Udostępnij

Polskie lasy. Ministerstwo Klimatu i Środowiska vs ekolodzy

11.10.2024

Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska kilka tygodni temu udzieliła nam obszernego wywiadu o stanie polskiej ochrony przyrody, trudnościach, założeniach i planach resortu. Jednym z wątków rozmowy były lasy. Dziś zestawiamy wypowiedzi ministerstwa ze stanowiskiem ekologów i specjalistów ze Stowarzyszenia Pracowania na rzecz Wszystkich Istot.

W styczniu MKiŚ wprowadziło moratorium na pozyskiwanie drewna w cennych przyrodniczo obszarach leśnych. Ucieszyło to część społeczeństwa, która przez ostatnie lata ubolewała nad licznymi wycinkami w lasach rekreacyjnych i najcenniejszych przyrodniczo. W tej sytuacji przemysł drzewny obawia się o swoje interesy.

Tymczasem drzewa nie tylko dają nam tlen, oczyszczają powietrze i pomagają znosić upały. Stanowią trzon ochrony przed suszą oraz przeciwpowodziowej, której brak odczuły tereny dotknięte wrześniową powodzią. Korzysta również nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne, bo drzewa poprawiają nastrój. W dobie zmian klimatu (i kryzysu zdrowia psychicznego widzianego przez ekspertów) jest to szczególnie istotne. Dzień Drzewa, który obchodziliśmy wczoraj, to doskonały moment, żeby przypomnieć o roli lasów.

Wycinka pod lupą

SmogLab zauważył, że moratorium było jedną flagowych i pierwszych decyzji nowego układu władz. Okazało się, że wbrew zapowiedziom, coraz więcej polskiego drewna trafia do Chin. W pierwszym półroczu 2024 r. wywieziono tam ponad 151 tys. metrów sześciennych drewna więcej niż w analogicznym okresie w 2023 r. Skonfrontowana z tym szefowa MKiŚ przypomniała, że moratorium objęło zasięgiem m.in. lasy wodochronne. Nazwała je elementem bezpieczeństwa kraju. – Lasy szczególnie cenne przyrodniczo musimy bardziej chronić, bo tam jest miejsce do rozwoju bioróżnorodności, której nie jesteśmy w stanie uzyskać w zwykłym lesie gospodarczym. 

Co z wywozem naszego drewna? – Eksport drewna nieprzetworzonego m.in. do Chin musi być wyeliminowany i będzie. Jest też drugi element do wyeliminowania tj. spalanie pełnowartościowego drewna w energetyce zawodowej – powiedziała pytana przez SmogLab.

Minister Hennig-Kloska zobowiązała się także do promowania lokalnego przetwarzania drewna i eliminowania pośredników z przetargów Lasów Państwowych, „którzy są zainteresowani tylko wywozem drewna za granicę”.

Sylwia Szczutkowska, biolożka ze Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, odnosi się do słów szefowej resortu: – „Będziemy chronić lasy” mówi pani minister i równocześnie oddaje decyzję o tej ochronie Lasom Państwowym skompromitowanym na tym polu. Wprowadzenie zakazu wycinek do planów urządzenia lasów nie jest trwałą ochroną. Tylko ustawa o ochronie przyrody gwarantuje ochronę w postaci rezerwatu czy parku narodowego – i takich terenów w Polsce dramatycznie potrzebujemy. Obecnie to niewiele ponad 1,5 proc. powierzchni Polski.

Jakie działania Pracownia nazywa kompromitacją? – To Lasy Państwowe odpowiadają za przegrany przez Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE wyrok w sprawie naruszenia ścisłej ochrony gatunkowej podczas prowadzenia gospodarki leśnej i braku społecznej kontroli nad planami urządzenia lasu. To w końcu nadmierna eksploatacja lasów doprowadziła do pogorszenia ich funkcji ochronnych: lasy przestają nas chronić a leśnicy nie chcą zmian! Organizacja, która czerpie miliardowe przychody z eksploatacji przyrody nie może decydować o jej ochronie – mówi Szczutkowska.

