Udostępnij

Obywatele odzyskają kontrolę nad lasami? Ministerstwo zapowiada zmiany

08.08.2024

W czwartek 8 sierpnia wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała przedstawił założenia zmiany ustawy dotyczące kontroli społecznej nad lasami. Najważniejsza kwestia obejmuje niezaskarżalne dotąd dokumenty, które wskazywały, ile drzew z danego lasu może zostać wyciętych.

Dialog społeczny ws. polskich lasów nie był w ostatnich latach tematem, który łączył środowiska. Aktualna koalicja rządząca chce zmienić tę sytuację. Dziś projekt zmiany Ustawy o lasach dotyczący partycypacji społecznej trafia do konsultacji. Przypomnijmy, że Plan Urządzania Lasu (PUL) to dokument określający gospodarkę leśną prowadzoną na danym obszarze, czyli głównie to ile drewna można pozyskać z danego lasu.

– Musimy jasno i wyraźnie powiedzieć, że nie ma już przestrzeni na ignorowanie wyroków Europejskich Trybunałów – podkreślił minister Dorożała. To nawiązanie do wyroku TSUE z marca 2023 roku, według którego obywatele mieli zyskać narzędzie do zaskarżania nietykalnych do tej pory Planów Urządzania Lasu (dalej: PUL).

Plany Urządzania Lasu pod lupą. Idą zmiany?

Polityk od kilku tygodni spotyka się z leśnikami. Wskazywał, że gdyby powszechnym był społeczny dialog z obywatelami, pozwoliłoby to uniknąć 80-90 proc. konfliktów zaistniałych w strefie społecznej wokół tego tematu. I to właśnie przez oddanie społeczeństwu realnej możliwości zaskarżenia PUL, które zatwierdza minister, chce wzmocnić tkankę społeczną.

Po drugie Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska (RDOŚ) będą włączane w zatwierdzanie PUL. To z kolei ma umocnić ochronę środowiska. – Leśnicy […] przy okazji zmiany ustawy będą mogli wreszcie wzmocnią swoją pozycję, pokazać dobre praktyki, które działy się przez te lata – mówił Dorożała na konferencji prasowej. Minister zaznaczył, że to leśnicy jako jedni z pierwszych zauważyli i alarmowali o następstwach zmian klimatu widocznych w lasach. – Dajemy potężne narzędzie leśnikom – zapewniał w koncyliacyjnym tonie.

– Potrzebujemy iść z duchem czasu. Wiemy, czym są zmiany klimatu w lesie.

Niedawno, podczas sesji Rady Miasta Katowice, opowiedziano o wizjach funkcjonowania lasów zarówno ministerstwa, nadleśnictwa, organizacji pozarządowych, jak i lokalnych mieszkańców oraz aktywistów. Co musi się w tej kwestii zmienić w całym kraju?

  • wzmocnienie roli społecznej,
  • wzmożenie ochrony przyrody,
  • zmiany paradygmatu współpracy strony społecznej, samorządów i nadleśnictw.

Minister Dorożała zachęcił do wzięcia udziału w konsultacjach. Projekt wyjdzie z ministerstwa w tym tygodniu albo najpóźniej na początku przyszłego tygodnia. Prace konsultacyjne potrwają kilka tygodni. – Chcielibyśmy, żeby jeszcze w tym roku, w czwartym kwartale, trafił do sejmu – zapowiedział.

Będzie nowy model finansowania parków narodowych?

– To bardzo ważne w kontekście odbudowy wizerunku Lasów Państwowych, że LP będą wspierać parki narodowe i ochronę przyrody. My musimy odejść od dotychczasowego modelu finansowania parków narodowych, który niestety w wielu przypadkach uzależnił parki narodowe od pozyskania drewna.

Zapowiedział, że MKiŚ chce to zmienić. Możliwość zaskarżenia PUL rodzi pytania, jak konkretnie będzie to przebiegać. – Projekt zakłada – to jest bardzo istotne – pewnego rodzaju bezpiecznik. Z punktu widzenia gospodarczego, po zaskarżeniu PUL gospodarka musi być kontynuowana. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że mamy ileś dziesiątek tego typu procesów i wstrzymujemy pracę gospodarczą na terenie nadleśnictwa.

Jest też zastrzeżenie, że organizacje pozarządowe, które będą mogły zaskarżać PUL-e będą musiały wykazać się minimum roczną działalnością. Minister przyznał, że „trzeba będzie znaleźć dobry balans”. To Śąd Administracyjny będzie instancją rozpatrującą skargi dotyczące konkretnego PUL.

Myśliwi obrazili się na rząd. Ministerstwo: „To wywrócenie stolika”

Warto dodać, że dwa dni temu przedstawiciele rady łowieckiej wyszli z posiedzenia naukowców, przyrodników, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa oraz Polskiego Związku Łowieckiego twierdząc, że ich argumenty nie są wysłuchiwane. Dotychczasowy dialog MKiŚ z PZŁ trwał kilka miesięcy.

– Dzisiaj to wywrócenie stolika, bo tak to odbieram, jest dosyć jasnym sygnałem: cały czas niektórym się wydaje, że tak jak do tej pory rozkładali karty, to nadal będą to robić.

Minister zakłada zaproszenie do współpracy tych myśliwych, którzy są otwarci na reformy. Według ostatnich badań oczekiwań społecznych 64 proc. chce całkowitego ograniczenia polowań na ptaki, prawie 97 proc. domaga się tego ograniczenia wobec zagrożonych gatunków ptaków.

– Rozmawialiśmy o pięciu gatunkach ptaków, które chcielibyśmy chronić, a strona przedstawicieli PZŁ wyszła ze spotkania. To też pokazuje, kto chce rozmawiać, a kto nie chce.

Zdjęcie tytułowe: Milosz_G/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.