Udostępnij

Smog skraca tam życie średnio o ponad trzy lata

09.02.2018

Mieszkańcy północnych Chin żyją krócej niż mieszkańcy południowej części tego kraju. Przez smog. Zanieczyszczenia powietrza związane z ogrzewaniem domów węglem przyczyniają się do skrócenia średniej długości życia o ponad trzy lata.
Naukowcy z Energy Policy Institute (EPIC) na University of Chicago porównali średnią długość życia mieszkańców północnej i południowej części Państwa Środka. Okazało się, że Chińczycy z północy żyją średnio o 3,1 roku krócej niż ich rodacy z południa. Wyższe wskaźniki śmiertelności notowane w południowych regionach kraju wynikają niemal wyłącznie z większej zapadalności na choroby układu krążenia i układu oddechowego.
Badanie było prowadzone w latach 2004–2012 i obejmowało analizę jakości powietrza w 154 chińskich miastach. Obszary zlokalizowane na północ od rzeki Huai ogrzewane są węglem. Skutek jest taki, że zimą stężenie smogu osiąga tam rekordowe wskaźniki. Obszary południowe nie są objęte centralnym systemem ogrzewania opartym na węglu, a zimy – mimo że bywają równie mroźne co na północy – są tam krótsze, przez co jakość powietrza jest wyraźnie lepsza. Sezon grzewczy w północnych Chinach trwa ok. 210 dni, a w południowych – od 40 do 60.
– Wiedzieliśmy, że w dniach, gdy smog osiąga wysokie stężenia, więcej osób umiera i choruje, natomiast nasze badanie poszerza wiedzę na temat długoterminowych konsekwencji regularnego narażenia na zanieczyszczenia powietrza – powiedział Michael Greenstone, dyrektor EPIC.
Badanie przeprowadzone przez zespół EPIC to pierwsze tego typu przedsięwzięcie analizujące różnice w jakości powietrza między obszarami po obu stronach rzeki Huai, która stanowi umowną granicę między południowymi i północnymi Chinami.
Według bostońskiej organizacji non profit Health Effects Institute Chiny, obok Indii, są krajem o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza na świecie. W 2015 r. smog przyczynił się do 4,2 miliona przedwczesnych zgonów na świecie. Do 26,1 proc. z nich doszło w Państwie Środka, a do 25,7 proc. w Indiach. Główną przyczyną skażenia powietrza w tych krajach jest wykorzystanie paliw stałych do ogrzewania gospodarstw domowych oraz w przemyśle, a także zanieczyszczenia emitowane przez transport.
Fot. leniners/Flickr.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.