Udostępnij

Odbudowa Notre-Dame: We Francji nie ma już odpowiednio wielkich dębów, by wznieść dach katedry

19.04.2019

Na początku tygodnia świat obiegły obrazy płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu. Teraz nadszedł czas na wyjaśnianie przyczyn pożaru, a także snucie planów o odbudowie świątyni. Okazuje się jednak, że wzniesienie jej dachu będzie trudniejsze niż przed ośmioma wiekami: Francja nie dysponuje już wystarczająco wielkimi dębami, które wówczas zostały wycięte z francuskich lasów pierwotnych.

Bertrand de Feydeau – wiceprezes grupy konserwatorskiej Fondation du Patrimoine – powiedział, że drewniany dach kadry, strawiony przez ogień w poniedziałkowym pożarze, zbudowany był z belek pozyskanych przed 800 laty z lasów pierwotnych Francji. „W tej chwili nie mamy na naszym terytorium drzew wielkości tych, które wycięto w XIII wieku” – podkreślił ekspert, cytowany przez agencję AP.

W związku z tym rozważane jest wykorzystanie innej technologii wzniesienia drewnianego dachu lub sprowadzenie drzew z Kanady.

Przypomnijmy: Katedra Notre-Dame, wzniesiona między XII a XIV wiekiem nad Sekwaną, częściowo spłonęła w pożarze, który wybuchł 15 kwietnia. Ogień objął drewniany dach katedry, wraz ze znajdująca się na nim iglicą, oraz jedną z wież. We wtorek Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana w ciągu 5 lat.

Stan katedry po pożarze, za pomocą drona, udokumentowała ekipa brytyjskiego „Guardiana”:

Lasy pierwotne Europy

„Brak wystarczająco dużych drzew” to przykład tego, jak bardzo zmieniony został krajobraz Europy w ciągu ostatniego tysiąclecia, oczywiście rękoma człowieka. Dziś lasy pierwotne obejmują 0,7 proc. powierzchni leśnej kontynentu. Według raportu międzynarodowego zespołu badaczy – obecnie 89 proc. lasów pierwotnych Europy jest chroniona, jednak tylko 46 proc. ściśle.

Pojęcie lasu pierwotnego oznacza taki ekosystem leśny, który pozostaje nietknięty ręką człowieka – rozwija się w warunkach naturalnych i nie jest przedmiotem gospodarowania przez człowieka. Resztki lasów pierwotnych w Europie znajdują się w odosobnionych regionach kontynentu, przede wszystkim górskich i bagnistych, m.in. na Słowacji, w Bułgarii, Albanii, Słowenii i na Czechach.

Jednym z lasów, uważanych za las pierwotny, jest znajdująca się na granicy Polski i Białorusi Puszcza Białowieska [o której prawdopodobnej przyszłości pisaliśmy m.in. tutaj].

 

Źródła: AP, notredamedeparis.fr, The Guardian, Encyklopedia Leśna

Zdjęcie: Shutterstock/DMITRII A KUDASOV

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.