Udostępnij

Kominiarze pomogą w kontrolach palenisk

03.09.2018

Polski Alarm Smogowy rozpoczyna współpracę z kominiarzami. Dzięki temu łatwiej będzie można kontrolować, czy postanowienia uchwał antysmogowych są przestrzegane. O szczegółach rozmawiamy z Pawłem Waszkiem, mistrzem kominiarskim.

Kominiarze i Polski Alarm Smogowy spotkali się w Ustroniu. I co z tego wynikło?
Wynikła realna możliwość współpracy, która miałaby polegać na tym, że kominiarze zaczęliby wykonywać inwentaryzacje palenisk. Dzięki temu można oszacować, jaka jest skala problemu w danej gminie i ile kotłów zostało do wymiany. Taka inwentaryzacja miałaby odbywać się podczas corocznej kontroli przewodów kominowych. Kominiarze docierają do każdego mieszkańca i mają techniczną wiedzę dotyczącą kotłowni i kotłów. Komin jest elementem wspólnym pieca, ma wpływ na emisję spalin  – jeśli nie jest oczyszczony, powoduje większą emisję pyłów do atmosfery. Dlatego przy walce ze smogiem nie można skupiać się jedynie na palenisku, ale także na kominie – tak więc kominiarze wydają się najbardziej odpowiednimi osobami, które mogłyby to kontrolować.
Skąd taka inicjatywa?
Powstała lokalnie, tutaj w Ustroniu. Bardzo prężnie działa u nas oddział Alarmu Smogowego, z którym zaczęliśmy współpracować już jakiś czas temu. Mieliśmy wspólne wykłady, gdzie przedstawialiśmy problematykę bezpieczeństwa kominowego i pożarów sadzy. Spotykaliśmy się też z samorządowcami, żeby omawiać pomysły na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. W którymś momencie uznaliśmy, że tę współpracę trzeba przenieść na grunt ogólnopolski. Ustroński Alarm Smogowy zaaranżował spotkanie z przedstawicielami Polskiego Alarmu Smogowego, dzięki czemu omówiliśmy pierwsze pomysły dotyczące naszych wspólnych działań i tego, jak to by się miało odbywać.
Właśnie, jak?
Na razie trudno o konkrety, bo za nami dopiero pierwsze spotkanie, padły różne pomysły, które gmina może już, niezależnie od przepisów, wdrażać i angażować kominiarzy do przeprowadzania kontroli kotłów. Kominiarze mogą określić problem i pomóc mieszkańcowi w wymianie pieca, w skierowaniu go do odpowiednich urzędów. Jest pomysł, by  kominiarze dostali uprawnienia na skalę ogólnopolską do analizy spalin i corocznej kontroli palenisk.
Jeśli w trakcie kontroli wyjdzie, że piec do wymiany, to co się dzieje dalej?
Nie możemy tutaj restrykcyjnie podchodzić do problemu, karać użytkowników czy straszyć mandatami. Chodzi o to, byśmy wspólnie działali w walce z emisją. Będzie sporządzany protokół i kierowany, tak jak teraz w przypadku kominów, do nadzoru budowlanego czy wydziału środowiska.
W Ustroniu już takie kontrole się odbywały?
Na razie prowadziliśmy działania edukacyjne, ale od września zaczynamy  inwentaryzację palenisk na zlecenie władz miasta. W ramach współpracy odbyło się także szkolenie dla straży miejskiej, żeby mieli szerszą wiedzę na temat kotłów. To się już dzieje, ale wciąż jesteśmy na początku współpracy z alarmem.
Branża kominiarska popiera pomysł?
Kominiarze już od jakiegoś czasu mają swój projekt dotyczący kontroli palenisk i analizy spalin, który skierowaliśmy do Ministerstwa Środowiska. Deklarowaliśmy, że możemy przyjąć na barki takie kontrole.  Nasi mistrzowie kominiarscy mają przeszkolenia i uprawnienia co do analizy spalin, dlatego możemy mówić o ogólnopolskim ruchu, do którego przygotowujmy od paru lat.
Na wzór niemiecki.
Tak, tam to działa i ma się dobrze.
Ministerstwo środowiska jakoś zareagowało na Państwa projekt?
Zostaliśmy zaproszeni na spotkania międzyresortowe dotyczące kształtu roli kominiarzy i nadania nam stosownych uprawnień. To nie jest tylko kwestia Ministerstwa Środowiska, ale także MSWiA, które narzuca przepisy czyszczenia kominów. Mam nadzieję, że wspólnie z PAS możemy działać, by wdrożyć taką ustawę, a później rozporządzenie dotyczące analizy spalin i wykonywania kontroli.
 
zdjęcie:Adrian Scottow/Flickr.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.