesianie.

Wracając jednak do samochodów. Minister Hulot zapowiedział, że biedniejsi mieszkańcy kraju będą mogli liczyć na pomoc w wymianie pojazdów na nowe, „czystsze” alternatywy. Ma to także stanowić pomoc dla francuskich producentów, którzy będą musieli dostosować się do zmiany rynku. Zapewni im bowiem popyt na nowe modele. – Nasi producenci mają dość idei w swoich szufladach, które mogą wykorzystać, by dało się zrealizować tę obietnicę, która jest także sprawą ważną dla zdrowia publicznego – mówił i podkreślał, że jest to metoda na walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

Francja nie jest jedynym krajem, który zapowiedział odejście od silników spalinowych – wcześniej zrobiła to Norwegia, a zapowiedzi pojawiły się też w Holandii i Niemczech. Jednak połączenie jej roli ogromnego producenta samochodów oraz zdecydowania deklaracji, powoduje, że ta jest brana bardzo poważnie. Zdaniem komentatorów, którzy wskazują, że zbiegła się ona w czasie z zapowiedziami Volvo, które ogłosiło właśnie, że od 2019 roku będzie produkowało jedynie samochody elektryczne i hybrydy, jest to także ważny sygnał zapowiadający zmiany i podobne rewolucje w innych krajach.

Do tego niewiele jest miejsc – pisze Feargus O’Sullivan z „The Atlantic” i CityLab – które położyły pod nadchodzącą zmianę tak mocne fundamenty jak Paryż, „gdzie nowe ograniczające ruch i anty-dieslowskie polityki zmuszają ludzi do przemyślenia ich relacji z samochodami. Ta radykalnie inna wizja przyszłości dla samochodów z pewnością niektórych niepokoi, ale być może Paryż wie, jak oswoić z nią ludzi”. – To dlatego, że właśnie teraz Paryż jest zaangażowany w ofensywę, która ma pokazać ludziom korzyści z pozbawionych samochodów ulic. Nieoficjalny plan jest taki, by pokazać ludziom, jak bardzo pokochają ulice, które nie są zastawione autami – dodaje i wskazuje, jak rozwija się program „Paryż Oddycha”, którego elementem jest wyznaczanie coraz większej liczby stref, które w niedziele są zamykane dla ruchu.

Fot. ilirjan rrumbullaku/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.