Udostępnij

Mieszkańcy Skawiny wymusili inwestycję, która ograniczy przemysłowy smród

24.04.2019

Skawina krok bliżej w kierunku pozbycia się uciążliwości związanych z działającym tam przemysłem. Firma Vesuvius, w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców, zrealizowała pierwszą inwestycję zmierzającą do eliminacji uciążliwych zapachów pochodzących z zakładu. Firma zainwestowała w dopalacz, w którym dopalane są lotne związki organiczne.

„Wdrożenie programu naprawczego było reakcją na sygnały mieszkańców Skawiny, dotyczące uciążliwości zapachowych.  Pierwsza inwestycja polegała na instalacji dopalacza termicznego w ramach naszego procesu obróbki termicznej. Koszt dopalacza to około 2 milionów złotych” – powiedział prezes Vesuvius Poland, Wieńczysław Rachwał, w filmie opublikowanym przez firmę.

Wspomniany dopalacz ma za zadanie dopalić spaliny pochodzące z pieca tunelowego, przekształcając lotne związki organiczne (LZO) w nieszkodliwe związki nieorganiczne. Zdaniem firmy skuteczność rozwiązania jest bliska 100 proc., co powinno wyeliminować niemal wszystkie uciążliwości zapachowe.

W ramach programu Vesuvius 2019, firma planuje ponadto: instalację dwóch nowoczesnych pieców – do nawęglania i podgrzewania (wydział W2) oraz nowego systemu wentylacji (wydział W3). Łącznie inwestycje mają kosztować ok. 14 milionów złotych.

Oto jak pierwszy etap inwestycji w serwisie YouTube prezentuje firma Vesuvius:

Pierwsze efekty

„Dopalacz działa od ponad miesiąca w pełnej sprawności, tak przynajmniej zapewnia firma. I faktycznie nie jest odczuwalny potworny dławiący fetor, który był wcześniej emitowany przez zakład i odczuwalny nawet dwa kilometry od zakładu. Smród jest wyczuwalny przy samym zakładzie, ale z naszych obserwacji i relacji mieszkańców wynika, że jest o dużo mniejszym natężeniu. Monitorujemy sprawę razem z mieszkańcami.

Jest to jednak dopiero jedno działanie naprawcze wdrożone w jednym z wysoce uciążliwych zakładów w Skawinie. Ten zakład deklaruje wdrożenie jeszcze dwóch dużych inwestycji, aby rozwiązać problem do końca. Podejmujemy i będziemy podejmować dalsze zdecydowane działania zmierzające do eliminacji problemów z jakością powietrza w mieście, szczególnie w tych zakładach, które mimo szumnych zapowiedzi nie wdrożyły żadnych efektywnych rozwiązań, by ograniczyć emisję zanieczyszczeń i odorów do powietrza” – skomentował inwestycję Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

 

Nowością jest także wprowadzenie przez firmę Vesuvius formularza on-line. gdzie zgłosić można odczuwane uciążliwości związane z funkcjonowaniem zakładu. Formularz można znaleźć tutaj.

 

Źródła: Vesuvius, SAS

Zdjęcie: Shutterstock/Krzysztof Tabor

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.