Udostępnij

Macron: Francja zrezygnuje z węgla, ograniczy atom i zainwestuje w OZE

27.11.2018

Kilka dni temu usłyszeliśmy o dokumencie Polityki Energetycznej Państwa do roku 2040, który trafił do konsultacji społecznych i wzbudził liczne komentarze. Tymczasem dziś Emmanuel Macron ogłosił, w jakim kierunku zmierzać będzie energetyka francuska.

Projekt PEP 2040 zakłada m.in., że jeszcze do 2030 roku udział węgla w polskim miksie energetycznym będzie wynosił 60 procent. Jego późniejszy spadek będzie procesem gwałtownym – w 2040 ma to być już 30 proc., przy czym znaczący udział ma mieć energia pochodząca z nowo powstałej elektrowni atomowej. Więcej na temat dokumentu można przeczytać tutaj.
Tymczasem dziś na temat polityki energetycznej Francji wypowiedział się prezydent Emmanuel Macron. Kraj ten zrezygnuje całkowicie z elektrowni węglowych, a udział energetyki jądrowej w miksie energetycznym zmniejszy się z ponad 70 do 50 procent (do roku 2035).
Emmanuel Macron zapowiedział, że do 2022 roku wszystkie z czterech elektrowni węglowych w kraju zostaną zamknięte. Decyzja ta wiąże się z działaniami wymierzonymi w zanieczyszczenie powietrza.
Do 2035 zostanie natomiast zlikwidowanych 14 z 58 aktualnie czynnych reaktorów jądrowych. Do roku 2020 zamknięte mają zostać dwa z nich, stanowiące najstarszą elektrownię atomową we Francji – Fessenheim. Macron podkreślił przy tym, że „zmniejszenie roli energii jądrowej nie oznacza rezygnacji z niej”.
Energetyka Francji ma zostać uzupełniona poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii. Macron ogłosił, że celem Francji jest pięciokrotne zwiększenie produkcji prądu elektrycznego z fotowoltaiki oraz podwojenie udziału farm wiatrowych w miksie energetycznym.
 
Z pełnym dokumentem PEP 2040 można zapoznać się tutaj.
Źródło: Reuters
Zdjęcie: Unsplash.com/Florian Wehde

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.