Udostępnij

Magazyn energii w miejsce elektrowni węglowej? Niemcy chcą ratować miejsca pracy, dbając przy tym o klimat

20.03.2019

Niemiecki instytut badawczy zajmuje się możliwością alternatywnego wykorzystania elektrowni węglowych, od których Niemcy planują stopniowo odchodzić. Wykorzystanie części zabudowań oraz infrastruktury mogłoby pozwolić na zachowanie miejsc pracy. O co konkretnie chodzi?

Jak donosi portal Greentech Media – Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt – DLR) sprawdzi, czy przeznaczone do likwidacji elektrownie węglowe mogłyby zostać wykorzystane jako miejsca magazynowania energii.

Przygotowane zostało już studium wykonalności, a na wdrożenie rozwiązania w praktyce przewiduje się 3 lata. Wtedy miałby zostać uruchomiony pilotażowy magazyn, służący ocenie rozwiązania (także w wymiarze ekonomicznym).

Idea jest taka: Węglowy kocioł elektrowni zastąpiony zostanie termicznym zbiornikiem magazynującym stopioną sól. Ta z kolei ogrzewana będzie nadmiarem energii pochodzącej z zewnątrz (w przyszłości przede wszystkim ze źródeł odnawialnych) – tym samym stanowiąc jej rezerwuar.

Rozwiązanie – opisywane przez DLR jako bateria Carnota – opierać się będzie na powszechnie wykorzystywanych komponentach przemysłowych i rozwiązaniach inżynieryjnych, dlatego jeden pilotaż ma być wystarczający do oceny jego opłacalności.

Kwestią problematyczną pozostaje przede wszystkim wydajność magazynowania energii, która po transporcie w obydwie strony wynosi 40 procent. Inżynierowie planują jednak zwiększyć ją do 60 proc. dzięki zastosowaniu dodatkowo pomp ciepła. O rezultatach testów – jeśli wierzyć zapewnieniom instytutu – dowiemy się w 2022 roku.

 

Źródło: Greentech Media

Zdjęcie: Shutterstock/saasemen

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.