Udostępnij

Polska liderem zielonego przemysłu? Bank Światowy widzi potencjał

06.02.2025

Niedawny raport Banku Światowego wskazuje na potencjał polskiej gospodarki, jeśli chodzi o udział w transformacji energetycznej. Polska okazuje się ważnym graczem na rynku zielonych technologii, w tym m.in. baterii i pomp ciepła. Czy wykorzystamy ten potencjał? Ekspert ds. polityk publicznych wskazuje w rozmowie z nami, że konieczne są zmiany w polityce rządu, w tym m.in. dostęp do taniej i zielonej energii.

Okazuje się, że na tle analizowanych państw regionu – Rumunii, Bułgarii i Chorwacji – to właśnie Polska wykazuje największy udział w globalnych łańcuchach wartości związanych z zielonym przemysłem. Czyli mówiąc inaczej, ma swój udział w poszczególnych etapach związanych z rozwiązaniami, takimi jak baterie czy pompy ciepła.

Z raportu wynika, że Polska eksportuje więcej, niż pozostałe kraje regionu. Kluczowy wydaje się jednak potencjał, jaki Bank Światowy wiąże z diagnozą pozycji naszego kraju. Na tle analizowanych państw regionu wyróżniamy się atrakcyjnością przyciągającą inwestycje: w ocenie posłużono się specjalistycznym wskaźnikiem, uwzględniającym m.in. warunki rynkowe, infrastrukturę czy łańcuchy dostaw.

Polska i zielone technologie. Szanse na pięciokrotny wzrost

– Raport Banku Światowego to kolejna publikacja, która pokazuje, że Polska już dziś zyskuje na rozwoju czystych technologii, a w przyszłości może zyskać jeszcze więcej – mówi SmogLabowi Paweł Wiejski, starszy analityk ds. polityk publicznych w Instytucie Reform. Ekspert zwraca uwagę na potencjał firm działających w naszym kraju. – Firmy produkujące w Polsce m.in. baterie i pompy ciepła, odgrywają istotną rolę w globalnym  łańcuchu wartości. Autorzy raportu porównują znaczenie Polski w tym obszarze do roli, jaką w zglobalizowanym procesie produkcji czystych technologii odgrywa Australia czy Singapur – podkreśla.  

Według prognoz zawartych w raporcie Polska może potroić wartość eksportu w sektorze czystych technologii do 2030 roku, utrzymując obecną dynamikę wzrostu. Natomiast jeśli zostałyby spełnione ambitniejsze cele Unii Europejskiej, zawarte w dokumencie Net Zero Industrial Act, eksport może zwiększyć się aż pięciokrotnie. Kluczowe obszary wzrostu, jakie wskazano, obejmują technologie związane z pojazdami elektrycznymi oraz energetyką wiatrową. Dwie trzecie prognozowanego eksportu miałyby stanowić baterie dla pojazdów elektrycznych.

Konieczne zmiany polityk rządowych, w tym tania i zielona energia

Potrzebne są jednak odpowiednie warunki dla inwestycji. – Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać potencjał nowego przemysłu, konieczne będą zmiany na poziomie polityk rządowych. Kluczowe będzie zapewnienie dostępu do wykwalifikowanych pracowników, taniej i zielonej energii oraz infrastruktury dostosowanej do potrzeb rozwijającego się przemysłu – podkreśla Paweł Wiejski. 

– Polska dysponuje ogromnym potencjałem w postaci silnej i różnorodnej bazy przemysłowej, dostępu do unijnych funduszy i wspólnego rynku. Inwestycje w rozwój sektora czystych technologii mogą w większości pochodzić z sektora prywatnego. Aby to było możliwe, należy stworzyć odpowiednie warunki: poprawić funkcjonowanie rynków kapitałowych (m.in. przez lepszą integrację w ramach Unii), zapewnić przemysłowi dostęp do czystej energii oraz przewidywalny popyt na zeroemisyjne produkty i usługi na poziomie krajowym – mówi nam ekspert Instytutu Reform.  – Jeżeli chodzi o wsparcie finansowe dla czystego przemysłu, to warto łączyć krajowe narzędzia wspierające rozwój innowacji, przekrojowych kompetencji oraz wczesne skalowanie firm z instrumentami europejskimi, które premiują potencjalnych liderów rynku. Już dziś projekty w Polsce z powodzeniem konkurują o środki z ogólnounijnego Funduszu na rzecz Innowacji – zwraca uwagę. 

Z całością raportu można zapoznać się na stronach Banku Światowego.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Wojciech Wrzesien

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.