Udostępnij

OZE goni węgiel. To był rekordowy rok w polskiej energetyce

13.01.2025

Forum Energii podsumowało miniony rok w polskiej elektroenergetyce. Jak wynika z najnowszych danych przedstawionych przez think-tank, poziom generacji energii elektrycznej z węgla spadł do rekordowo niskiego poziomu 57,1 proc. Przed dekadą było to ok. 80 proc. Historycznie wysoka była produkcja ze źródeł odnawialnych, przy czym odnotowano również rosnące znaczenie gazu ziemnego.

„2024_wrapped” to podsumowanie najciekawszych danych na temat polskiej elektroenergetyki, przygotowane przez think-tank Forum Energii. Najnowsze zestawienie dostarcza wglądu w dynamikę transformacji energetycznej, która zachodzi w ostatnich latach. 

Najistotniejszą statystyką wydaje się spadek produkcji energii elektrycznej z węgla do historycznie niskiego poziomu. Towarzyszy mu wzrost udziału w miksie w przypadku OZE, jak również gazu ziemnego.

Dekarbonizacja przyspiesza. Węgiel w dół, w górę OZE i gaz ziemny

Węgiel, choć nadal odpowiada za większość polskiego miksu energetycznego, odnotowuje historycznie niski poziom. Spalanie węgla kamiennego i brunatnego związane było z produkcją 57,1 proc. energii elektrycznej w 2024 roku. Tymczasem, jak wynika z opublikowanych danych, w 2015 roku węgiel odpowiadał za ok. 80 proc. generacji. 

Źródło: Forum Energii

Zmiany w miksie wynikają przede wszystkim ze wzrostu źródeł odnawialnych oraz gazu ziemnego. W drugim przypadku doszło do potrojenia udziału: z 3,6 proc. w roku 2015, do 11,6 proc. Forum Energii wskazuje w opracowaniu, że wzrost produkcji z gazu w 2023 i 2024 r. związany był m.in. z oddawaniem do użytku nowych bloków zasilanych tym paliwem. Ma to również związek z dynamicznymi zmianami cen surowców na rynkach – po kryzysie energetycznym doszło do ustabilizowania cen gazu.

Najbardziej imponujący wydaje się wzrost udziału źródeł odnawialnych, szczególnie od 2021 roku. Do poziomu 14,7 proc. w 2024 roku zwiększył się udział elektrowni wiatrowych. Do 9 proc. urosła natomiast fotowoltaika, niemal nieobecna przed dekadą w miksie.

Źródła odnawialne w miksie energetycznym

Forum Energii zastrzega, że raport zawiera wstępne dane, jeśli chodzi o generację w październiku, listopadzie oraz grudniu 2024 roku. Będą one stopniowo aktualizowane w najbliższych tygodniach. Nie zmienia to jednak głównych wniosków, według których miks energetyczny Polski przeszedł w ostatnich latach diametralną przebudowę.

Wzrost znaczenia źródeł odnawialnych widać również w innej statystyce przytoczonej przez think-tank. Podczas gdy w 2015 roku udział OZE w całkowitej generacji przekroczył jedną trzecią jedynie podczas 25 godzin w całym roku, w 2024 tych godzin było blisko 3300. To tylko jedno z możliwych porównań, jednak dobrze pokazuje skalę zmian.

Zestawienie “2024_wrapped” wskazuje również m.in. na dwa ciekawe momenty minionego roku: maj oraz wrzesień. W pierwszym przypadku udział OZE w generacji osiągnął najwyższy historyczny wynik, tj. 35,9 proc. W drugim przypadku źródła odnawialne wraz z gazem zepchnęły produkcję z węgla do najniższego w historii poziomu. Wyniosła ona wówczas 51,5 proc. Dla porównania: we wrześniu 2015 roku było to 85 proc. 

Wybrane skutki rosnącej pozycji OZE w miksie

W danych przedstawionych przez Forum Energii widać również skutki zmian w strukturze generacji energii elektrycznej. Spójrzmy na niektóre z nich. 

Omawiane zestawienie zwraca uwagę m.in. na zmiany w produkcji energii elektrycznej w poszczególnych godzinach doby oraz miesiącach roku. W przypadku fotowoltaiki, co nie dziwi, najwyższa produkcja przypada na środek dnia w miesiącach letnich. Odwrotność tego zaobserwowano natomiast w przypadku wykorzystania węgla kamiennego i brunatnego. Jest ono bowiem niższe, gdy fotowoltaika pracuje “na najwyższych obrotach”.

Niska praca źródeł gazowych w miesiącach letnich tłumaczona jest z kolei tym, że źródła gazowe w naszym kraju to głównie elektrociepłownie. Ich profil generacji zależy zatem od zapotrzebowania na ciepło.

Forum Energii pokazuje ponadto w najnowszym zestawieniu, że nowa struktura miksu energetycznego wpływa na ceny spotowe energii elektrycznej. Czyli na tzw. Rynku Dnia Następnego i Bieżącego. 

Źródło: Forum Energii

Jak czytamy w omówieniu, „dzięki dużej produkcji z tanich źródeł fotowoltaicznych w ciągu letnich dni oraz mniejszego zapotrzebowania na energię w tym czasie – ceny na giełdzie wyraźnie spadają. Sytuacja gwałtownie zmienia się po zachodzie słońca – kiedy źródła słoneczne wygasają, a zapotrzebowanie rośnie. Do pracy włączane są nieelastyczne i drogie elektrownie węglowe, a w efekcie ceny energii elektrycznej na giełdzie idą gwałtownie w górę”. 

Analiza skupia się na zwięzłym przedstawieniu najnowszych danych, jednak zmiany w miksie energetycznym to również wyzwania i decyzje do podjęcia przez rządzących. Dotyczy to m.in. kwestii elastyczności systemu elektroenergetycznego, a więc – mówiąc najprościej – jego dostosowania do zmienności produkcji z poszczególnych źródeł. O części z tych problemów rozmawialiśmy przed rokiem z Marcinem Dusiło, starszym analitykiem w Forum Energii.

Ze wspomnianym wywiadem można zapoznać się TUTAJ.

_

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Wojciech Wrzesien

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.