Udostępnij

Władze Londynu rozważają wprowadzenie dni bez samochodów

17.05.2018

Jak dowiedział się „The Guardian”, londyński ratusz chce ustanowić bezsamochodowe dni w każdej dzielnicy. Pomysł ma być wcielony w życie jeszcze w tym roku. Na 2019, jak zapowiada „Guardian”, burmistrz Sadiq Khan ma „ambitniejsze plany”. To wszystko ma prowadzić do polepszenia jakości powietrza w brytyjskiej stolicy.

„Burmistrz jest zdeterminowany, aby zrobić wszystko, co w jego mocy, aby chronić zdrowie londyńczyków i priorytetowo traktować ruch pieszy, rowerowy i publiczny transport oraz zmniejszyć zależność londyńczyków od zanieczyszczających samochodów” – mówi rzeczniczka Khana.
Londyńscy urzędnicy mieli spotkać się we wtorek, żeby opracować plan wprowadzania dni bez samochodów w poszczególnych dzielnicach. Jak podaje źródło „Guardiana”, na razie, testowo, będą to różne dni, a więc całe miasto nie zostanie wyłączone z ruchu samochodowego – jedynie jego wyznaczone części. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku na rowery i do komunikacji miejskiej będą musieli przesiadać się mieszkańcy wszystkich dzielnic jednocześnie. Docelowo przez kilka dni w roku na ulicach w całym Londynie nie zobaczymy aut.
– To świetny sposób na pokazanie, jak zmniejszyć ruch w Londynie. Mamy nadzieję, że każda społeczność w stolicy zostanie zainspirowana do wzięcia udziału – mówi Bridget Fox z Campaign for Better Transport, jednej z 50 organizacji, która napisała kilka miesięcy temu do Khana, apelując właśnie o wprowadzenie „car-free days”.
-Wolne od samochodów dni mogłyby być znaczącym krokiem naprzód w Londynie – ale muszą stać się częścią znacznie lepszej i bardziej kompleksowej strategii – komentuje Caroline Lucas z Partii Zielonych, nawiązując do zatwierdzonego ostatnio przez londyński departament transportu  pomysłu stworzenia tunelu pod Tamizą.  Jak argumentują członkowie partii, nowa droga przyciągnie kierowców, a więc przyczyni się do jeszcze większego zanieczyszczenia powietrza.
Według szacunków w Wielkie Brytanii smog powoduje 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. W samym Londynie – 9 tysięcy. Mówi się o „narodowym zdrowotnym stanie wyjątkowym”. Specjaliści ostrzegają, że nawet chwilowe ekspozycje na tak zatrute powietrze powodują poważne zagrożenie dla zdrowia – szczególnie u dzieci. Według nich młodzi ludzie, wdychając smog, częściej chorują na astmę i mają zmniejszoną wydolność płuc.
 
Zdjęcie: Pixabay
 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.