Udostępnij

W kampanii chciał „356 dni lepszego powietrza”. Teraz twierdzi, że potrzebuje 10 lat na rozwiązanie problemu

07.07.2024

Stolica Dolnego Śląska od lat boryka się z problemem dymiących kopciuchów. Jeden z radnych postanowił zapytać prezydenta o to, ile czasu zajmie wymiana kopciuchów z zasobu miejskiego we Wrocławiu. Okazuje się, że miasto, które chwali się czystym powietrzem, w rzeczywistości samo nie wypełnia antysmogowych przepisów.

We Wrocławiu kampania przed jesiennymi wyborami samorządowymi była sygnowana hasłem „356 dni lepszego powietrza”. Ten napis wraz z urokliwym zdjęciem błękitnego nieba nad miastem można było zobaczyć wszędzie: w tramwajach, na billboardach, przystankach i miejskich mediach. Jak mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, to propaganda sukcesu mająca sprawiać dobre wrażenie.

– Niestety, to jest niespójne z sytuacją we Wrocławiu. Faktycznie, mamy 9 dni z przekroczeniami pyłu zawieszonego, ale ataki smogu i tak są bardzo groźne. Stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

10 lat na wymianę kopciuchów, 3 lata po terminie z uchwały antysmogowej

O sprawę kopciuchów pozostających w zasobach gminy prezydenta Jacka Sutryka zapytał Jakub Nowotarski, radny miasta Wrocławia z klubu Koalicji Obywatelskiej. W odpowiedzi na złożoną interpelację otrzymał dane, z których wynika, że piece kopciuchy znikną z zasobu komunalnego miasta do… 2027 r. Czyli 10 lat po wprowadzeniu uchwały antysmogowej oraz ponad 3 lata od dnia 1 lipca br., czyli terminu, do którego należało usunąć kopciuchy.

We Wrocławiu pozaklasowych pieców jest jeszcze 7 tys. Z tego aż 4,5 tys. znajduje się w lokalach gminnych. – Jestem rozczarowany, nie ukrywam. Mieliśmy w zimie epizod smogowy i nawet 7-krotne przekroczenie norm PM 2,5. To pokazuje, że niestety jako miast dalej mamy ze smogiem duży problem – mówi Nowotarski zapytany przez SmogLab.

– Głównym zimowym trucicielem jest miasto – kwituje z kolei wspomniany lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Szczególnym problemem dolnośląskich miejscowości, w tym górskich i umiejscowionych w kotlinach, jest ogromny zasób lokalów w kamienicach wybudowanych w XIX/XX wieku. W nich kopciuchy nadal są powszechne. Część społeczeństwa wycofywała się z programów wymiany źródła ogrzewania z powodu zmniejszenia przez miasto dofinansowania.

Nowotarski przypomina, że był czas na zadbanie o lokalne komunalne, zamiast zamiatania ich pod dywan. Czy prezydent Sutryk zadba o zdrowie wrocławian? – Miasto się chwali, że mieszkań komunalnych z piecami zostało mało. Tak naprawdę jest ich bardzo dużo. Zawsze oczekiwałem dawania prywatnym właścicielom mieszkań pozytywnego przykładu i wymiany tych pieców – mówi nam Nowotarski. – Mieliśmy na to tyle lat, że spokojnie można było to zrobić.

Jego zdaniem jest to wysiłek organizacyjny wymagający też środków finansowych, a w poprzednich latach robiono w tym zakresie znacznie za mało. Radny wspomina też o kolejnym aspekcie, który poruszył w interpelacji – problem mieszkańców lokalów komunalnych ogrzewanych piecami na węgiel. Tym grożą kary pieniężne, możliwe są konflikty społeczne. – Nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem, ale co oni mają zrobić, skoro właściciel nie wymienił im pieca? – pyta radny.

Panorama Wrocławia – fot. A Potonya/Shutterstock

Kopciuchy to pierwszy problem. Drugim są spaliny. Co na to prezydent Sutryk?

Co dalej z wrocławską Strefą Czystego Transportu? Po naradzie obywatelskiej prezydent Jacek Sutryk zadecydował, że wstrzyma prace nad SCT. Jeśli te będą „ewentualnie podjęte”, to pod warunkiem zdecydowanego oczekiwania mieszkańców i radnych. Krzysztof Smolnicki podkreśla niereprezentatywność i niemerytoryczność losowo wybranych uczestników narady. – Wnioski były chaotyczne, sprzeczne ze sobą i nic z nich nie wynikało. Dopiero po naszych demonstracjach miasto ujawniło wyniki.

Do końca roku miał powstać projekt i harmonogram wrocławskiej SCT. Ich brak będzie silnym hamulcowym środków z KPO, bo rozwój czystego transportu zbiorowego jest jednym z kamieni milowych. Przypomnijmy, że do realizacji SCT zobowiązuje Program Ochrony Powietrza.

– Prezydent Sutryk umywa ręce również pod wpływem głosów radykalnej prawicy i zrzuca odpowiedzialność na radę miejską. Nie jest to moim zdaniem do końca poważne. Jako radny mogę powiedzieć, że będziemy obradować na Radzie Miejskiej. Dla mnie to jest o tyle niezrozumiałe, że przecież chodzi o zdrowie mieszkańców.

Postuluje za zachętami dla mieszkańców, m.in. pakietem dla poprawy transportu zbiorowego. Smolnicki dodaje, że biorąc pod uwagę zapisy dyrektywy przyjętej 24 kwietnia, przekroczenia w związku ze smogiem komunikacyjnym występują przez pół roku.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/LIDERO

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.