Udostępnij

Czy Polska jest na dobrej drodze do czystego powietrza? „Nie możemy liczyć na pogodę”

05.11.2024

Czy sukcesywna wymiana kopciuchów przynosi efekty? A może czystsze powietrze to zasługa coraz łagodniejszej zimy? Jakie zmiany czekają program Czyste Powietrze, jak daleko jesteśmy od norm jakości wskazanych przez WHO i czy edukacja to klucz do zdrowszego powietrza? To tylko niektóre z zagadnień, które były poruszane podczas konferencji „Polska na drodze do czystego powietrza – sukcesy i wyzwania”, która odbyła się 28 i 29 października w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

Polska jest na dobrej drodze do zdrowszego powietrza, jednak wciąż jest wiele do zrobienia – to główna konkluzja z ubiegłotygodniowej konferencji, na której w jednym miejscu zebrali się przedstawiciele ministerstwa, państwowych jednostek, samorządowcy, politycy, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy.

W Polsce wciąż dymi 2,5 mln kopciuchów. Na horyzoncie czekają już nowe normy jakości powietrza

– Po wielu latach wysiłków środowisk naukowych, lekarzy i epidemiologów Unia Europejska zdecydowała się na zbliżenie standardów powietrza do standardów, które WHO uznaje za akceptowane – mówił w inauguracyjnym wystąpieniu Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

To nawiązanie do tzw. dyrektywy powietrznej AAQD, której wdrażanie musi rozpocząć także Polska.

Jednocześnie Guła przypominał, że „nie ma bezpiecznego dla zdrowia poziomu zanieczyszczenia powietrza”.

– Jesteśmy w przededniu sezonu smogowego. Widzimy, że dyskusja o kosztach ogrzewania domu staje się dyskusją bardzo gorącą. Widzimy, że najskuteczniejszą bronią przed kosztami jest poprawa efektywności energetycznej. Mamy około 2,5 mln budynków, w których zainstalowanych są niskowydajne kotły. Najczystszą i najtańsza energia jest ta, której nie wykorzystamy. Mamy gigantyczny potencjał poprawy efektywności energetycznej budynków. Jeżeli wdrożymy regulacje, przyjmiemy standardy z nowej dyrektywy, to do 2030 roku jesteśmy w stanie zwiększyć liczbę osób oddychających czystym powietrzem z dzisiejszych 2 mln osób do 30 mln. Rocznie możemy ocalić 30 tys. Istnień, które przedwcześnie umierają przez trujące powietrze.

Wiceminister Bolesta: Programu Czyste Powietrze nie da się dłużej łatać

W wydarzeniu wziął udział Krzysztof Bolesta, wiceminister w Ministerstwie Środowiska i Klimatu. Dużą część swojego wystąpienia poświęcił zmianom w programie Czyste Powietrze, które mają wejść w życie w 2025 roku.

– Jakość powietrza się poprawia. Między 2022 a 2023 rokiem strefy przekroczeń PM 2.5 spadły z 11 do 0, spada stężenie PM10. W cywilizacyjnym programie Czyste Powietrze jest prawie milion wniosków. Jednak jest jeszcze dużo do zrobiona – mówił wiceminister, dodając, że „najważniejszą liczbą jest ponad 40 tys. osób rocznie, które przedwcześnie umiera z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem”. Zdaniem Bolesty przekroczeń norm jakości powietrza jest dużo, jednak dużo jest także miejsc, w których nikt stanu powietrza nie sprawdza.

– Program czyste powietrze ma tak dużo problemów, że nie da się go już dużej łatać. Trzeba go radykalnie przeformować – mówił Krzysztof Bolesta, zapowiadając zmiany w ulubionym programie Polaków. Przypominał też, że rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji uchwały ws. Stref Czystego Transportu dla miast powyżej 100 tys. w których przekroczone są normy rakotwórczych tlenków azotu. – Za chwilę będziemy mieć nowe normy jakości węgla, chwilę później normy jakości biomasy. Pracujemy nad tym, aby przychody z ETS mogły być wykorzystywane na wymianę kopciuchów.

Pierwszy dzień konferencji można śledzić w powyższej relacji.

Piotr Woźny: Zużycie węgla w gospodarstwach domowych spadło o ok. 35 proc.

Z kolei były wiceminister i prezes NFOŚiGW Piotr Woźny przypominał liczby. – 3,5 mln ton węgla mniej. To około 35 proc. tego, co zużywało się w gospodarstwach domowych. To bardzo pozytywne osiągnięcie. Centralne narzędzia i sprawni samorządowcy pokazują, że da się.

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski mówił, że największym sukcesem była zmiana mentalności i zwiększenie świadomości społecznej.

– Gdy ta dyskusja się zaczynała, gdy wspólnie protestowaliśmy, gdy KAS organizował gigantyczne demonstracje, to ta świadomość z czasem wzrastała. Mieszkańcy zrozumieli problem, zaakceptowali to, że węglem nie można palić w piecach, dotarło to do radnych nie tylko miasta, ale też sejmiku. To dopiero była praca, bo przecież oni nie pochodzą tylko z Krakowa, a z całego województwa. To, że udało się przekonać wszystkich decydentów to był pierwszy sukces, a drugim było to, że udało się to zrobić. Zniknęło 45 tys. kotłów na paliwa stałe – przypominał Miszalski.

„Nie możemy liczyć na pogodę”

Dominika Mucha z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC) przedstawiła wyniki badań dotyczących czynników wpływających na krótkookresowe zmiany stężeń smogu w latach 2016-2023. Główne pytanie dotyczyło tego, czy to pogoda odpowiada za poprawiającą się jakość powietrza w Polsce, czy systematyczna wymiana kopciuchów. Co się okazało?

Jak bardzo wpływ działalności mieszkanek i mieszkańców (wymiana kopciuchów, termomodernizacja etc.) wpływa na poprawę jakości powietrza? – To od 50 do nawet 90 proc. W Rybniku ten udział to 72 proc., w Krakowie średnia to ponad 80 proc. W zdecydowanej większości stacji odnotowaliśmy istotny trend spadkowy, jeśli chodzi o stężenia zanieczyszczeń, wynosi on średnio około 35 proc. Udział działań ludzkich odpowiada za średnio 75 proc. poprawy w stężeniach długoterminowych. Podsumowując – nie możemy liczyć na pogodę – wskazałą Dominika Mucha.

Gospodarzem konferencji było miasto Rybnik, uznawane za jednego z krajowych liderów w walce o czyste powietrze.

SmogLab był patronem medialnym tego wydarzenia

Zdjęcie tytułowe: Polski Alarm Smogowy

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.