Udostępnij

Odciąć zagraniczną pępowinę. „70 procent komponentów z importu”

10.02.2025

Polska obejmując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej planuje wprowadzenie kluczowych ustaw dotyczących bezpieczeństwa energetycznego oraz redukcji zależności od importu technologii odnawialnych źródeł energii (OZE). W obliczu rosnących zagrożeń geopolitycznych i kryzysów klimatycznych, te zmiany stają się nie tylko koniecznością, ale i priorytetem.

Bezpieczeństwo energetyczne stało się jednym z najważniejszych tematów na agendzie Unii Europejskiej, zwłaszcza po inwazji Rosji na Ukrainę. W 2022 roku Europa była zmuszona do ograniczenia importu gazu z Rosji o 60 procent, co ujawniło jej kruchość w zakresie dostaw surowców energetycznych.

Polska zamierza zwiększyć współpracę z innymi państwami członkowskimi UE w zakresie wspólnych projektów energetycznych. Te wspólne działania mają na celu nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii, ale także rozwój innowacyjnych technologii i rozwiązań. Ustawa o wspólnych projektach energetycznych może przyczynić się do powstania regionalnych hubów energetycznych, które będą integrować różne źródła energii.

Redukcja zależności od importu technologii OZE

Kolejnym kluczowym elementem planowanych ustaw jest wspomniana redukcja zależności Polski od importu technologii OZE. Wymieniane przed Jędrzejewskiego 70 proc. komponentów wykorzystywanych w polskiej branży OZE pochodzi z zagranicy, głównie z Azji i Zachodniej Europy. Taka sytuacja nie tylko zwiększa koszty produkcji, ale także naraża kraj na ryzyko związane z globalnymi kryzysami dostaw.

Polska planuje stworzenie programów wsparcia dla europejskich producentów komponentów OZE, co ma na celu rozwój lokalnej bazy przemysłowej. Ustawa o wsparciu innowacji w sektorze OZE może obejmować dotacje oraz ulgi podatkowe dla firm inwestujących w badania i rozwój technologii odnawialnych. Wprowadzenie regulacji dotyczących certyfikacji krajowych produktów OZE również będzie kluczowe. Dzięki temu polskie firmy będą mogły łatwiej konkurować z zagranicznymi producentami oraz promować swoje innowacyjne rozwiązania na rynkach międzynarodowych.

Paliwa kopalne odchodzą do lamusa. Widać to w liczbach

Unia Europejska coraz bardziej stawia na odnawialne źródła energii. Do 2024 roku niemal połowa energii elektrycznej, bo aż 47,5 proc., ma pochodzić z OZE. W ubiegłym roku około 11 proc. energii elektrycznej wytworzono z energii słonecznej, a 17 proc. z energii wiatrowej. Zwiększa się również udział energii wodnej i biomasy.

W porównaniu z rokiem 2023 widać duży wzrost, zwłaszcza w zakresie energii słonecznej, której produkcja wzrosła o 21,7 proc. Jak podaje Ember, we wszystkich krajach UE rośnie produkcja energii elektrycznej z energii słonecznej. W 2024 roku energia jądrowa ma stanowić prawie 1/4 całkowitego miksu energetycznego.

Paliwa kopalne stopniowo tracą na znaczeniu w zaopatrzeniu energetycznym UE. Kiedy w 2019 roku uruchomiono Europejski Zielony Ład, mało kto przewidywał, że transformacja energetyczna w Unii będzie przebiegać w tak szybkim tempie. Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Ember, zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz jej produkcja z OZE w 27 krajach UE jest coraz większa, co świadczy o postępującej dekarbonizacji sektora energetycznego.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Oleg 08

Autor

Mateusz Gibała

Autor bloga politykaponordycku.pl, gdzie na co dzień bada kulturę, gospodarkę i politykę państw nordyckich. Pisał o krajach nordyckich, energetyce i kwestiach klimatycznych dla wielu redakcji m.in. Cyberdefence24, Liberte, Nowa Europa Wschodnia i Biznes Alert oraz współpracował z Instytutem Nowej Europy.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.