Udostępnij

Nature Restoration Law przyjęte. Weto Polski, Węgier i Włoch przełamane

17.06.2024

Od rana 17 czerwca trwały rozmowy w Brukseli dotyczące przyjęcia prawa na rzecz odbudowy europejskiej przyrody. Rada ds. Środowiska (ENVI) Rady Unii Europejskiej, w której skład wchodzą ministrowie krajów członkowskich ostatecznie przyjęła Nature Restoration Law. Weto Polski i Węgier zostało przełamane dzięki zmianie stanowiska Słowacji i Austrii.

Głosowanie w tej sprawie miało odbyć się już w marcu 2024 roku, ale przez sprzeciw Polski i brak wymaganej większości, zostało wycofane. Od tego czasu do Donalda Tuska trafiła petycja w sprawie NRL, którą podpisało ponad 55 tys. obywateli i 229 organizacji pozarządowych. Były liczne pikiety i protesty przed kancelarią szefa rządu. Nowe prawo poparło też Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Państwowa Rada Ochrony Przyrody. Co więcej, apel o przyjęcie rozporządzenia podpisało 215 polskich naukowców. W ostatnich tygodniach ruszyła też specjalna kampania społeczna – „Natura Ratuje Ludzi”.

Tuskowi przypominano też, że to w dużej mierze na zielonych i klimatycznych postulatach programowych wygrał październikowe wybory. To nie pomogło, a Polska do samego końca była przeciwko.

Żałujemy, ale nie możemy poprzeć NRL z powodu nadmiernych obciążeń administracyjnych i braku długofalowego planu finansowego.

Paulina Hennig-Kloska – Minister Klimatu i Środowiska (Polska 2050)

– Mimo obietnic wyborczych Polska stanęła po stronie przeciwników ochrony przyrody, wbrew interesowi i woli społeczeństwa – słyszymy w Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, organizacji zaangażowanej w sprawę NRL.

Polska minister środowiska Paulina Hennig-Kloska w Brukseli przed głosowaniem ws. Nature Restoration Law. Źródło: Unia Europejska

Weto Polski i Węgier przełamane. Te kraje były przeciwko Nature Restoration Law

Przeciwko Nature Restoration Law głosowały Włochy, Węgry, Holandia, Polska, Finlandia i Szwecja.

– Włochy popierają cele ochrony i odbudowy zasobów przyrodniczych. Ostateczne porozumienie jest niesatysfakcjonujące, nie możemy akceptować większych obciążeń gospodarczych i administracyjnych dla sektora rolnego. Pamiętajmy o trudnościach w tym sektorze, trzeba go chronić. Koniecznym jest przeprowadzenie dodatkowej refleksji o tym, jak uniknąć oddziaływania na rolników. Jeśli mamy dziś podejmować decyzję, będziemy głosować przeciw – mówiła w trakcie dyskusji przedstawicielka włoskiego rządu.

Głos krajów skandynawskich nie był zaskoczeniem, ponieważ to te kraje – ze względu na bogactwo przyrodnicze i stopień pokrycia lasami, prawo dotknie szczególnie. – Szwecja docenia wszystkie zmiany wprowadzone do tego tekstu. Tak jak wcześniej powiedziano, jest szereg problemów w tym rozporządzeniu, wobec tego Szwecja nie może poprzeć tego rozporządzenia – mówiła przedstawicielka szwedzkiego ministerstwa środowiska.

– W czasie negocjacji ten tekst został rozwinięty, wszystko zmierza we właściwym kierunku, jednak Finlandia ma wątpliwości dotyczące nieproporcjonalnych kosztów. Są one dla nas szczególnie wysokie, ponieważ mamy dużo takich biotopów, które będą objęte wysokimi ambicjami rozporządzenia. Stanowisko Finlandii jest spójne. Jeśli mamy przyjąć to w obecnym kształcie, to musimy pracować nad dobrym wdrożeniem tego prawa – zaznaczał wysłannik rządu Finlandii na poniedziałkowych obradach komisji ENVI.

Prawo odbudowy środowiska przyjęte. Kto był za?

Przypomnijmy – aby prawo zostało uznane za wiążące, potrzebna była większość kwalifikowana. To oznacza, że minimum 15 z 27 krajów musiało opowiedzieć się „za”. Jednak to nie jedyny wymóg. Kraje popierające rozporządzenie muszą reprezentować minimum 65 proc. obywateli całej wspólnoty.

Oba te warunki udało się spełnić. Za było 20 krajów, przeciw 6, a jeden kraj wstrzymał się od głosu. Większość popierająca prawo odbudowy środowiska reprezentuje 66,07 proc. mieszkańców całej Unii Europejskiej. Jak widać prawo przeszło, ale o włos.

– Jestem zadowolony pozytywnym wynikiem głosowania nad Nature Restoration Law, które zostało ustalone między Parlamentem Europejskim a Komisją prawie rok temu – powiedział po głosowaniu brukselski minister środowiska Alain Maron. – To wynik ciężkiej pracy, która się opłaciła. Nie ma czasu na krok wstecz w ochronie naszego środowiska. Dziś Komisja UE wybiera odbudowę natury w Europie, przez co wspiera odbudowę bioróżnorodności i środowiska życia mieszkańców – dodał Maron.

Zdjęcie tytułowe: Unia Europejska

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.