Tłumaczy przy tym, że urządzenia lasów nie gwarantują trwałego wyłączenia lasu z wycinek, łatwo można je zmienić aneksem a więc jednoosobową decyzją, która w dodatku nie podlega zaskarżeniu w sądzie administracyjnym. – Co więcej, Lasy Państwowe pozyskują drewno także bezprawnie – bez zatwierdzonych przez ministra PULi [planów urządzenia lasu], o czym alarmowaliśmy w 2021 r. w raporcie „Lasy poza kontrolą”. Na terenie ok. 10 proc. lasów publicznych leśnicy pozyskali bez podstawy prawnej 2 mln m3 drewna. Od tego czasu nic nie zmieniło się na lepsze. Gospodarka leśna to nie ochrona przyrody – dodaje. 

Środki na ochronę środowiska

–  W rozmowie dla SmogLabu Pani Minister przypomina, że tereny objęte moratorium z 8 stycznia leżą w zasobach Lasów Państwowych – wylicza Szczutkowska. To jest przede wszystkim majątek Skarbu Państwa, wszystkich Polek i Polaków, którym Lasy Państwowe tylko zarządzają. Pani Minister i rząd koalicyjny mają mandat do przeprowadzenia reformy leśnictwa. Lasy Państwowe nie chcą żadnych zmian, wydatki tej instytucji na ochronę przyrodę w ostatnich latach były żenująco niskie na poziomie 0,4 proc. przychodów.

Powołuje się na raport Pracowni „Lasy na sprzedaż”.

– Jeśli Pani Minister nie wie skąd wziąć pieniądze na ochronę przyrody, to leżą one właśnie tam. Majątek pochodzący z eksploatacji polskich lasów powinien służyć ochronie przyrody a nie nadmiarowemu zatrudnieniu czy finansowaniu deficytowych nadleśnictw, czyli miejsc, w których pozyskanie drewna jest nieopłacalne i szkodliwe, takich jak górskie lasy wodochronne czy Puszcza Białowieska.  

Spadek pochłaniania węgla przez lasy

– Obszary leśne będą też pełnić niezwykle ważną rolę w obszarze eliminacji emisji, których nie zdołamy z gospodarki wyeliminować. W Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) mamy to dokładnie zdefiniowane. Nowa polityka leśna w obszarach przyrodniczych jest bardzo potrzebna – mówiła minister Hennig-Kloska w wywiadzie SmogLabu.

Szczutkowska: –  Cieszy, że pani minister widzi ważną rolę lasów w obszarze eliminacji emisji gazów cieplarnianych. Dane z ostatnich lat są bowiem alarmujące, polskie lasy magazynują coraz mniej węgla, według danych KOBiZE zmagazynowały w 2020 r. o połowę mniej niż 7 lat wcześniej. Spadek ten jest związany z eksploatacyjną gospodarką leśną. Tak jak mówił Premier Donald Tusk jeszcze w okresie kampanii wyborczej; musimy przestać traktować lasy wyłącznie jako zasób gospodarczy. Priorytetem musi zostać przywrócenie odporności naszym lasom.

– Większa ilość drewna w lesie, to większa ilość zmagazynowanego w nim węgla. Dlatego jeszcze raz podkreślam wagę reformy leśnictwa, która oddzieli kwestie gospodarcze od ochrony przyrody. Wyłączenie z wycinek 20 proc. lasów to kwestia bezpieczeństwa Polek i Polaków – alarmuje.

Branża drzewna ma problemy? 

Szefowa MKiŚ, odnosząc się do naszego pytania o ochronę lasów, wyraziła obawy o surowiec dla branży drzewnej. – Musimy jednak uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą, czyli musimy utrzymać poziom surowca niezbędnego do produkcji w szeroko rozumianej gałęzi przemysłu, która drewno wykorzystuje jako surowiec podstawowy. 

– Pani minister Hennig-Kloska martwi się  „poziomem surowca niezbędnego do produkcji”. Nie jest jednak ministrem gospodarki a środowiska. Może jednak sporo w tej sprawie zrobić, ponieważ odpowiedzią na problemy branży jest kompleksowa reforma leśnictwa, rozdzielenie funkcji gospodarczych od tych związanych z ochroną przyrody, spełnienie wyborczej obietnicy wprowadzenia zakazu spalania pełnowartościowego drewna w energetyce, ograniczenia eksportu oraz wprowadzenia kaskadowej zasady gospodarowania drewnem – punktuje Szczutkowska.

Zdjęcie tytułowe: Marcin Perkowski/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.