Udostępnij

„Ukryte koszty”. Smog w Polsce kosztuje setki miliardów złotych rocznie

10.04.2025

O zanieczyszczeniu powietrza najczęściej mówi się w kontekście zdrowotnym. Rocznie z powodu smogu w Polsce przedwcześnie umiera 40 tys. osób, a według niektórych szacunków nawet ponad 50 tysięcy. HEAL Polska zwraca uwagę, że – podobnie jak w przypadku zmian klimatu – na problem można spojrzeć przez pryzmat strat gospodarczych. Te okazują się wielomiliardowe – i to w skali roku.

HEAL Polska alarmuje w sprawie strat powodowanych przez potrójny kryzys: zanieczyszczenie powietrza, zmianę klimatu i zanik bioróżnorodności. Organizacja opublikowała briefing dla decydentów, w którym omawia problem i apeluje do władz o działanie. Dokument podkreśla, że politycy powinni pamiętać również o „ukrytych kosztach zdrowotnych”

– Apelujemy do rządzących o uwzględnianie tych wielomiliardowych kosztów w każdej decyzji i strategii. To, że nie widać ich na pierwszy rzut oka nie znaczy, że nie istnieją. Wszelkie inwestycje w niskoemisyjne źródła energii i efektywność energetyczną, spełnianie norm dotyczących jakości powietrza czy sprawna realizacja programu „Czyste Powietrze”. To wszystko przełoży się na lepsze zdrowie i więcej oszczędności w krajowym budżecie – mówi SmogLabowi Weronika Michalak, Dyrektorka HEAL Polska.

Wielomiliardowe koszty związane z uzależnieniem od węgla

Oprócz opłat za wizyty lekarskie i lekarstwa (koszty bezpośrednie), organizacja zwraca uwagę również na inne tzw. koszty zewnętrzne, które ponosi krajowa gospodarka. 

Zalicza się do nich koszty pośrednie (takie jak utrata produktywności, utracone dni pracy czy przedwczesne zgony), jak również koszty niematerialne, odzwierciedlające ból i cierpienie. HEAL Polska przytacza statystyki, według których zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do ponad 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Jak informowaliśmy w SmogLabie, liczby te mogą być jeszcze wyższe, sięgając nawet 52-56 tysięcy.

O jakich – między innymi – kosztach mowa? Z przedstawionych danych wynika, że „jedynie w latach 2014–2020 straty gospodarcze związane z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce szacuje się na 60 miliardów euro rocznie (250 mld PLN), czyli aż 13 proc. krajowego PKB„. Jednak nie tylko smog przynosi straty gospodarcze. „Europejska Agencja Środowiska (EEA) wskazuje, że w latach 2019-2023 tylko bezpośrednie koszty dla Polski w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych związanych ze zmieniającym się klimatem wyniosły 4 mld EUR (17.3 miliarda PLN), co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi latami” – czytamy w dokumencie. HEAL Polska podaje przy tym, że ubiegłoroczna powódź na południu Polski – według szacunków – spowodowała koszty w wysokości 13 mld złotych.

Ochrona zdrowia i środowiska, zamiast subsydiowania paliw kopalnych

– Z punktu widzenia zdrowia publicznego, a także możliwości ogromnych oszczędności kosztów zdrowotnych, ponoszonych przez całą gospodarkę, istotne jest, by politycy nie podejmowali decyzji, które szkodzą zdrowiu oraz skracają życie mieszkanek i mieszkańców Polski – zwraca uwagę Weronika Michalak z HEAL Polska w udzielonym nam komentarzu. – Dotyczy to m.in. subsydiowania wydobycia i spalania paliw kopalnych, osłabiania polityk klimatycznych oraz polityk mających na celu redukcję emisji zanieczyszczeń do powietrza, wód czy gleb. Wspieranie działań proklimatycznych i służących ochronie środowiska bezpośrednio przełoży się na poprawę zdrowia publicznego. A pośrednio na miliardy złotych, których nie wydamy w ponoszonych kosztach zdrowotnych – mówi nam ekspertka. 

Organizacja odpowiedzialna za raport wzywa do wspierania polityk proklimatycznych oraz prośrodowiskowych, które mogą zapobiegać niekorzystnym skutkom zdrowotnym. Postulaty dotyczą m.in. zaprzestania bezpośredniego i pośredniego finansowania działań, które szkodzą zdrowiu. Chodzi np. o subsydiowanie wydobycia i spalania paliw kopalnych. Apeluje ponadto o odchodzenie ze spalania węgla, ropy i gazu, na rzecz inwestycji w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną. Istotne jest przy tym m.in. terminowe wdrożenie założeń tzw. dyrektywy powietrznej (AAQDAmbient Air Quality Directive) oraz wspieranie lokalnych władz w dostosowaniu się do nowych norm jakości powietrza.

_

Z całością dokumentu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie tytułowe: Stan Baranski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.