Udostępnij

Merkel chce likwidacji kopalń węgla brunatnego. We wtorek konferencja z premierami landów

14.01.2019

Niemiecka kanclerz Angela Merkel chce planu likwidacji kopalń węgla brunatnego. We wtorek będzie rozmawiać o tym na specjalnej konferencji, w której wezmą udział premierzy niemieckich krajów związkowych, w których znajdują się kopalnie. Przybędą także członkowie rządowej komisji zajmującej się planem zakończenia wydobycia węgla brunatnego.

Jak donosi magazyn der Spiegel – Merkel po zamknięciu ostatnich kopalni węgla kamiennego chce, by Niemcy jak najszybciej odeszły także od węgla brunatnego – zarówno jeśli chodzi o kopalnie, jak i elektrownie zasilane tym paliwem.

Według Deutsche Welle część ministrów rządu Merkel uważa, że całkowita rezygnacja w węgla brunatnego powinna nastąpić do 2030 roku. Wiąże się to z realizacją zobowiązań dotyczących ochrony klimatu, poczynionych przez Merkel.

Przedłużające się negocjacje

Rządowa komisja miała ogłosić swoje wnioski już w listopadzie 2018 roku, jednak przesunięcia terminu zażądali wówczas premierzy Brandenburgii, Saksonii i Saksonii-Anhalt – których proponowane zmiany dotyczyłyby w największym stopniu. Ich zdaniem właściwym terminem rezygnacji z węgla brunatnego jest rok 2042.

Chcą ponadto 60 mld euro na stworzenie nowych miejsc pracy, w miejsce zamykanych kopalń. Według szacunków zamknięcie kopalni oznacza likwidację stanowisk ok. 70 tysięcy pracowników.

„Niezależnie od wszystkich starań związanych z osiągnięciem założonych celów klimatycznych, dla mnie podstawowym celem jest utrzymanie stabilizacji politycznej w ramach naszego wolnościowego i demokratycznego porządku konstytucyjnego” – powiedział Deusche Welle Reiner Haseloff, premier Saksonii-Anhalt z CDU.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę, że to właśnie we wschodnich landach największą popularnością cieszy się Alternatywa dla Niemiec (AfD) – zdecydowanie sprzeciwiająca się rezygnacji z węgla brunatnego.

 

Źródło: dw.com, Bloomberg, der Spiegel

Zdjęcie: Unsplash.com/Dominik Vanyi

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.