Udostępnij

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny do Ministra Środowiska: dziękujemy za list, ale co pan zrobi?

19.03.2019

Po piątkowym Młodzieżowym Strajku Klimatycznym minister środowiska Henryk Kowalczyk wystosował do strajkujących list. Podziękował w nim za udział w protestach.

Minister napisał między innymi [cały list znajdziecie TUTAJ]:

„Mam nadzieję, że Wasza dzisiejsza postawa to początek dalszych dobrych działań. Ich skutkiem niech będzie ograniczenie tych przyczyn zmian klimatycznych, których autorem jest człowiek.

Dziękuję Wam, Młodzi Rodacy, za wysłanie nam tego ważnego przekazu.”

Wspominał też:

„Wierzę, że wciąż będziecie poszukiwać rzetelnych informacji na temat zmian klimatycznych.”

Młodzież odpowiedziała uprzejmie dziękując.

Ale przede wszystkim mówiąc sprawdzam, co jest jedynym rozsądnym podejściem do ładnych słów płynących ze strony polityków. „Będąc świadomymi odpowiedzialności ciążącej na Ministerstwie Środowiska, prosimy o wskazanie konkretnych działań, które zamierza ono podjąć w najbliższej przyszłości”, czytamy w oświadczeniu, które zamieścili na swoim Facebooku.

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź i zawarte w niej konkrety, który będą świadczyć o tym, że dorośli politycy, w tym Pan Minister, nie tylko odebrali wysłany im przekaz, ale też go zrozumieli.

Na razie bowiem nic nie wskazuje na to, by polska klasa polityczna rozumiała na czym powinna koncentrować swoje wysiłki, by zatrzymać globalne ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia w porównaniu do ery przedprzemysłowej. A taki rzetelne źródła wiedzy wskazują jako niezbędny, by zminimalizować katastrofę, która czeka pokolenie organizatorów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i następne, jeżeli nadal pozostaniemy bierni.

Fot. Marek Szandurski/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.