Udostępnij

Zanieczyszczone powietrze wpływa na rozwój Alzheimera. Czy nowe badanie pomoże w tworzeniu leków?

23.04.2025

Naukowcy z USA ustalili, że oddychanie spalinami z samochodów lub powietrzem spowitym smogiem po pożarach, może prowadzić do problemów z pamięcią. Także do choroby Alzheimera.

Badacze z kalifornijskiego instytutu Scripps Research odkryli, jak chemiczna zmiana mózgu zakłóca normalne funkcjonowanie komórek mózgowych. Mogą ją wywołać stany zapalne i starzenie się, czyli naturalne zjawiska dotykające nas wszystkich. Ale jak wynika z badania opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie PNAS – jej źródeł jest więcej.

Za wywołanie zmiany chemicznej mogą odpowiadać też toksyny znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu (w tym dym z pożarów lasów, które w wielu krajach są dużym problemem), pestycydach i przetworzonym mięsie.

Od toksyn po Alzheimera

Wspomniana zmiana to tzw. S-nitrozacja – proces chemiczny, w którym cząsteczka związana z tlenkiem azotu (NO) wiąże się z atomami siarki (S) w białkach. Tlenek azotu występuje naturalnie w organizmie i jest wytwarzany w odpowiedzi na stymulację elektryczną lub stan zapalny, ale powstaje również w nadmiarze w odpowiedzi na małe cząstki stałe (PM2,5) i związki azotanowe (NOx).

W nowym badaniu naukowcy sprawdzili wpływ S-nitrozacji na białko CRTC1. Wybrali je nieprzypadkowo, bo jest to białko pomagające regulować geny mające kluczowe znaczenie dla tworzenia i utrzymywania połączeń między komórkami mózgowymi. Czyli dla uczenia się i pamięci długotrwałej.

Wykorzystując hodowane komórki mózgowe myszy i ludzi, naukowcy najpierw potwierdzili, że nadmiar tlenku azotu prowadzi do S-nitrozacji białka. Następnie odkryli, że ta chemiczna modyfikacja zapobiega wiązaniu CRTC1 z innym krytycznym białkiem regulującym mózg, CREB. W rezultacie inne geny niezbędne do tworzenia połączeń między neuronami nie zostały pobudzone. Ostatecznie prowadzi to do śmierci komórkowej.

– Jest to ścieżka, która wpływa na pamięć i jest bezpośrednio powiązana z chorobą Alzheimera u ludzi – tłumaczy prof. Stuart Lipton, naukowiec Scripps Research i główny autor badania.

Pomoże w tworzeniu leków?

To właśnie prof. Litpon ponad 20 lat temu odkrył proces S-nitrozacji. Prowadzone przez niego grupy badawcze w przeszłości wykazały też, że reakcja ta przyczynia się do niektórych form raka, autyzmu, choroby Parkinsona i innych schorzeń.

Nowe badanie opublikowane w PNAS wykazało jednocześnie, że zablokowanie S-nitrozacji białka CRTC1 częściowo odwróciło objawy utraty pamięci. Wprowadzenie odpowiednio zmodyfikowanego białka do ludzkich komórek nerwowych zapobiegło objawom choroby, w tym zanikowi połączeń pomiędzy nimi i zmniejszeniu ich przeżywalności. W przypadku mysich modeli choroby Alzheimera efektem była zaś aktywacja genów wymaganych do tworzenia pamięci i zdolności mózgu do wzmacniania połączeń między neuronami.

– Moglibyśmy niemal całkowicie uratować szlaki molekularne zaangażowane w tworzenie nowych wspomnień. Może to mieć realne znaczenie w leczeniu choroby Alzheimera i potencjalnie innych chorób neurologicznych – komentuje prof. Lipton.

Trzeba zadbać o powietrze

Naukowcy ze Scripps Research zauważają, że ich odkrycia mogą również pomóc wyjaśnić, dlaczego ryzyko choroby Alzheimera wzrasta wraz z wiekiem.

Starzenie się samo z siebie prowadzi do zwiększonego stanu zapalnego i wyższych poziomów NO, a jednocześnie osłabienia mechanizmów obronnych organizmu. Przy dodatkowym narażeniu na toksyny obecne w zanieczyszczonym powietrzu, przetworzonym mięsie czy pestycydach, ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych rośnie.

– Wiele badań udowadnia, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych, szczególnie w chorobie Alzheimera. Podczas gdy naukowcy wskazują na coraz silniejszy związek i możliwe mechanizmy tego oddziaływania, już teraz musimy podejmować kroki by ograniczyć narażenie na zanieczyszczenie powietrza dla zdrowia każdego z nas – mówi w rozmowie ze SmogLabem Weronika Michalak, dyrektorka HEAL Polska.

Zwraca też uwagę na nowe regulacje, która nakładają na unijne państwa obowiązek wyraźnej poprawy jakości powietrza. – Do 2030 r. Polska musi spełnić standardy nowej Dyrektywy Powietrznej, by zapobiec tysiącom przedwczesnych zgonów oraz milionom przypadków chorób, związanych bezpośrednio z narażeniem na zanieczyszczenie powietrza – zaznacza ekspertka.

Zdjęcie tytułowe: Gorodenkoff/Shutterstock

Autor

Szymon Bujalski

Prowadzi profil „Dziennikarz dla klimatu”, który obserwuje 30 000 osób na Facebooku i 60 000 osób na Instagramie. Autor książki „Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata”. Współpracuje z Nauką o Klimacie, OKO.press, Interią, WP, Onetem i SmogLabem. Prowadzi stronę Ziemia na Rozdrożu. Zaangażowany w tematykę zmiany klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju miast i praw zwierząt. Prywatnie weganin żyjący bez samochodu, który lubi ubierać się w second handzie.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.