Udostępnij

W Skawinie ludziom puszczają nerwy. Apel do WIOŚ "o odrobinę przyzwoitości"

02.07.2018

Skawina od dawna mierzy się z problemem przemysłowych emisji, nad którymi nikt nie może zapanować. Jak w soczewce skupiają się tam problemy polskiej inspekcji środowiska. Po kolejnej kontroli, z której nic nie wynika, skawinianom puściły nerwy i przygotowali emocjonalny apel do WIOŚ, w którym proszą o „odrobinę przyzwoitości”. Przesłali go  do  naszej redakcji z prośbą o nagłośnienie jego treści.

A kto ma to zrobić, jak nie my? Z takim może zastrzeżeniem, że nie tylko do WIOŚ trzeba tutaj apelować, o czym jednak w Skawinie wiedzą doskonale, bo dopiero co zwracali się ze swoimi problemami do premiera Morawieckiego.

Poniżej znajdziecie Państwo pełną treść apelu.

Szanowni Państwo,

 

w związku z treścią nadesłanego sprawozdania z kontroli Vesuvius Poland Sp. z o.o. (e-mail z dnia 29. czerwca br.) nie wiemy już, jak mamy do Państwa apelować o rzetelną i skuteczną ochronę mieszkańców Skawiny i okolicznych miejscowości przed toksycznymi emisjami ze stref przemysłowych. Głęboko poruszeni prosimy zatem przynajmniej o odrobinę przyzwoitości w Państwa działaniach!

Miesiąc temu informowaliście Państwo o wykryciu niebezpiecznych, w tym rakotwórczych, substancji w strefie objętej chemicznym fetorem, w pobliżu zakładu Vesuvius (znak pisma: WI.7024.2.49.2018.RL). Fetor ten jest wciąż – w wysokim natężeniu i z dużą częstotliwością – emitowany z zakładu. W przytoczonym piśmie czytamy, że w okalającym skawińskie osiedla mieszkalne powietrzu stwierdzono takie substancje jak: benzen i jego pochodne, naftalen, alifatyczne i aromatyczne aldehydy, kwasy i estry. W tym samym piśmie stwierdzają Państwo, że nie macie środków na dalsze badania wpływu tych substancji na zdrowie mieszkańców przez ustalenie ich stężenia w powietrzu i wzywają Państwo wszystkie strony do zorganizowania spotkania, celem ustalenia dalszych działań.

W nadesłanym w ubiegłym tygodniu sprawozdaniu z kontroli w firmie Vesuvius (znak.WI.7024.2.49.2018.SL), stwierdzają Państwo w sposób dla nas szokujący i nie do przyjęcia, że „wykryte związki mogą powodować uciążliwość zapachową, jednak nie można mówić o szkodliwości dla zdrowia mieszkańców”. Piszą Państwo również, że „podczas kontroli stwierdzono otwarte lub uchylone okna oraz drzwi, co może powodować emisję niezorganizowaną o ograniczonym zasięgu”.

Zbulwersowani tym, w naszej opinii, bezrefleksyjnym podejściem do śmiertelnie poważnego problemu, wnosimy o pilną odpowiedź na następujące pytania w ramach dostępu do informacji publicznej:

1. Na jakiej podstawie przygotowujący sprawozdanie z kontroli inspektor, w obliczu wcześniejszych ustaleń, stwierdza, że niezorganizowana emisja benzenu, naftalenu i pozostałych substancji, wskazanych jako wynik przeprowadzonych przez WIOŚ analiz próbek powietrza pobranych w pobliżu zakładów przemysłowych, nie jest szkodliwa dla mieszkańców?

Czy przekazywanie takich informacji bez pokrycia (wszak sami Państwo pisaliście, że nie jesteście w stanie przeprowadzić analizy ilościowego natężenia tych toksyn – co jednak nie znaczy, że emisja nie zagraża zdrowiu i życiu, a tylko, że WIOŚ nie jest w stanie ewentualnej szkodliwości stwierdzić), nie stanowi złamania prawa przez wprowadzanie opinii publicznej w błąd?

2. Czy biorąc pod uwagę występujące na hali produkcyjnej toksyny, poinformowaliście Państwo Państwową Inspekcję Pracy i Państwową Inspekcję Sanitarną (SANEPID), wnioskując o przeprowadzenie niezwłocznych kontroli wpływu tych toksyn na zdrowie pracowników zakładu?

3. Czy WIOŚ wnioskował do jakiejkolwiek instytucji o zbadanie wpływu niezorganizowanej emisji na zdrowie pracowników, w tym o pobranie materiału biologicznego do analizy biomarkerów, które mogą pomóc ustalić charakter i stopień narażenia pracowników na potencjalnie niebezpieczną emisję? Jeśli nie, czy WIOŚ zamierza wystąpić z takim wnioskiem? Kiedy i do kogo?

W sprawozdaniu z kontroli w dalszym ciągu piszecie Państwo o „zapachach” i deklaracjach zakładu dot. modernizacji oraz o zrozumieniu problemu. Niestety, trudno wierzyć tym zapewnieniom, gdy kolejny weekend Skawina tonęła w potwornym chemicznym fetorze (co potwierdzają sami mieszkańcy na naszym profilu facebookowym, w wiadomościach mailowych i w trakcie rozmów).

Przypominamy, że jesteście Państwo – jako przedstawiciele jedynej w Polsce instytucji zdolnej do kontrolowania emisji przemysłowej pod kątem jej toksyczności – osobiście ODPOWIEDZIALNI za zdrowie i życie tysięcy mieszkańców Skawiny i okalających miejscowości. Oczekujemy od Państwa realnych, a nie pozorowanych działań – a przede wszystkim przyzwoitości, bo w składane przez agendy państwowe obietnice w dziedzinie ochrony środowiska, nikt już w Skawinie nie wierzy.

Z poważaniem,
Skawiński Alarm Smogowy
Ruch Społeczny Mieszkańców
Miasta i Gminy Skawina
 
Fot. DGriebeling/Flickr. Licencja: CC.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.