Udostępnij

Ponad 4000 kilometrów za… 50 dolarów. Nowy rekord auta elektrycznego

03.01.2019

Rozpędzony do 60 kilometrów na godzinę zużywa tyle energii, co toster na cztery kromki, ale bez problemu przejechał z Perth do Sydney. Violet, czyli najnowszy samochód konstrukcji czternastki studentów z Australijskiego Uniwersytetu Nowej Walii, ustanowił nowy rekord Guinessa. Jeszcze żaden pojazd elektryczny nie przejechał tak dalekiego dystansu w tak oszczędny sposób. A wszystko dzięki zamontowanym na karoserii ogniwom fotowoltaicznym.

Co ważne, Violet nie jest autem o futurystycznym wyglądzie i powierzchni małego boiska do siatkówki. Przypomina seryjnie produkowane samochody, a w środku mają bez problemu zmieścić się cztery osoby. Konstruktorzy przyzjnają, że prowadzi się nieco topornie, ale dla podniesienia komfortu jest wyposażony w spory bagażnik, czujniki parkowania i ekran multimedialny z GPS. Wrażenie robi stosunkowo niewielka waga – około 360 kilogramów.

Studenci mogą pochwalić się przejechaniem 4100 kilometrów dwa dni przed wyznaczonym terminem. Samochód okazał się być zaskakująco niezawodny, ale najważniejszym celem było zredukowanie poboru energii elektrycznej. I to się udało – Violet zeszła do średniego poziomu około 3,25 kilowatogodzin na 100 kilometrów, mimo że do ustanowienia światowego rekordu wystarczyła wartość 5,5 kWh. Dla porównania – seryjny Nissan Leaf zużywa według danych producenta od 13 do 16 kWh na setkę w ruchu miejskim. Koszt przejechania całej trasy studenci szacują na około 50 dolarów australijskich (około 260 złotych). Taka sama podróż w bardzo oszczędnym dieslu mogłaby kosztować nawet 10 razy więcej.

– Udało się dzięki zgranemu zespołowi, choć ciągle bałam się, że w coś może pójść nie tak. Obserwując skonstruowany przez siebie samochód można solidnie zszargać sobie nerwy – mówiła australiskiemu The Good News Network zaledwie 20-letnia Courtney Morris.

Odpowiedzialny za rekord zespół Sunwift działa na Uniwersytecie Nowej Walii od 23 lat. W 2019 roku będzie rywalizował z innymi australijskimi zespołami podczas Bridgestone World Solar Challenge, kiedy przejechać trzeba będzie 3000 kilometrów.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.