Unia Europejska chce w znaczącym stopniu zakazać stosowania mikroplastiku. Proponowane przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) przepisy mają zmniejszyć jego użycie o 90%. Projekt dotyczy tych produktów, w których drobiny nie są konieczne, ale zostały dodane dla wygody lub zysku.
Jak podaje „Independent” – Europa co roku produkuje ilość mikroplastiku odpowiadającą sześciokrotności Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci, która dryfuje na Oceanie Spokojnym. Projekt ECHA zakłada redukcję o 90%, co w skali roku oznacza 36 tys. ton drobinek plastiku mniej.
Proponowany zakaz – informuje między innymi brytyjski „The Guardian” – mający obowiązywać od 2020 roku, miałby dotyczyć m.in. mikrodrobinek stosowanych w przypadku produktów służących pielęgnacji ciała (takich jak pianki do golenia, pasty do zębów i żele pod prysznic), kosmetyków (m.in. do makijażu), a także niektórych detergentów. Przepisy dotyczą również tych nawozów sztucznych, z których drobinki mogą przedostawać się do łańcucha pokarmowego człowieka. Zakaz ma być wprowadzany stopniowo, tak by pozwolić firmom na dostosowanie się do nowych przepisów.
Baskut Tuncak – specjalny sprawozdawca ONZ ds. substancji niebezpiecznych i odpadów – powiedział:
„Kroki zaproponowane przez ECHA są niezbędne, by obecne i przyszłe pokolenia mogły cieszyć się tym, do czego mają prawo jako ludzie: czystym, zdrowym i zrównoważonym środowiskiem”.
„Unia Europejska szybko staje się liderem w światowej kulturze, rezygnując z marnotrawstwa plastiku” – powiedziała dziennikowi Independent Elise Vitali, dyrektor ds. polityki chemicznej w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska.
Projekt jest częścią szerszej polityki, którą UE stara się wcielić w życie. W ubiegłym roku Parlament Europejski poparł szeroki zakaz stosowania tworzyw sztucznych w produktach jednorazowego użytku. Zakaz dotyczący mikroplastiku musi jeszcze zostać zaopiniowany przez ekspertów, zanim zostanie przedłożony Komisji Europejskiej. W związku z tym przyjęcie przepisów może potrwać nawet 8 miesięcy.
O tym, jak szkodliwy jest plastik (nie tylko w rozmiarze mikro), przeczytać można tutaj.
Źródła: The Guardian, Independent
Zdjęcie: Shutterstock