Udostępnij

Debata o przyszłości terenu nowohuckiego Kombinatu już 10 października

03.10.2024

10 października w nowohuckim Domu Utopii odbędzie się debata dotycząca emisji przemysłowych i terenów Kombinatu. Krakowski Alarm Smogowy, odpowiadający za organizację wydarzenia, chce wspólnie porozmawiać o przyszłości Nowej Huty w Krakowie, wymienić się poglądami oraz wypracować najlepsze rozwiązania. Udział w debacie wezmą naukowcy, eksperci i praktycy, w tym również reprezentant władz samorządowych – Prezydent Miasta Krakowa, Aleksander Miszalski. SmogLab jest partnerem wydarzenia.

Debata organizowana przez Krakowski Alarm Smogowy jest drugim tego rodzaju wydarzeniem. Podczas poprzedniego, które odbyło się pod koniec czerwca, padły ważne deklaracje, dotyczącego m.in. monitoringu wizyjnego wokół terenów Kombinatu.

Intencje aktywistów i aktywistek są takie, by kontynuować dialog na temat przyszłości dzielnicy Nowa Huta. To tematy m.in. potencjalnego wykorzystania najnowszych technologii w przemyśle, w tym w ramach zielonego hutnictwa, planów zagospodarowania przestrzennego oraz – przede wszystkim – potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Nie zostaną oczywiście pominięte wyzwania ekologiczne, w tym te dotyczące jakości powietrza.

Debata o przyszłości Kombinatu

Wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 10 października 2024 roku, o godz. 18:00 w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii (os. Szkolne 26a, Nowa Huta).

W debacie wezmą udział:

  • Aleksander Miszalski, Prezydent Miasta Krakowa;
  • dr hab. inż. Mariusz Czop, prof. AGH, specjalista z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie;
  • Radosław Żydok, Wiceprezes Dolnośląskiej Doliny Wodorowej;
  • Krzysztof Bocian, WiseEuropa, który przedstawi rekomendacje dla  zielonej transformacji w hutnictwie.

Jak informuje Krakowski Alarm Smogowy, zaproszenie zostało wysłane również do firmy ArcelorMittal, czyli właściciela terenów nowohuckiego kombinatu metalurgicznego. Obecność nie została póki co potwierdzona.

Partnerami wydarzenia są Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii oraz SmogLab. Aktualne informacje na temat wydarzenia znaleźć można na jego stronie w serwisie Facebook.

Przemysł tak, ale zielony

Punktem wyjścia dla poprzedniej debaty na temat przyszłości Nowej Huty były m.in. badania opinii mieszkańców, zrealizowane na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego. Zdecydowana większość badanych mieszkańców sprzeciwiała się zlokalizowaniu na terenie Kombinatu Strefy Przemysłowej. Ta pozwoliłaby działającym tam firmom omijać rygory dotyczące zanieczyszczeń.

Mieszkańcy poparli natomiast kontynuowanie tam funkcji przemysłowej pod warunkiem, że zlokalizowane byłyby tam jedynie nowoczesne zakłady, wykorzystujące niskoemisyjne technologie.

Mieszkańcy wskazali także inne przedsięwzięcia, które widzieliby na terenie Kombinatu. Wśród nich np. park rozrywki czy zorganizowane tereny rekreacyjno-sportowe. Chcieliby także funkcji muzealnych, wygospodarowania przestrzeni dla organizacji społecznych lub zlokalizowania tam biurowców oraz zakładów przemysłowo-usługowych wykorzystujących niskoemisyjne technologie. Więcej o wspomnianych badaniach informowaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: Shutterstock / Kamil Sztandera

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.