Udostępnij

Seniorzy kontra smog. SmogLab w nowym europejskim projekcie

01.01.2025

Zostaliśmy partnerem w międzynarodowym projekcie mający na celu poprawę jakości powietrza w Europie. Projekt „Clean Air 3: Empowering Caregivers to Fight Air Pollution and Safeguard Seniors’ Health” jest kontynuacją działań nagłaśniających problem smogu wspólnie z partnerami z innych krajów Unii Europejskiej.

Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości pracowników domów opieki i ośrodków dla seniorów – a docelowo również samych podopiecznych – na temat zagrożeń zdrowotnych wynikających z zanieczyszczenia powietrza. Szczególny nacisk kładziemy na ochronę zdrowia osób starszych, które są jedną z najbardziej narażonych grup społecznych na skutki wdychania zanieczyszczeń.

Co robimy w ramach projektu?

W trakcie realizacji projektu zostanie opracowanych i udostępnionych szereg materiałów edukacyjnych, w tym: podręcznik informacyjny, krótkie filmy edukacyjne oraz podcasty z ekspertami poruszające tematykę zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na zdrowie seniorów.

Dodatkowo, personel placówek domów senioralnych przeszkolony zostanie w zakresie korzystania z technologii monitorowania jakości powietrza, otrzymawszy czujniki do bieżącego pomiaru poziomu zanieczyszczeń. Naszym celem jest, by pracownicy nie tylko poszerzyli swoją wiedzę, ale także nabyli praktyczne umiejętności umożliwiające podejmowanie skutecznych działań prewencyjnych.

Międzynarodowe partnerstwo

W realizacji projektu współpracujemy z organizacjami z czterech krajów:

  • Gmina Volpedo (Włochy),
  • Manažerský Klub při ČZU v Praze (Czechy),
  • Stowarzyszenie CEDA (Słowacja),
  • Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy (Polska).

Wierzymy, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu i wymianie doświadczeń uda nam się nie tylko wpłynąć na poprawę warunków życia seniorów, ale także budować trwałe fundamenty dla lepszej jakości powietrza w całej Europie.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej projektu www.cleanair3.eu, gdzie będziemy na bieżąco publikować informacje o postępach prac, a także udostępniać przygotowane materiały edukacyjne wspierające walkę o czyste powietrze.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Zastępczyni redaktora naczelnego SmogLabu. Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Z portalem związana od 2021 roku. Wcześniej redaktorka Odpowiedzialnego Inwestora. Pisze głownie o zdrowiu, żywności, lasach, gospodarce odpadami i zielonych inwestycjach.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Współzałożyciel SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.