Udostępnij

Wielki smog zmienił świadomość, ale diabeł tkwi w szczegółach

24.01.2017

Słynny wielki smog, który w 1952 roku spowił Londyn, przebudził do działania polityków brytyjskich. Mam nadzieje, że smog, który na początku roku spowił Polskę, będzie taką pobudką dla polskich i stanie się bodźcem do prawdziwej zmiany. Dotąd, od samego początku transformacji ustrojowej, problem powietrza był uparcie zamiatany pod dywan. Wygląda, że to się skończyło.

Trafił na Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, głos zabrała także premier polskiego rządu. Chcę wierzyć, że to oznacza przełom w świadomości. Mam nadzieję, że za tym przełomem pójdą konkretne działania. Oczywiście historia pokazuje, że propozycji było bardzo dużo. Były już pomysły na regulację jakości węgla. Było już przecież i tak, że trafiły do konsultacji w Komisji Europejskiej. Efektów jednak nie było. Zawsze znajdował się powód, żeby uciec od działania.

Teraz pojawiły się rzeczy, których dotąd bardzo brakowało. Na przykład konkretne terminy dotyczące wprowadzenia rozporządzenia dla kotłów. Dotąd mówiono: trzeba to zrobić. Obecnie powiedziano do kiedy trzeba to zrobić.

Nie zmienia to jednak tego, że diabeł tkwi w szczegółach. Może być bowiem tak, że to będzie dobre rozporządzenie, które wpłynie na rynek kotłów. Ale może być też pełne dziur, które pozwolą je obchodzić i wtedy termin może przestać mieć znaczenie.

Potrzebujemy dobrej krajowej strategii. Przede wszystkim strategii tego, jak rząd chce sobie poradzić z modernizacją budynków, które są głównym źródłem polskiego smogu. Takiej strategii dotąd żaden rząd nie zaproponował. Dotychczas tworzono strategie, te są w tym wypadku wymagane przez prawo unijne, które w zasadzie pomijały problem smogu. Pomijamy to, że inwestycje w tym obszarze są wartością dlatego, że w polskich warunkach pomagają chronić zdrowie i życie ludzi. O to powinno chodzić nam wszystkim. I to powinniśmy brać pod uwagę.

Potrzebujemy systemowej zmiany, która spowoduje, że polskie domy nie będą tracić tak wiele energii i nie będą emitować takich ilości pyłów do atmosfery. Żeby nie było już dłużej tak, jak w Rybniku, gdzie z powodu katastrofalnych poziomów zanieczyszczenia powietrza, trzeba było zamknąć szkoły. Potrzebna jest strategia. Potrzebne są cele. Harmonogram czasowy. Określenie środków finansowych, które rząd chce na ten cel przeznaczyć i tego skąd je weźmiemy.

Mam nadzieję, że tak będzie. Wygląda bowiem, że ten wielki epizod zmienił nastawienie polityków.

Widać to choćby w tym, że uchwała antysmogowa dla Małopolski przeszła jednogłośnie.

Choć tutaj, trzeba o tym koniecznie wspomnieć, to nie tyle zasługa wielkiego styczniowego smogu, co wieloletniej pracy wielu ludzi i ogromnego zaangażowania Małopolan, które wyraziło się między innymi w bardzo dużej liczbie podpisów oraz głosów poparcia dla wprowadzanych rozwiązań.

Bez ludzi nic nie da się zrobić.

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.