Udostępnij

Hindusi walczą ze smogiem za pomocą… działa

02.02.2018

Indie znalazły sposób na walkę z zanieczyszczeniami powietrza: mobilny miotacz wody. Urządzenie jest czymś w rodzaju armatki wodnej, ale z racji swoich gabarytów budzi raczej skojarzenia z działem (a z racji kształtu – z suszarką do włosów).
Antysmogowe „działo” to pomysł indyjskich władz, które widzą w nim prosty sposób na rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza – przynajmniej w trybie doraźnym. Urządzenie rozpyla drobinki wody pod wysokim ciśnieniem, co pomaga rozproszyć unoszące się w powietrzu pyły. Kropelki o rozmiarach od 10 do 150 mikrometrów łączą się z cząsteczkami szkodliwych aerozoli i opadają na ziemię, rozrzedzając „toksyczną atmosferę”. Armatka zainstalowana jest na platformie samochodowej i połączona z pokaźnym zbiornikiem wody.

„Działo” w fazie testów

Pod koniec grudnia „działo” pojawiła się na ulicach Anand Vihar, jednej z najbardziej zanieczyszczonych dzielnic Delhi. Decyzję w tej sprawie wydali urzędnicy z Wydziału Środowiska i delhijskiego Komitetu Kontroli Zanieczyszczeń. Wcześniej rozważano także rozpylanie wody z helikopterów. Jednak takie rozwiązanie na dłuższą metę byłoby zwyczajnie droższe. Tym bardziej że armatka umieszczona na platformie samochodowej działa dosyć sprawnie: jest w stanie miotać wodę na odległość 70 m.
Inwestycja mimo wszystko nie należy do najtańszych. Koszt urządzenia produkowanego przez indyjską firmę Cloud Tech wynosi 31 tys. dolarów. Jednak władze Delhi są gotowe na takie wydatki. Stołeczny minister środowiska zadeklarował, że jeśli testy zakończą się sukcesem, wkrótce na ulicach miasta pojawi się więcej antysmogowych armatek.

To tylko półśrodki

Rozpylacze wodne nie są oryginalnym pomysłem Hindusów. W Chinach podobne rozwiązania stosowane są od 2015 r. Na krótką metę mogą się sprawdzać, szczególnie w przypadku „pików” smogowych, jednak zdaniem ekologów w najlepszym razie stanowią one półśrodek.
– Takie urządzenia mogą być skuteczne na małym obszarze, np. na placu budowy, gdy trzeba zmniejszyć poziom zapylenia. Jednak trudno uznać je za efektywny mechanizm kontroli zanieczyszczeń powietrza – twierdzi Anumita Roychowdhury z Centre for Science and Environment w Delhi.

Indie poza skalą

Stolica Indii zajmuje czołowe miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast. Stężenie smogu w Delhi bije na głowę wskaźniki notowane w takich metropoliach, jak Meksyk, Los Angeles czy nawet Pekin. Poziom zanieczyszczeń notowany w Delhi nie mieści się w diagramach WAQI, światowego indeksu jakości powietrza, co można zaobserwować na poniższej grafice. W tej sytuacji armatki wodne nie rozwiążą problemu, chociaż mogą złagodzić jego „objawy”.
 width=
Źródło: CNN.com
A z działaniem antysmogowego „działa” w praktyce można zapoznać się na poniższym nagraniu.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.