Udostępnij

Zakład znanej firmy ukarany za zanieczyszczenie kanalizacji. Do zapłaty 80 tys. funtów grzywny i 48 tys. kosztów sądowych

02.05.2019

Spółka Kronospan została ukarana grzywną w wysokości 80 tysięcy funtów, po tym jak w walijskim zakładzie doszło do nieuprawnionego zanieczyszczenia kanalizacji – informują lokalne media. Ponadto firma musi pokryć niemal 48 tysięcy funtów kosztów sądowych.

Jak relacjonuje portal „Shropshite Star”, zakład produkujący płyty drewnopochodne został pozwany przez Welsh Water, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne działające na terenie Walii. W czerwcu 2018 roku w oczyszczalni Five Fords w Wrexham wykryto wysokie stężenia amoniaku w ściekach. Jak wykazało śledztwo pracowników spółki Welsh Water, pochodziły one z Kronospanu znajdującego się w miejscowości Chirk.

Podczas kontroli przeprowadzonej w zakładzie pobrano próbki, po analizie których stwierdzono naruszenie umowy z przedsiębiorstwem kanalizacyjnym. Pracownicy Welsh Water natknęli się ponadto na kolejny nieuprawiony zrzut. W sądzie firma przyznała się do zarzucanych naruszeń.

„Kronospanowi jest bardzo przykro z powodu incydentu w czerwcu 2018 r., kiedy prowadziliśmy działania związane z czyszczeniem instalacji. Doprowadziło to do przypadkowego przedostania się [zanieczyszczeń – S.M.] do sieci kanalizacyjnej, co miało niewielki wpływ na jakość wody. (…)

Było to spowodowane ludzkim błędem w czasie, gdy obok normalnych działań trwały znaczące prace budowlane” – powiedział rzecznik brytyjskiego Kronospanu, cytowany m.in. przez dziennik „The Leader”.

Burzliwa historia

Fabryka Kronospanu w Chirk powstał w 1970 roku, jako pierwszy zakład spółki poza Austrią. Dziś założona w 1987 roku spółka jest największym na świecie producentem płyt drewnopochodnych – z siedmioma zakładami w Polsce (w Mielcu, Poznaniu, Pustkowie, Rudawie, Strzelcach Opolskich, Szczecinie i Szczecinku).

Wspomniany zakład w Chirk nie pierwszy raz ma problemy związane z zanieczyszczeniem wód. W latach 2001-2005 firma była kilkukrotnie karana grzywnami za niedozwolone emisje ścieków, do kanalizacji oraz miejscowej rzeki.

Ponadto wobec oddziału w Chirk pojawiały się zarzuty mieszkańców odnośnie zanieczyszczanie powietrza – uciążliwych zapachów, a także odkładającego się w mieście pyłu. W 2017 roku rozważano w związku z tym pozew przeciwko firmie.

 

Źródła: The Leader, Shropshire Star, Kronospan, Western Mail, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/Wozzie

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.