Udostępnij

Walczą o jeden z ostatnich takich lasów. Wcześniej miała go przeciąć miejska autostrada

09.05.2025

Dokładnie 106 gatunków ptaków, ponad setka grzybów, w tym kilkadziesiąt rzadkich, do tego ssaki, a wśród nich kumak nizinny czy rzekotka drzewna. Wszystko w centrum Krakowa, a dokładniej w niepowtarzalnym lesie łęgowym nad Wisłą. Wcześniej miała przeciąć go miejska autostrada, dziś mieszkańcy walczą o jego ochronę. I są blisko wygranej.

Las Łęgowy w Przegorzałach to nie tylko zielona plama na mapie Krakowa. To unikatowy ekosystem, który pomimo swojego stosunkowo młodego wieku (ok. 70 lat), zachwyca bogactwem życia i naturalnością niespotykaną w wielu innych miejskich zadrzewieniach. Właśnie dlatego zyskał miano jednego z najcenniejszych lasów łęgowych nie tylko w Małopolsce, ale i w całej Polsce.

Pierwsze pomysły na ochronę tego miejsca powstały ponad dwadzieścia lat temu. Już wtedy dostrzegano walory tego miejsca, jednak organy publiczne blokowały nadanie specjalnego statusu. Przez lata las rósł swoim tempem, a wraz z nim bioróżnorodność.

Kilka lat temu pojawił się pomysł budowy dużych rozmiarów drogi, która miała być częścią obwodnicy Krakowa. Przecinała las dokładnie pośrodku. Jej kształt skrytykowali mieszkańcy i eksperci z różnych dziedzin, w tym także ci zajmujący się transportem.

Walczą o użytek ekologiczny „Las Łęgowy w Przegorzałach”

Pod naporem presji społecznej władze wycofały się z kontrowersyjnej inwestycji, a jej ewentualna budowa ma odbywać się w tunelu. Dlatego mieszkańcy wrócili z pomysłem ochrony tego terenu i zapraszają na szereg wydarzeń w ramach trwających konsultacji społecznych.

Teren jest domem dla ponad 100 gatunków ptaków, z których aż 94 objęte są ścisłą ochroną. Gniazdują tu m.in. dzięcioł średni, zielonosiwy, kobuz oraz ślepowron, a także rzadko spotykany derkacz.

Wśród płazów można tu spotkać kumaka nizinnego i rzekotkę drzewną, a wśród bezkręgowców — ważki i dzikie pszczoły, bez których trudno mówić o zdrowym ekosystemie.

Las, dzięki procesowi naturalnego obumierania i powstawania martwego drewna, staje się oazą dla grzybów (104 gatunki, w tym 32 rzadkie) oraz mięczaków (aż 42 gatunki). To przestrzeń, która żyje własnym rytmem, niezaburzonym przez intensywną gospodarkę leśną.

W hołdzie Kazimierzowi Walaszowi

Wydarzenie ma również wymiar symboliczny. Organizatorzy proponują, by miejsce to otrzymało oficjalną nazwę „Las Łęgowy w Przegorzałach im. Kazimierza Walasza”, upamiętniając w ten sposób człowieka, który przez dekady walczył o zachowanie tego i wielu innych cennych przyrodniczo obszarów nie tylko w samym Krakowie, ale i w wielu miejscach całego kraju.

Kazimierz Walasz (1952–2025) jest postacią niezwykle zasłużoną dla ochrony przyrody w Polsce. Ornitolog, ekolog, badacz, ale przede wszystkim społecznik, który nie ograniczał się do pisania raportów. Współpracował z organizacjami pozarządowymi, edukował i inspirował mieszkańców, a także aktywnie działał na rzecz ochrony Lasu Łęgowego.

To na jego pracy opierają się dziś mieszkańcy, przekonując władze miasta do ochrony nadwiślańskiego lasu. Jego badania, analizy i ekspertyzy — m.in. „Opinia o wartości przyrodniczej Lasu Łęgowego w Przegorzałach” z 2023 roku — stanowią dziś fundament wiedzy o tym terenie i ważny argument w walce o jego formalną ochronę. Przez wielu zapamiętany został jako głos rozsądku i pasji, łączący naukę z działaniem społecznym.

W ramach trwających konsultacji społecznych do sprawy włączyli się też krakowscy artyści, a wśród nich m.in. Cecylia Malik. Poparcie dla ochrony lasu łęgowego wyrażą w samym centrum miasta – na krakowskim rynku w najbliższą sobotę.

Sztuka w obronie przyrody

– Już w sobotę 10 maja Kraków stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia, które połączy miłość do natury, działania artystyczne i społeczne zaangażowanie. „Apel dla Lasu Łęgowego w Przegorzałach” to inicjatywa, której celem jest ochrona jednego z najcenniejszych przyrodniczo terenów w mieście — łęgu w dolinie Wisły, w Przegorzałach. To także hołd dla zmarłego niedawno wybitnego ornitologa i ekologa — Kazimierza Walasza, który całe życie poświęcił ochronie przyrody i propagowaniu jej wartości w społeczeństwie – czytamy w opisie wydarzenia.

O godzinie 12:00 na Rynku Głównym rozpocznie się apel — uroczystość z przemówieniami, artystycznym wciągnięciem chorągwi z wizerunkami dzięciołów, wilg i zaskrońców, symbolizującymi bioróżnorodność lasu. Później uczestnicy wyruszą w spacer przez miasto — ulicą Wiślną, Zwierzyniecką, bulwarami wiślanymi — aż do Lasu Łęgowego w Przegorzałach. Tam, od godziny 14:00, odbędzie się rodzinny piknik i przyrodnicze zwiedzanie lasu z naukowcami i przewodnikami: Joanną Kajzer-Bąk, Katarzyną Kurek, Martą Jezierską i Mirkiem Nowickim.

O tym, czy obszar będzie ostatecznie chroniony, zadecydują krakowscy radni w ciągu najbliższych miesięcy. Do sprawy będziemy wracać.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.