Udostępnij

Można wygrać z władzami proces o smog. Dziesięciu osobom z Bratysławy się to udało

16.11.2018

Sąd w Bratysławie przyznał rację dziesięciu mieszkańcom i aktywistom, którzy zaskarżyli plan poprawy jakości powietrza w stolicy Słowacji.

Zarzutów co do projektu przygotowanego przez bratysławskie władze było kilka. Przede wszystkim to, że jest niejasny i niekonkretny, ale także nie spełnia wymagań Unii Europejskiej, która na państwa członkowskie narzuciła normy dotyczące planów poprawy jakości powietrza. W pozew było zaangażowanych kilka ekologicznych organizacji pozarządowych – CEPTA, ClientEarth, VIA IURIS i Cyclokoalicia.
– Jako członek Unii Europejskiej Słowacja musi przestrzegać przepisy mające na celu ochronę ludzi przed szkodliwym zanieczyszczeniem powietrza. Jednak znaczna część populacji słowackiej, zwłaszcza ludzie mieszkający w miastach takich jak Bratysława, są nadal narażeni na nielegalne i zbyt wysokie poziomy zanieczyszczeń, które zagrażają zdrowiu – komentowała Agnieszka Warso-Buchana z ClientEarth.
Z kolei prawniczka z organizacji VIA IURIS, Kristina Babiaková  mówiła: Przyjmując niekonkretny program, naruszono interes publiczny w zakresie ochrony środowiska. Zarówno nasza ustawa o transporcie lotniczym, jak i prawodawstwo europejskie są jasne – program musi określać mierzalne, kontrolowane i ograniczone w czasie środki. Program w Bratysławie nie zawiera wymaganych elementów.
Sąd uznał, że władze stoli Słowacji będą musiały opracować nowy plan poprawy powietrza, który zapewni jak najszybsze efekty.
Zaskarżony plan zakładał m.in. stworzenie sieci ciepłowniczej z wykorzystaniem źródeł odnawialnych, rozwój sieci autostrad i ekspresówek, czyszczenie dróg i modernizację zakładów produkcyjnych. Żaden z tych punktów nie został szczegółowo opisany, a przy szacunkowym koszcie wpisano „nieznany”. Cały projekt można pobrać TUTAJ (jedynie po słowacku).
Powietrze na Słowacji nie jest tak zanieczyszczone jak w Polsce. Bratysława zazwyczaj plasuje się gdzieś w połowie listy, między najbardziej zasmogowanymi, a najczystszymi miastami w Europie. Głównym powodem smogu w Bratysławie jest przemysł, ale do złej jakości powietrza przyczynia się także spalanie drewna w domach i używanie starych kotłów.
 
Zdjęcie: Pixabay

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.