Udostępnij

WWF i Greenpeace apelują do polskiego rządu. "Jesteś zagrożonym gatunkiem"

13.12.2018

Jesteś zagrożonym gatunkiem – przestrzega organizacja WWF w swojej kampanii z okazji COP24 w Katowicach. Jednocześnie organizatorzy zachęcają do podpisania petycji, która ma przyspieszyć działania polskich władz dotyczące zmian klimatycznych. To nie jedyna akcja społeczna, która pojawiła się podczas katowickiego szczytu – swoją petycję szykuje także Greenpeace.

Co nam grozi, jeśli nie zaczniemy działać? WWF odpowiada: po pierwsze – pożary. „Na południu Ukrainy płonęły lasy i budynki. Na Łotwie spłonęło ponad 1000 ha ziemi. Czy zaczniemy przejmować się tym dopiero wtedy, gdy pożary zaczną pustoszyć Polskę?” – pytają organizatorzy na swojej stronie internetowej (którą można znaleźć TUTAJ). Po drugie – upały, które już teraz możemy odczuć, kiedy w lecie notujemy rekordowo wysokie temperatury. Po trzecie – susze. Tylko w tym roku susza w centralnej i zachodniej części naszego kraju przyniosła straty w wysokości 3,5 mln zł i zmniejszyła plony o 20 procent.
Po czwarte – powodzie. Ostatnia wielka fala powodziowa na Wiśle spowodowała starty, które kosztowały nas 12,2 miliarda złotych. Po piąte – konflikty zbrojne. WWF przywołuje przykład wojny w Syrii. „W latach 2006 – 2010 susza w Syrii doprowadziła do załamania rolnictwa w północno-wschodniej części kraju i masowych migracji ludzi z terenów rolniczych do miast. Złe warunki życia w miastach w efekcie skutkowały nasileniem napięć politycznych. To z kolei stało się zarzewiem rewolucji z 2011 roku, która doprowadziła do trwającej do dziś wojny domowej w tym kraju.” – piszą na stronie kampanii.
Po szóste – migracje. WWF wylicza, że jeśli sytuacja się nie zmieni, w rejonie Afryki Subsaharyjskiej, Ameryki Łacińskiej i Azji Południowej aż 143 miliony ludzi będą zmuszone do zmiany miejsca zamieszkania. To spowoduje także migracje do Europy. Po siódme – utrata różnorodności biologicznej, czyli wyginięcie już zagrożonych gatunków, a także zmniejszenie populacji pozostałych.
I wreszcie po ósme – choroby zakaźne. Ten efekt już można zaobserwować – w ciągu ostatnich 10 lat liczba zachorowań na boreliozę  wzrosła trzykrotnie. Również trzykrotnie w ciągu roku wzrosła zachorowalność w Europie na gorączkę Zachodniego Nilu.
W związku z tym WFF zachęta, aby przy okazji szczytu klimatycznego w Katowicach pokazać politykom, że obywatelom zależy na zahamowaniu skutków zmian, jakie zachodzą w naszym klimacie. Aby dołączyć do akcji, trzeba zrobić sobie zdjęcie, wgrać je na stornie WWF i wygenerować w ten sposób profilowe, którego można używać na portalach społecznościowych. Po wgraniu fotografii, staje się czarno-białą grafiką z napisem „Jestem zagrożonym gatunkiem”. Ale to dopiero pierwszy krok. Najważniejszą rzeczą, do której zachęca WWF jest podpisanie się pod petycją do Michała Kurtyki (pełnomocnika rządu ds. COP24), w której czytamy: „Apelujemy o natychmiastowe działanie w Katowicach skutkujące:
-przygotowaniem jasnych i skutecznych reguł wdrożenia postanowień i celów Porozumienia Paryskiego
-wytworzeniem i wspieraniem przez polską Prezydencję atmosfery współpracy, w celu doprowadzenia do tego, że wszystkie kraje obecne na COP24 podpiszą ostateczny dokument zawierający te reguły
-wspieraniem ambitnych celów redukcji emisji przez gospodarki wszystkich krajów (…)
-niewspieraniem głosów opóźniających ten proces, które domagają się dalszych inwestycji w paliwa kopalne (…)”
Do 12 grudnia petycję podpisało 8559 osób. WWF zachęca również do wysyłania maili do polskiego rządu – opracowano nawet gotowy wzór, który należy jedynie podpisać i wysłać.
To nie jest jedyna akcja, która chce przyspieszyć działania polityczne dotyczące ochrony środowiska. Kolejną przygotował Greenpeace, który aktywnie uczestniczy w COP24 od samego początku. Przed wejściem do katowickiego Spodka, gdzie odbywa się szczyt, organizacja stworzyła przestrzeń do debat, spotkań i warsztatów – Climate Hub. Teraz także chce wpłynąć na polski rząd, żeby wreszcie zdecydował o ograniczeniu spalania węgla. Stąd petycja, którą – według planów – ma podpisać 15 tysięcy osób.
„Aby nie przekroczyć bariery ocieplenia o 1,5 stopnia Celsjusza, musimy jak najszybciej przestać spalać paliwa kopalne. Do 2030 roku Polska obok innych państw, które od dziesięcioleci używały węgla w ogromnych ilościach – powinna całkowicie od niego odejść. Na szczęście mamy alternatywy dla brudnych paliw – to odnawialne źródła energii i podnoszenie efektywności energetycznej. Powinniśmy z nich w pełni korzystać” – piszą aktywiści. Petycję można podpisać TUTAJ.
Szczyt w Katowicach zakończy się w piątek, 14 grudnia. Wtedy dowiemy się, jakie dokładnie postanowienia przyjmą delegacje – w tym, oczywiście, także polska.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.