Udostępnij

Politycy reagują na klimatyczną akcję Greenpeace – PiS: Walczymy ze smogiem. PO: Cel to czyste powietrze

14.05.2019

We wtorkowy poranek aktywiści Greenpeace zasłonili budynki dwóch partii politycznych – Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej – czarnymi transparentami z napisem „Polska bez węgla 2030”. Celem akcji było zwrócenie uwagi na problem zmian klimatu – spowodowanych przez emisję gazów cieplarnianych, pochodzących m.in. ze spalania węgla. Komentując akcję, politycy mówili jednak przede wszystkim o jakości powietrza.

Akcja rozwieszenia transparentów – o której informowaliśmy tutaj – miała miejsce przed godziną 8 rano. Jak czytamy w oświadczeniu Greenpeace – protestem aktywiści chcieli zwrócić uwagę na ignorowanie przez polityków problemu zmian klimatycznych.

Data zamieszczona na transparencie to natomiast nawiązanie do głośnego raportu Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w świetle którego do 2030 roku ludzkość powinna radykalnie ograniczyć emisje dwutlenku węgla – o 45 proc. względem roku 2010.

„Politycy PiS i PO ignorują głos nauki, młodych ludzi protestujących w całej Polsce w ramach strajków dla klimatu oraz swoich wyborców” – powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace.

Reakcje polityków

„Ciekawe dlaczego Greenpeace nie protestował w ten sposób za rządów PO-PSL , a robi to dziś mimo iż rząd PiS to pierwszy rząd który poważnie zajął się tematem smogu?” – napisała na Twitterze Beata Mazurek, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości.

Wspomniany tweet nie pozostał bez odpowiedzi zainteresowanych:

W rozmowie z PAP Mazurek stwierdziła natomiast: „Hasło 'Polska bez węgla 2030′ powinno mieć dopisek: 'wraz z drastycznymi podwyżkami cen prądu dla zwykłych obywateli i z masowymi bankructwami firm energochłonnych'”. „Jeśli panowie z Greenpeace – i zapewne Wiosny – chcą cofnąć nas do czasów sprzed rewolucji przemysłowej, to najpierw musza wygrać wybory” – powiedziała rzeczniczka PiS.

 

„Mamy na Wiejskiej w Warszawie niespodziewanych, ale sympatycznych gości. Łączy nas wspólny cel: czyste powietrze dla Polek i Polaków” – napisał na Twitterze Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

„Pokojowa i widowiskowa akcja @Greenpeace_PL. Po bezpiecznie zakończonej akcji, zmarzniętych aktywistów ugościliśmy ciepłą herbatą?? W naszym programie do 2030 likwidacja ogrzewania domów i mieszkań węglem. Stop SMOG! #KoalicjaEuropejska” – napisał z kolei Piotr Borys, Dyrektor Biura Krajowego PO.

Również jego post spotkał się z odpowiedzią protestujących:

 

Źródła: Twitter, PAP, Greenpeace

Shutterstock/Kodda

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.