Udostępnij

Zanieczyszczenie powietrza i niska masa urodzeniowa noworodków

11.12.2017

Brytyjscy naukowcy opublikowali badania, z których wynika, że ekspozycja przyszłej mamy na smog powoduje niską wagę urodzeniową dziecka. A w efekcie – ryzyko śmierci we wczesnym dzieciństwie i szereg chorób w przyszłości.

Aż 90 procent (czyli dwa miliardy) dzieci na całym świecie, jest narażonych na większe stężenia smogu niż te, które dopuszcza Światowa Organizacja Zdrowia. Według nowych danych UNICEF, 17 milionów maluchów oddycha powietrzem z sześciokrotnie przekroczonymi normami zanieczyszczeń.
Naukowcy podkreślają, że nie istnieje sposób, w jaki przyszłe mamy mogłyby uniknąć zanieczyszczeń.
-To niedopuszczalna sytuacja, w której czynniki, których kobieta nie może kontrolować, negatywnie wpływają na jej nienarodzone dziecko – powiedziała Mireille Toledano z Imperial College w Londynie, która kierowała brytyjskimi badaniami.
Wzięto w nich pod uwagę  wszystkie porody w Londynie w ciągu ostatnich czterech lat, czyli w sumie narodziny ponad 540 tys. dzieci. W wyniku analizy okazało się, że istnieje korelacja pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a niską masą urodzeniową noworodków (czyli poniżej 2,5 kg). Ryzyko niskiej masy wzrasta o 15 proc. na każde nadwyżkowe 5 µg/m3 zanieczyszczenia drobnymi pyłami PM 2.5.
Oszacowano, że ciężarna kobieta w Londynie codziennie jest narażona średnio na stężenia pyłów PM 2,5 na poziomie 15,5 µg/m3 . Naukowcy zaznaczają, że choć w stolicy Wielkiej Brytanii problemy związane z zanieczyszczeniem dotknęły jedynie 2,5 proc. noworodków, to w miastach o gorszym smogu sytuacja może być dramatyczna. Dla przykładu wymieniają stolicę Indii, Nowe Delhi.
-Efekty, jakie u dziecka może wywoływać smog  taki, jak w Nowym Delhi, są nieocenione. Istnieje pilna potrzeba zwrócenia uwagi na takie środowiska, w których duża liczba osób jest poważnie zagrożona – mówili w rozmowie z „The Guardian” twórcy badania, Sarah Stock and Tom Clemens z uniwersytetu w Edynburgu.
Anthony Lake z UNICEFu dodał, że zanieczyszczenie uszkadza nie tylko rozwijające się płuca dzieci. -Również ma zły wpływ na rozwijający się mózg, a więc jednocześnie na przyszłość dziecka. Żaden kraj nie powinien ignorować zanieczyszczeń i tego zagrożenia – podkreślał. Naukowcy zaznaczają, że niska waga urodzeniowa, do której prowadzi przebywanie matki na smogu, może skutkować śmiercią w wieku niemowlęcym, a także późniejszymi chorobami układu krążenia czy cukrzycą.
Podobne do brytyjskich wnioski wysnuł kilka lat temu zespół prof. Wiesława Jędrychowskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Krakowscy naukowcy w latach 2000-2004 zrekrutowali 505 ciężarnych kobiet, w wieku 18-35 lat, niepalących, mieszkających w różnych punktach miasta. Rozdali im specjalne urządzenia mierzące poziom zanieczyszczeń, które miały mieć cały czas przy sobie.
Po porodzie naukowcy badali dzieci.
Okazało się, że kobiety, które były narażone na ekspozycję na smog, rodziły maluchy z niższą masą ciała (średnio o 128 g), mniejszym obwodem główki (średnio o 0,3 cm) i mniejszą długością ciała (średnio o 0,9 cm).  Co więcej, u tych dzieci można było zauważyć później świszczący oddech, mniejszą pojemność i częste zapalenia płuc, a także infekcje oskrzeli oraz wolniejszy rozwój psychomotoryczny.
-To największe badanie tego typu w Wielkiej Brytanii. W połączeniu z analizami z innych krajów dają wyraźny wynik – mówili „Gaurdianowi” autorzy brytyjskiego badania. – Zbliżamy się do globalnej zdrowotnej katastrofy.
Zdjęcie: pexels.com

 

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.