Udostępnij

Naukowcy: Praca w smogu cięższa i mniej wydajna

21.01.2019

Pracujemy wolniej, przedsiębiorstwa notują straty, a piłkarze strzelają mniej goli. Raporty naukowców nie pozostawiają złudzeń – smog wpływa na naszą efektywność, a zatem i atmosferę do prowadzenia biznesu. Zwrócili na to uwagę między innymi pracownicy Columbia Business School i Leibniz Universität w Hannowerze. Podkreślają, że nie chodzi jedynie o pracowników fizycznych narażonych na długotrwałe przebywanie na zewnątrz. Sprawdzeni zostali pracownicy domów brokerskich w najbardziej zanieczyszczonych miastach Niemiec. Badanie wykazało, że nawet niewielkie przekroczenia dopuszczalnych norm mogą obniżyć wyniki firm zajmujących się giełdą o 8,5 procenta.

Badacze oparli się na danych z około sześciuset stacji monitorowania jakośći powietrza. Wyniki skomentowała Michaela Pagel z Columbia Bussines School.

– Byliśmy zszokowani rezultatem. Nie spodziewaliśmy się, żę korelacja będzie tak łatwa do wykazania. W uproszczeniu można powiedzieć, że drobne cząstki pyłów mają wpływ na funkcjonowanie mózgu. Zbadani przez nas pracownicy byli wyraźnie mniej skoncentrowani na pracy. – mówiła Pagel.

Problem jest widoczny również w Chinach. Zajął się nim thin-tank RAND Coproration. Według amerykańskich badaczy jedna z największych gospodarek świata może notować 6,5-procentowe spowolnienie właśnie w związku z zanieczyszczeniem powietrza w miastach. Wiążą to z produktywnością pracowników i regulacjami pozwalającymi na zamykanie największych zakładów przemysłowych w dni z wyjątkowo dużym smogiem. Dodają, że zanieczyszczenie wpływa na zdrowie pracowników. W związku z chorobami układu oddechowego często lądują oni w szpitalnych łóżkach.

Podobne wyniki dotyczące Państwa Środka dostarczyli uczeni z Harvardu, którzy przyjrzeli się pracy jednej z chińskich agencji turystycznych. Chodziło o osoby wykonuące swoje obowiązki przy komputerze, a więc w mniejszym stopniu narażone na zetknięcie się ze smogiem poza biurem. Firma udostępniła badaczom statystyki swoich pracowników. Dzięki temu wyszło na jaw, że smog możę spowalniać ich pracę o pięć do sześciu procent.

Kolejne ciekawe dane pojawiają się w raportach z niemieckiego Instytutu Ekonomii Pracy. Tamtejsi naukowcy wzięli pod lupę kondycję profesjonalnych piłkarzy grających w okresie wysokich stężeń szkodliwych pyłów. Zauważyli, że smog wpływa na dynamikę gry i liczbę podań wymienionych przez graczy podczas meczu. Spowolnienie gry było widoczne już przy niewielkich przekroczenaich dopuszczalnych norm.

Fot. nejcbole/Flickr. Licencja CC.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.