Udostępnij

Nowe normy jakości węgla. „Ekogroszek” znika ze sklepów

06.11.2024

W poniedziałek 4 listopada opublikowano nowe rozporządzenie w sprawie norm jakości węgla. – To świetna wiadomość dla jakości powietrza w Polsce, a co za tym idzie dla naszego zdrowia – komentuje Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. To także wypełnienie zapisów jednego z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy. – Brak jego realizacji wiązał się z utratą ok. 2,5 mld zł przewidzianych na realizację działań ujętych w Programie Priorytetowym Czyste Powietrze – wynika z informacji przekazanych nam przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Regulacje mają na celu podniesienie wymogów dla węgla kamiennego wprowadzanego na rynek i przeznaczonego dla sektora komunalno-bytowego. To on stanowi główny problem polskiego smogu. Rozporządzenie usuwa z obiegu wprowadzającą w błąd nazwę „ekogroszek”.

Minister Przemysłu: Polski węgiel to odpad

W kwietniu tego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło do konsultacji nowe rozporządzenie dotyczące norm węgla. To ucieszyło organizacje pozarządowe walczące o lepszą jakość powietrza w naszym kraju.

Zaplanowano stopniowe wycofanie ze sprzedaży najbardziej zanieczyszczonego węgla, co z kolei nie spodobało się sektorowi górniczemu. Przypomnijmy, że w czerwcu na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. Sprawiedliwej Transformacji, podczas omawiania proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowych norm jakości paliw stałych, padły mocne słowa o polskim węglu.

– Ten węgiel to jest odpad. Ja to nazywam odpadem. Czyli jakby polski węgiel jest tak fatalnej jakości. Wszyscy to wiemy (śmiech). Szału nie ma, wobec tego, to, co jest wydobywane to jest element, który służy do obsługi tzw. gospodarstw domowych – powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Podczas tego samego spotkania rząd wycofał się jednak z niektórych proponowanych zmian. Spora część społeczeństwa zaczęła się zastanawiać, czy nowy układ władz doprowadzi do zaostrzenia norm jakości węgla, czy jednak interes branży górniczej pozostanie ważniejszy niż nasze zdrowie i życie. To z powodu smogu powstającego w wyniku spalania niskiej jakości paliw w domowych instalacjach grzewczych każdego roku przedwcześnie umiera niemal 50 tys. naszych rodaków.

Kopalnie mają środki na inwestycje. „Trudno o lepszy moment”

Czy polski sektor górniczy rzeczywiście ma się czego bać? Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat, komentował: – Po dwóch latach hossy na rynku węgla kamiennego w Polsce, krajowe kopalnie mają z czego sfinansować wymagane inwestycje w instalacje przerabiania i uzdatniania węgla. Szacowany przez Instrat wynik finansowy spółek górniczych objętych pomocą publiczną (PGG, PKW i Węglokoks Kraj) wynosił w latach 2020-2023 nawet 10 mld zł (EBIDTA). Trudno o korzystniejszy moment na wprowadzenie lepszych norm sprzedawanego surowca do gospodarstw domowych. Kopalnie nie potrzebują rekompensat za rzekomo utracone zyski z tytułu sprzedaży węgla trującego Polki i Polaków, ale planu sprawiedliwej transformacji.

Organizacje pozarządowe wystosowały wtedy apel do premiera. MKiŚ uzgodniło nowe normy z Ministerstwem Przemysłu, tym samym nie ulegało naciskom środowisk chcących opóźnić lub porzucić wprowadzenie nowych wartości danych wyznaczników jakości węgla.

Analiza treści rozporządzenia pozwala wysnuć następujące wnioski:

  • kostka, orzech – parametry będą stopniowo zaostrzane – popiół z 12% na 10%, siarka z 1,7% na 1,2%, wilgoć z 20% na 15%. Co ważne: po 30.06.2031 r. kostka nie będzie już w sprzedaży a orzech jedynie w wersji znacznie lepszej jakościowo, czyli jako paliwo kwalifikowane do kotłów ekodesign (popiół 7%, siarka 0,8%, wilgoć 11%, w opałowa 25)
  • groszek – tak jak powyżej, parametry stopniowo zaostrzane: popiół z 14% na 10%, siarka z 1,7% do 1,2%, wilgoć z 20% na 15%. I znów po 30.06.2031 dostępna w sprzedaży tylko wersja dla kotłów ecodesign: (popiół 7%, siarka 0,8%, wilgoć 11%, w opałowa 25)
  • całkowity koniec sprzedaży miału – 30.06.2029 r.
  • całkowity koniec sprzedaży paliw termicznie przekształconych z węgla brunatnego – 30.06.2027 r.

Dworakowska: to świetna wiadomość dla naszego zdrowia

Co nowe normy jakości węgla oznaczają dla mieszkanek i mieszkańców Polski?

– Wprowadzenie nowych norm dla węgla to świetna wiadomość dla jakości powietrza w Polsce, a co za tym idzie dla naszego zdrowia. Już w tym roku maksymalna zawartość siarki czy wilgoci zostanie zmniejszona – mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego zapytana przez SmogLab.

Nie będzie to spektakularna zmiana, ale, jak dodaje, na pewno jest to krok w odpowiednim kierunku. Kolejne zmiany będą wprowadzone w 2025 r. i 2027 r., kiedy to stopniowo będą zmniejszane dopuszczalne zawartości popiołu, siarki czy wilgoci. Dzięki temu jakość węgla trafiającego do gospodarstw domowych będzie stopniowo się poprawiać. To przełoży się również na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

– To właśnie spalanie węgla i drewna w domowych piecach i kotłach stanowi główne źródło emisji pyłów czy rakotwórczego benzoapirenu. Dzięki nowym normom ta emisja będzie mogła być mniejsza. Cieszymy się, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska mocno zawalczyło o zdrowie mieszkańców i mieszkanek Polski – przyznaje Dworakowska.

Pełna treść rozporządzenia dostępna jest tutaj.

Czytaj także: Polska zyskała miliardy. Tylko jeden proc. wydano zgodnie z celem

Zdjęcie tytułowe: Shutterstock/BJP7images

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.