Sąd w Bratysławie przyznał rację dziesięciu mieszkańcom i aktywistom, którzy zaskarżyli plan poprawy jakości powietrza w stolicy Słowacji.
Zarzutów co do projektu przygotowanego przez bratysławskie władze było kilka. Przede wszystkim to, że jest niejasny i niekonkretny, ale także nie spełnia wymagań Unii Europejskiej, która na państwa członkowskie narzuciła normy dotyczące planów poprawy jakości powietrza. W pozew było zaangażowanych kilka ekologicznych organizacji pozarządowych – CEPTA, ClientEarth, VIA IURIS i Cyclokoalicia.
– Jako członek Unii Europejskiej Słowacja musi przestrzegać przepisy mające na celu ochronę ludzi przed szkodliwym zanieczyszczeniem powietrza. Jednak znaczna część populacji słowackiej, zwłaszcza ludzie mieszkający w miastach takich jak Bratysława, są nadal narażeni na nielegalne i zbyt wysokie poziomy zanieczyszczeń, które zagrażają zdrowiu – komentowała Agnieszka Warso-Buchana z ClientEarth.
Z kolei prawniczka z organizacji VIA IURIS, Kristina Babiaková mówiła: Przyjmując niekonkretny program, naruszono interes publiczny w zakresie ochrony środowiska. Zarówno nasza ustawa o transporcie lotniczym, jak i prawodawstwo europejskie są jasne – program musi określać mierzalne, kontrolowane i ograniczone w czasie środki. Program w Bratysławie nie zawiera wymaganych elementów.
Sąd uznał, że władze stoli Słowacji będą musiały opracować nowy plan poprawy powietrza, który zapewni jak najszybsze efekty.
Zaskarżony plan zakładał m.in. stworzenie sieci ciepłowniczej z wykorzystaniem źródeł odnawialnych, rozwój sieci autostrad i ekspresówek, czyszczenie dróg i modernizację zakładów produkcyjnych. Żaden z tych punktów nie został szczegółowo opisany, a przy szacunkowym koszcie wpisano „nieznany”. Cały projekt można pobrać TUTAJ (jedynie po słowacku).
Powietrze na Słowacji nie jest tak zanieczyszczone jak w Polsce. Bratysława zazwyczaj plasuje się gdzieś w połowie listy, między najbardziej zasmogowanymi, a najczystszymi miastami w Europie. Głównym powodem smogu w Bratysławie jest przemysł, ale do złej jakości powietrza przyczynia się także spalanie drewna w domach i używanie starych kotłów.
Zdjęcie: Pixabay
Udostępnij
Można wygrać z władzami proces o smog. Dziesięciu osobom z Bratysławy się to udało
16.11.2018
Katarzyna Kojzar
Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.
Udostępnij