Udostępnij

Sejm pracuje nad zmianą poziomu alarmowania o smogu. Rząd jest przeciw

04.12.2018

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy, która zmienia poziomy alarmowania i informowania o smogu, które są dziś w Polsce na niespotykanie wysokim poziomie. Propozycja zmian zakłada stopniowe sprowadzenie ich na cywilizowany poziom, który oznacza, że w 2021 roku informowano by po przekroczeniu poziomu 50 ug PM10 na m3 powietrza i alarmowano przy 100 ug/m3.

Projekt zmian złożyli posłowie Nowoczesnej. Został on jednak negatywnie zaopiniowany przez rząd. W oficjalnym stanowisku, które jest sygnowane przez premiera Mateusza Morawieckiego, zapisano między innymi, że obecne mechanizmy ostrzegania przed smogiem „wydają się wystarczające”.

W rzeczywistości jednak polski system informowania i alarmowania maskuje problem, co można zobaczyć na trwającym niespełna trzy minuty filmie poświęconym skali jakości powietrza oraz mechanizmom informowania Polaków, który znajdziecie Państwo tutaj:

Ze stanowiska da się także wyczytać to, że w Polsce nie można zastosować progów znanych z innych krajów Europy, ponieważ alarmów byłoby za dużo. Zawarto tam między innymi szczegółowe wyliczenia [nie podano metodologii – wyliczenia PAS znajdziecie na stronie Polskiego Alarmu Smogowego i ich wyniki są inne], z których wynika, że gdyby zastosować poziomy francuskie (80 ug/m3 pyłu PM10) to liczba dni „alarmowych” w 2015 roku wyniosłaby 191, a rok później – 142. Jeżeli byłoby to zaproponowane 100 ug/m3 to alarmów byłoby 131 w 2015 roku i 101 w 2016.

„Z powyższego wynika” – czytamy w stanowisku odkrywczą tezę autorów – „że wraz z obniżeniem poziomów dla pyłu zawieszonego PM10, znacząco wzrasta liczba dni z ich przekroczeniami”.

„Co ciekawe rząd podkreśla, że zmiana progów jest konieczna i będzie nad nią pracował. Ciekawe, bo skoro jest konieczna, to można sobie oszczędzić prace i zagłosować za gotową ustawą. Może i przygotowała ją opozycja, ale troska o powietrze jest chyba ważniejsza od barw partyjnych”, komentuje Anna Dworakowska.

[Całe stanowisko rządu:

http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/73E75748CCA9116CC12583370031BC6C/%24File/2702-s.pdf.]

Źródło: Informacja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.