Udostępnij

Klimatyczna bzdura roku 2018. Zdecyduj, czyja wypowiedź zwycięży

29.01.2019

Portal Nauka o klimacie po raz kolejny zorganizował plebiscyt „Klimatyczna bzdura roku”. Tym razem o niechlubny tytuł rywalizuje 14 wypowiedzi, które padły z ust polityków, dziennikarzy, a także naukowców.

Plebiscyt jest organizowany po raz piąty. W ubiegłym roku zwyciężyła (znaczną przewagą głosów) wypowiedź Wojciecha Cejrowskiego, który powiedział w Radiu Koszalin:

„Cała ludzka emisja [CO2] to jest mniej niż jeden wulkan, a wulkanów na Ziemi dymiących mamy tysiące”.

W tegorocznej edycji wśród konkurujących wypowiedzi znaleźć możemy słowa m.in. Prezydenta RP, Ministra Środowiska, licznych polityków, dziennikarzy, a nawet naukowców. Głosować można więcej niż jeden raz – prawo do głosu odnawia się po 24 godzinach. Oprócz „klimatycznej bzdury” Internauci mogą wybrać najciekawsze uzasadnienia, czyli komentarze odnoszące się do nominowanych wypowiedzi.

 

Kandydaci

W chwili obecnej w plebiscycie prowadzi wypowiedź Andrzeja Dudy, pochodząca z otwarcia szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

klimatyczna bzdura roku andrzej duda

 

Wypowiedź ta stoi w sprzeczności z wnioskami płynącymi z raportu IPCC, a także innych badań. Mówią one, że dla ochrony klimatu niezbędne jest ograniczenie emisji CO2, nieuchronnie związanej z wykorzystaniem węgla.

Oliwy do ognia dolewa w tym przypadku miejsce, w którym padła nominowana wypowiedź – a więc szczyt klimatyczny, którego celem było ustalenie zasad międzynarodowej polityki klimatycznej.

Choć wypowiedź Prezydenta zdecydowanie prowadzi w plebiscycie (z ponad trzykrotną przewagą głosów nad aktualnym miejscem drugim), redakcja SmogLab-u poleca przyjrzeć się pozostałym, równie interesującym wypowiedziom.

Zmiany klimatyczne z winy człowieka?

Popularnym motywem wśród nominowanych wypowiedzi jest negowanie lub umniejszanie winy człowieka, jeśli chodzi o globalne ocieplenie.

klimatyczna bzdura roku dominik kolorz

Dominik Kolorz – przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność – stwierdził, komentując szczyt klimatyczny COP24, że w nauce nie panuje konsensus odnośnie przyczyn zmian klimatycznych.

Tymczasem, jak informuje portal Nauka o klimacie, 97% artykułów naukowych dotyczących globalnego ocieplenia jako główną przyczynę tego zjawiska wskazuje właśnie działalność człowieka.

Kwestionowanie naukowego konsensusu przez nominowanego miało miejsce także podczas samego szczytu klimatycznego ONZ. Wówczas przedstawiciele Solidarności podpisali deklarację o współpracy z amerykańskim think-tankiem Heartland Institute, którego działacze głównej przyczyny zmian klimatycznych upatrują m.in. w aktywności Słońca.

klimatyczna bzdura roku henryk kowalczyk

Minister środowiska natomiast, choć nie neguje wpływu człowieka na globalne ocieplenie, stwierdza, że nie jesteśmy w stanie ocenić, jak duże jest to oddziaływanie. Wskazuje on na inne czynniki, jak np. emisje pochodzące z wulkanów. Wypowiedź ta również stoi w sprzeczności z dominującym poglądem naukowców na temat przyczyn zmian klimatycznych.

Globalne ocieplenie? Przecież jest zimno!

„W jaki sposób klimat może się ocieplać, skoro jest zimno?” – pyta wielu wątpiących w zjawisko globalnego ocieplenia. Kilka kandydatur w konkursie „Klimatyczna bzdura roku” również odnosi się do codziennych obserwacji zjawisk pogodowych.

klimatyczna bzdura roku ryszard czarnecki

Ryszard Czarnecki, w nominowanej wypowiedzi, dziwi się temperaturom zaobserwowanym na przełomie marca i kwietnia, powątpiewając tym samym w „ideę” globalnego ocieplenia.

Problem polega na tym, że – jak wskazuje portal Nauka o Klimacie – pogoda to jedynie chwilowy stan atmosfery na danym obszarze. Klimat to natomiast charakterystyczny przebieg pogody, określany na podstawie wieloletnich obserwacji. Nie można więc na podstawie jednostkowej obserwacji wysnuwać wniosków na temat stanu atmosfery w dłuższej perspektywie.

Wieloletnie obserwacje potwierdzają natomiast wzrost średnich temperatur w Polsce. Wiedzę tą przyjmuje także polskie Ministerstwo Środowiska, które zwraca uwagę na negatywne skutki ocieplenia klimatu – m.in. częstsze ekstrema temperatury, susze, większą intensywność opadów oraz wiatru.

Podobną wypowiedzią „błysnął” we wtorek Donald Trump, narzekający na rekordowo niskie temperatury w środkowo-wschodniej części kraju. „Co do diabła dzieje się z globalnym ociepleniem? Proszę wracaj szybko, potrzebujemy cię!” – napisał na Twitterze Prezydent Stanów Zjednoczonych.

klimatyczna bzdura roku tomasz sommer

Niektórzy z kolei, jak dziennikarz Tomasz Sommer, widzą plusy w rosnących temperaturach. „Gdyby temperatura podniosła się o stopień, dwa, nie mówię trzy, (…) to by było fajnie” – mówił w Programie 3 Polskiego Radia.

 

Wszystkie nominowane wypowiedzi można znaleźć na stronie internetowej konkursu, na której odbywa się również głosowanie.

 

Źródła: klimatycznabzduraroku.plNauka o Klimacie

Wszystkie wykorzystane w artykule grafiki pochodzą ze strony internetowej konkursu, dzięki uprzejmości portalu Nauka o Klimacie.

 

Czytaj także: WHO: smog, zmiana klimatu i antyszczepionkowcy na liście największych zagrożeń dla świata w 2019 roku

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.