Udostępnij

Skawina zapłaci krocie za usunięcie odpadów pozostałych po spalonym wysypisku. Z kieszeni mieszkańców

15.03.2019

W Skawinie za pozbycie się odpadów pozostałych po wysypisku – którego działalność zakończyła się nocnym pożarem i na którym odpady były gromadzone niezgodnie z zezwoleniem – zapłaci gmina. Czyli mieszkańcy Skawiny, którzy płacą w niej podatki. 

W zeszłym roku na terenie Skawiny, w środku nocy, spłonęło wysypisko znajdujące się na ulicy Energetyków. O pożarze składowiska, a także o kontrowersjach wokół powstałego wówczas zanieczyszczenia powietrza, pisaliśmy szerzej tutaj.

Teraz gmina ma problem z sześcioma tysiącami ton odpadów, które pozostały po działalności wysypiska. Na prośbę powiatu krakowskiego Gmina Skawina, decyzją radnych, zgodziła się pokryć część kosztów pozbycia się odpadów. W uchwale rada miejska wyznaczyła na ten cel kwotę maksymalnie miliona złotych.

W trakcie, poprzedzającego sesję rady miejskiej, posiedzenia komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska, pojawiła się informacja, że odpady na ul. Energetyków były gromadzone w sposób niezgodny z zezwoleniem. Protokół z posiedzenia dostępny jest na stronach skawińskiego BIP-u. O tym, co działo się tam wcześniej, można przeczytać na stronie Skawina24.pl.

Decyzja o finansowaniu usunięcia odpadów wzbudziła oburzenie części mieszkańców, w tym działaczy Skawińskiego Alarmu Smogowego, którzy w środę wydali w tej sprawie oświadczenie:

 

„Od początku alarmowaliśmy i apelowaliśmy o to, żeby nie dopuścić, by problem wysypiska urósł do takich rozmiarów. Skoro nie podjęto na czas odpowiednich działań, kiedy było to jeszcze możliwe, to w naszej ocenie koszty powinny ponieść te organy, które w porę tych skutecznych działań nie podjęły. Tymczasem zaproponowano, by to mieszkańcy Gminy Skawina ponieśli połowę kosztów pozbycia się odpadów – a to jeszcze nie wiadomo, czy skończy się na dwóch milionach” – powiedział nam Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Apel do burmistrza

W piątek Skawiński Alarm Smogowy wystosował w związku ze sprawą oficjalny list do Burmistrza Skawiny. Zaapelowano w nim o to, by gmina zamiast udzielenia bezzwrotnej pomocy finansowej na usunięcie odpadów –  udzieliła powiatowi pożyczkę na ten cel.

„Milion złotych to potężna kwota, która może bardzo pomóc w rozwiązaniu problemów mieszkańców Gminy Skawina, jak brak chodników, kanalizacji, poprawę bezpieczeństwa czy dostęp do lekarzy specjalistów, tak bardzo potrzebnych. Potrzeby są ogromne” – napisano w liście.

Z pełną treścią dokumentu można zapoznać tutaj:

Na temat potencjalnych skutków dla zdrowia, jakie niosły z sobą pojawiające się wówczas lawinowo pożary wysypisk śmieci, przeczytać można tutaj.

 

Zdjęcie: Shutterstock/natureman30

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.