Udostępnij

Australia walczy z przeraźliwym upałem. Kolejne miasta z rekordami temperatur

25.01.2019

W Polsce mróz i smog, na antypodach – rekordowy upał. Australia notuje najwyższe temperatury w historii prowadzenia tam pomiarów. Temperatura osiąga niemal 50 stopni Celsjusza.

Jednym z dotkniętych falą upałów miastem jest Adelajda. Tamtejszy rekord ciepła został ustanowiony 80 lat temu. Od końcówki stycznia 2019 będzie wynosić jednak 46,6 stopnia. Jak pisze brytyjski „Guardian”, jeden z miejscowych pubów zapowiedział darmowe piwo przy temperaturze przekraczającej 45 stopni. Do lokalu ustawiła się długa kolejka, a nie wszyscy chętni na darmowy trunek mogli liczyć na cień. Dlatego jeden z mieszkańców miasta przyniósł dla nich wodę – zupełnie za darmo.

Adelajda nie jest jednak wcale najcieplejszym miejscem w Australii. Gorzej było na przykład w Port Augusta. Tam zabrakło zaledwie pół stopnia od granicy 50 stopni. Zarejestrowano też najwyższą w historii temperaturę w nocy – 39,5 stopnia.

Darmowe piwo to chyba jedyna pozytywna informacja związana z falą ekstremalnych temperatur. Upał przeszkadza w grze tenisistom rywalizującym w Australian Open. W miastach zaczyna brakować miejsca w schroniskach dla bezdomnych, w jeziorach umierają ryby, a na lądzie brakuje wody dla innych gatunków zwierząt. Kraj obiegły między innymi szokujące zdjęcia 40 dzikich koni, które padły z pragnienia w centralnej Australii. Myśliwi zabili też 2500 wielbłądów, dla których brakowało wody pitnej. W kolejnych dniach planowane jest również uśpienie kolejnych schorowanych przez upał zwierząt gospodarskich – kóz, koni i osłów. Wysoka temperatura i brak deszczu utrudnia też uprawy lokalnym farmerom.

Australijskie miasta wypełniały w czwartek niemal całą listę najbardziej upalnych miejsc na świecie. W pierwszej pięćdziesiątce ustępują jedynie miastu Graskop w RPA. Gorącą falę przewidziało wcześniej Australijskie Biuro Meteorologiczne, przyczyny szukając w globalnym ociepleniu. Czwartek był piątym dniem anomalii temperatur, a kolejne według prognoz przyniosą lekką ulgę. Temperatury spadną, ale i tak będą osiągać powyżej 30 stopni.

Czytaj także: Zmiana klimatu. Co trzeba wiedzieć, żeby ją zrozumieć?

Źródło zdjęcia: Australian Bureau of Meteorology

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.