Udostępnij

Zabierz książkę na spacer! Zeszyt Obserwacji Terenowych już dostępny. Jest też wystawa

19.12.2024

Wyobraź sobie oś przedstawiającą relację z naturą biegnącą od punktu zero do zażyłej bliskości. Gdzie byłoby Twoje miejsce? Jak blisko natury jesteś? Zeszyt Obserwacji Terenowych to publikacja Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu podsumowująca kilkumiesięczny cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży prowadzonych m.in. przez artystów i specjalistów zajmujących się naukami biologicznymi.

„Niebo w papiloty. Sztuka jako piąty żywioł” to cykl eksperymentalnych warsztatów terenowych podczas których młodzież pracowała z artystkami i artystami oraz osobami zajmującymi się naukami biologicznymi, edukacją ekologiczną czy arteterapią. Razem odkrywali miejską przyrodę i tworzyli sztukę.

Kronika swój projekt poświęciła codziennemu otoczeniu przyrodniczemu młodzieży zaproszonej do udziału. To przyroda typowa dla górnośląskich miast: zarastające poprzemysłowe przestrzenie, hałdy i wyrobiska, ale także sąsiadujące z nimi miejskie skwery i parki. Młodzi uczestnicy projektu poświęcali też uwagę dzikiej zieleni ścisłego śródmieścia, wyrastającej spomiędzy kostek brukowych i wzdłuż krawężników, wciskającej się w szczeliny i pęknięcia. Inspiracji szukano w naturze, ponieważ kontakt z nią jest niezbędnym warunkiem dobrostanu. Pozwala na głęboki relaks, wzmacnia potencjał intelektualny, kreatywność i zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych. Coraz częstsze wyobcowanie dzieci ze środowiska naturalnego skutkuje z kolei zjawiskiem określanym jako „zespół deficytu natury”.

Tytuł projektu bytomska Kronika zaczerpnęła z jednego z wierszy Mirona Białoszewskiego, największego w polskiej poezji piewcy miejskich nieużytków, przestrzeni niepoddanych rygorowi nadmiernej higienizacji, za to pełnych dziko pleniącej się roślinności.

W projekcie brały udział młode osoby ze szkół z Bytomia i Zabrza oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie. Warsztaty prowadziły artystki Dobrawa Borkała, Michalina W. Klasik, Dominika Łabądź oraz Joanna Zdzienicka-Obałek i Paweł Szeibel przy wsparciu m.in. prof. Edyty Sierki i prof. Piotra Skubały z Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Śląskiego, Witolda Szwedkowskiego z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej i Barbary Ziemer z Pracowni Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Instalacje, które wspólnie przygotowali uczestnicy warsztatów wraz z osobami artystycznymi do 24 stycznia można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu na wystawie „I wkroczyłam w świat pełen zmartwień”.

Projektowi towarzyszy publikacja, Zeszyt Obserwacji Terenowych. To książka z inspiracjami do ćwiczenia uważności i pogłębiania relacji z przyrodą, zawierająca propozycje działań do samodzielnego przeprowadzenia w otoczeniu miejskiej przyrody i sporo miejsca na własne spostrzeżenia, notatki i rysunki. Autorką tekstu wiodącego jest Joanna Zdzienicka-Obałek, która pisze o własnej praktyce twórczej wyrastającej z bliskiej relacji z naturą. W zeszycie znalazły się też treści stworzone przez Dominikę Łabądź i Michalinę W. Klasik.

Książka jest dostępna online w tym miejscu. Odebrać można ją także bezpłatnie w siedzibie Kroniki (Bytom, Rynek 26, 1. piętro).

SmogLab jest partnerem medialnym inicjatywy.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.