Udostępnij

COP24: Samorządowcy apelują o większe wsparcie dla energetyki obywatelskiej

13.12.2018

W piątek 7 grudnia, przy okazji COP24 w Katowicach, odbyło się spotkanie samorządowców zrzeszonych w ruchu Więcej Niż Energia. Przygotowali oni apel dotyczący zwiększenia nakładów na rozwój energetyki obywatelskiej – skierowany do rządu i Komisji Europejskiej. W spotkaniu wziął udział także Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na kluczowy moment, w jakim obecnie się znajdujemy. Przed końcem roku każdy z krajów UE musi przedstawić dokument NEPC (Krajowy Plan dla Energii i Klimatu), w którym wyznaczy cele związane z energetyką państwa, a także zapewnieniem ich zgodności z celami wspólnotowymi.
Równocześnie trwają konsultacje dotyczące Polityki Energetycznej Państwa do roku 2040, a na poziomie unijnym dyskutuje się np. nad zwiększeniem wydatków na ochronę klimatu w budżecie UE.
Poza zwiększeniem wydatków na rozwój energetyki obywatelskiej i zapewnieniem spójności inwestycji z celami klimatycznym, samorządowcy zaapelowali o bardziej demokratyczny model podejmowania decyzji, już na etapie negocjowania umowy partnerstwa i programów operacyjnych, a także zwiększenie dostępności funduszy na bezemisyjną energetykę.
Wspólny apel ma zostać przekazany rządowi i Komisji Europejskiej w połowie grudnia.
 

 
„Aby uniknąć katastrofy klimatycznej, pilnie potrzebujemy niskoemisyjnej transformacji całej gospodarki – globalnej, europejskiej i polskiej. W nowym rozdaniu środków unijnych musimy nie tylko priorytetowo uwzględnić inwestycje w efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, czy niskoemisyjny transport publiczny, ale zmienić też sposób wydatkowania tych funduszy” – mówi Joanna Furmaga, prezes Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów różnych szczebli – od radnych miast, gmin i powiatów, przez burmistrzów i prezydentów miast, po przedstawicieli urzędów marszałkowskich województw.
Gościem specjalnym spotkania był Rzecznik Praw Obywatelskich RP, Adam Bodnar. W wystąpieniu mówił m.in. o tym, że dla upowszechniania energetyki obywatelskiej konieczne jest wspieranie i upowszechnianie oddolnych ruchów społecznych.
Wspominał on ponadto o zmianach w podejściu do tej kwestii w innych państwach UE – m.in. na Węgrzech, gdzie powołano stanowisko Rzecznika ds. przyszłych pokoleń, będącego zastępcą RPO i odpowiadającego za przestrzeganie i rozwój solidaryzmu społecznego.
 

 
Źródło: Polska Zielona Sieć
Zdjęcie: Flickr/Polska Zielona Sieć

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.