Udostępnij

Z powodu zanieczyszczenia powietrza chcą zburzyć domy

23.08.2017

W 2015 i 2016 roku poziom zanieczyszczeń powietrza, który zarejestrowano w sąsiedztwie biegnącej przez walijskie Hafodyrynys drogi A472 wielokrotnie przekroczył normy Światowej Organizacji Zdrowia. Był tak wysoki, że miasteczko pod względem zanieczyszczenia powietrza tlenkami azotu znalazło się na drugim miejscu w Wielkiej Brytanii. Gorzej było jedynie w centrum Londynu.

Samorząd hrabstwa Caerphilly, w którym znajduje się miejscowość, odpowiedział planem naprawczym. A właściwie jego roboczą wersją. Ta wzbudziła spore zainteresowanie, ponieważ zawiera plan wprowadzenia kilku bardzo zdecydowanych działań. W tym wykupu i zburzenia nieruchomości znajdujących się bezpośrednio przy drodze, co ma pomóc ich mieszkańcom.

Szkic planu zawiera takie pomysły (całość możecie znaleźć na stronach rady hrabstwa – TUTAJ):
1) Przymusowy wykup 23 domów znajdujących się przy drodze i zrównanie ich z ziemią, co ma poprawić cyrkulację powietrza oraz pomóc mieszkającym w nich ludziom, o czym jednak niżej;
2) Wprowadzenie obowiązkowej oceny wpływu nowych inwestycji na jakość powietrza;
3) Obniżenie limitu prędkości i/lub instalacja fotoradarów, które miałyby spowolnić i upłynnić ruch na drodze A472;
4) Zachęcenie firm transportowych do zakupu pojazdów niskoemisyjnych;
5) Ustawienie znaków zachęcających kierowców, by wyłączali silniki, kiedy oczekują na zmianę świateł;
6) Usprawnienie transportu w regionie, między innymi poprzez zbudowanie obwodnic.

Przymusowy wykup, który na pierwszy rzut oka może wyglądać na metodę dość drastyczną, jest czymś, czego oczekuje większość właścicieli znajdujących się przy Woodside Terrace domów – to miejsce, gdzie powietrze jest najgorsze. Oczekują go dlatego, że mimo chęci nie mogą się stamtąd wyprowadzić, ponieważ ich nieruchomości są niezwykle trudne do sprzedania. Nikt nie chce mieszkać w miejscu, gdzie powietrze jest złe, a ruch tak duży, że trudno znieść hałas.

Każdego dnia przejeżdża tamtędy ponad 21 tys. pojazdów, w tym TIR-ów.

– Smród i hałas są nie do zniesienia – opowiadała BBC jedna z mieszkanek okolicy. – Ta droga jest jak tor wyścigowy, ktoś wcześniej lub później zginie próbując ją przekroczyć – dodawał ktoś inny.

Krótki reportaż o tym, jak żyje się w najbardziej zanieczyszczonym miejscu Walii, przeczytacie na stronach BBC – TUTAJ.

Fot. Robert Clark/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.