Udostępnij

Unia chce zakazać używania mikroplastiku dla wygody lub zysku producenta. To 90 proc. zużycia

30.01.2019

Unia Europejska chce w znaczącym stopniu zakazać stosowania mikroplastiku. Proponowane przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) przepisy mają zmniejszyć jego użycie o 90%. Projekt dotyczy tych produktów, w których drobiny nie są konieczne, ale zostały dodane dla wygody lub zysku.

Jak podaje „Independent” – Europa co roku produkuje ilość mikroplastiku odpowiadającą sześciokrotności Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci, która dryfuje na Oceanie Spokojnym. Projekt ECHA zakłada redukcję o 90%, co w skali roku oznacza 36 tys. ton drobinek plastiku mniej.

Proponowany zakaz – informuje między innymi brytyjski „The Guardian” – mający obowiązywać od 2020 roku, miałby dotyczyć m.in. mikrodrobinek stosowanych w przypadku produktów służących pielęgnacji ciała (takich jak pianki do golenia, pasty do zębów i żele pod prysznic), kosmetyków (m.in. do makijażu), a także niektórych detergentów. Przepisy dotyczą również tych nawozów sztucznych, z których drobinki mogą przedostawać się do łańcucha pokarmowego człowieka. Zakaz ma być wprowadzany stopniowo, tak by pozwolić firmom na dostosowanie się do nowych przepisów.

Baskut Tuncak – specjalny sprawozdawca ONZ ds. substancji niebezpiecznych i odpadów – powiedział:

„Kroki zaproponowane przez ECHA są niezbędne, by obecne i przyszłe pokolenia mogły cieszyć się tym, do czego mają prawo jako ludzie: czystym, zdrowym i zrównoważonym środowiskiem”.

„Unia Europejska szybko staje się liderem w światowej kulturze, rezygnując z marnotrawstwa plastiku” – powiedziała dziennikowi Independent Elise Vitali, dyrektor ds. polityki chemicznej w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska.

Projekt jest częścią szerszej polityki, którą UE stara się wcielić w życie. W ubiegłym roku Parlament Europejski poparł szeroki zakaz stosowania tworzyw sztucznych w produktach jednorazowego użytku. Zakaz dotyczący mikroplastiku musi jeszcze zostać zaopiniowany przez ekspertów, zanim zostanie przedłożony Komisji Europejskiej. W związku z tym przyjęcie przepisów może potrwać nawet 8 miesięcy.

 

O tym, jak szkodliwy jest plastik (nie tylko w rozmiarze mikro), przeczytać można tutaj.

 

Źródła: The Guardian, Independent

Zdjęcie: Shutterstock

 

Czytaj też: Plastik zabija żółwie morskie. Wystarczy jeden kawałek

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.