Udostępnij

Czechy, Słowacja i Hiszpania uniknęły pozwu Komisji Europejskiej za jakość powietrza. Jak?

29.05.2018

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska pozwała sześć krajów członkowskich za smog. Na cenzurowanym od lutego było dziewięć krajów. Jednak okazało się, że Czechy, Słowacja i Hiszpania mają na tyle dobre plany, że KE uwierzyła w ich efektywność.

Zacznijmy od tych, którym grożą kary za narażanie zdrowia mieszkańców i niewystarczające programy ochrony powietrza. Niemcy, Francja i Wielka Brytania zostały pozwane za znaczące przekroczenia stężeń dwutlenku azotu. Według informacji podanych przez KE, w Niemczech w 26 strefach jakości powietrza, w tym w Berlinie, Monachium, Hamburgu i Kolonii, roczne stężenia odnotowane w 2016 r. wyniosły aż 82 μg / m3 w stosunku do wartości dopuszczalnej 40 μg / m3. We Francji w 12 strefach, gdzie była badana jakoś powietrza, stężenie NO2 wyniosło średnio 96 μg / m3, a w Wielkiej Brytanii stężenia osiągały nawet 102 μg / m3.
Z kolei Włochy, Rumunia i Węgry zostały pozwane za przekroczenia limitów PM10. We Włoszech w 28 strefach jakości powietrza, w tym w regionach Lombardia, Piemont, Lacjum i Wenecja Euganejska, dzienne wartości dopuszczalne są stale przekraczane – w 2016 r. zdarzyło się to w ciągu 89 dni. 76 dni z przekroczeniami – to dane z Węgier. W Rumunii PM10 dusiło mieszkańców przez 38 dni.
Te kraje już dostały pierwsze ostrzeżenie w lutym, kiedy Komisja Europejska zaprosiła ich przedstawicieli, prosząc o dokładne programy ochrony powietrza i plany na zwalczenie smogu. Wtedy również wywołano Czechy, Słowację i Hiszpanię. Jednak w maju okazało się, że tych krajów KE nie pozwała.
– W przypadku Republiki Czeskiej, Słowacji i Hiszpanii środki, które są planowane lub już zostały wprowadzane w życie, mogą poradzić sobie z przekroczeniami – jeżeli zostaną one w pełni i natychmiast wdrożone – mówił Karmenu Vella, komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa.
Przyjrzyjmy się bliżej tym krajom i temu, co się w nich dzieje.
Hiszpanii groził pozew za zbyt wysokie stężenia NO2 (najgorzej było w Madrycie – nawet do 57 μg/m3) . Szacuje się, że rocznie dwutlenek azotu przyczynia się do 6,5 tys. przedwczesnych śmierci. Mówi się nawet o „la boina”, czyli berecie z zanieczyszczeń, który unosi się nad Hiszpanią. Jednak hiszpański rząd przygotował się do walki o czyste powietrze. W grudniu zeszłego roku opracowano plan, który przekonał Komisję Europejską, że zanieczyszczenia osiągną dopuszczalne stężenia do 2020 roku. We wprowadzaniu rozwiązań, które mają polepszyć jakoś powietrza przoduje oczywiście Madryt. Władze stolicy ogłosiły, że do 2025 z ulic miasta znikną pojazdy z napędem diesla – niezależnie od roku produkcji i, co za tym idzie, normą emisji. W grudniu zeszłego roku na miesiąc zamknięto Gran Via, zwykle bardzo ruchliwą. Planowane jest też poszerzenie chodników kosztem dróg i wydzielenie większej liczby ścieżek rowerowych. W czerwcu ma być wprowadzona strefa zero emisji w centrum Madrytu, gdzie będą mogli wjeżdżać jedynie mieszkańcy, posiadacze elektrycznych samochodów i służby. Po 2020 w centrum będą mogły parkować tylko elektryczne samochody. Z kolei do końca tego roku prędkość na obwodnicy miasta będzie ograniczona do 70 km/h. Podobne zasady wyznaczono w Barcelonie. Hiszpania stawia także na coraz tańszą komunikację publiczną i na tworzenie nowych linii autobusowych. W stolicy już pojawiły się pierwsze autobusy elektryczne. Władze kładą nacisk również na energię słoneczną – budynki komunalne będą odnawiane i wyposażane w kolektory.
Z kolei Słowacja miała zostać pozwana za przekroczenia norm PM10. Szacuje się, że smog przyczynił się do 5 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. W 2017 roku Słowacja zaczęła prace na pakietem ustaw antysmogowych. Samorządy dostały pozwolenie na wprowadzenie stref niskiej emisji i ograniczenie wjazdu dla samochodów do wyznaczonych części miast. Ustalono również, że w razie smogu media publiczne będę informować o stężeniach przynajmniej dwa razy dziennie – rano i popołudniu. Planowane jest także rozszerzenie sieci stacji pomiarowych, wprowadzenie norm jakości kotłów węglowych oraz pomocy rządowej dla ich wymiany. W kwietniu zorganizowano Clean Air Dialogue między Słowacją a Komisją Europejską. Ustalono wtedy, że rząd przeznaczy dodatkowe 25 milionów euro na rozbudowę sieci monitorowania jakości powietrza do końca 2019 roku. KE zobowiązała słowackie władze do opracowania krajowego programu kontroli zanieczyszczenia powietrza, który obejmie także kwestie związane z przemysłem oraz rolnictwem i zmniejszeniem emisji amoniaku.
Czechy również mogły zostać pozwane za przekroczenia norm PM10. Dla przykładu – w Ostrawie w 2016 było aż 79 dni z przekroczonymi limitami stężeń podczas gdy norma wynosi 35 dni.
Nasi sąsiedzi stawiają na promowanie ekologicznego ogrzewania domów. W Czechach na razie przeważają piece na węgiel, jednak to się ma zmienić. Do 2020 będą działały programy, które mają ograniczyć emisję zanieczyszczeń związanych z ogrzewaniem. Dlatego opracowano m.in. program wspierający wymianę nieekologicznego ogrzewania na źródła niskoemisyjne napędzane biomasą i wydajne pompy ciepła. Czesi mogą starać się także o długoterminowe niskooprocentowane kredyty na odbudowę, izolację i termomodernizację budynków. Ustanowione są także kary za sprzedaż flotu, czyli najgorszego paliwa – nawet do 10 milionów koron, czyli 1,6 mln zł. Nie wolno również spalać najgorszych paliw i śmieci – mandat za to może wynieść nawet 50 tys. koron, więc ponad 8 tys. zł. W dalszych planach jest także wprowadzenie stref niskoemisyjnych w miastach.
Komisja Europejska podkreśla, że choć tym razem Hiszpanii, Słowacji i Czechom udało się uniknąć pozwu, wciąż będą na cenzurowanym. Programy mają być wprowadzane jak najszybciej, by uzyskać oczekiwany efekt do 2020 roku.
Zdjęcie: pixabay

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.